Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az uniós cukorreform szerint 2006 júliusától négy éven át fokozatosan, összesen 36 százalékkal kell csökkenteni az európai cukor árát, amely most háromszorosa a világpiacinak. Az ágazat ugyanakkor jövedelempótló támogatást kap. Fogyasztóként egyelőre ne számítsunk arra, hogy jóval kevesebbet fizetünk majd egy kilogrammnyi kristálycukorért.
"Magyarországot a cukorreform hátrányosan érinti, de ha sikerül hatékonyan felhasználni a kompenzációra és a szerkezet átalakítására kialkudott támogatásokat, remélhetőleg nem szűnnek meg emiatt nagy számban munkahelyek az országban" - vázolta a hvg.hu-nak Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, milyen várható következményei lesznek a július 1-jével beindult reform. A több mint 1200 termelőnek és a közel 4000 cukorgyári dolgozónak egyelőre biztos, hogy lesz munkája - ad hangot optimizmusának a miniszter, aki szerint a jelenlegi 60 ezer hektárnyi érintett termőterületből "csak" 5-10 ezer hektáron kell másfajta termelésre átállni.
Kevesebb cukor, alacsonyabb árak. © sxc.hu |
A változások jelentősen átrendezhetik az unió cukoriparát: a reform következtében elkerülhetetlen lesz több gyár bezárása is, az unió erre is gondolt. A cukorgyárak önkéntes, vagy részleges bezárása esetére négy évre úgynevezett átalakítási alapot vezetnek be, amit a magas cukorárakból tudnak fedezni. A cukor egy tonnájáért, ha az előállításáról egy cukorgyár lemond az első és második évben 730-730 eurót, a harmadik évben 625 eurót, a negyedikben 520 eurót kap. Az átalakítási alapokban felhalmozott összegek egy másik részét a cukorrépa-termesztők számára teszik félre, az összegek annak arányában nőnek, minél nagyobb arányú a termelés megszűntetése.
Pályázni kell! |
Július 5-tól 13-ig lehet először pályázatokat beadni a 2006/07-es idény támogatott cukorexportjára. Az első exportengedélyeket július 13-án ítélik oda. A pályázatok sorozata 2007. szeptemberig tart, tükrözve az EU cukorpiaci reformját, ugyanis a 2006/07-es idény 15 hónapos, és a következő idény 2007. októberben kezdődik. A hivatalos közlemény szerint bármilyen ország exportcél lehet, kivéve Albániát, Boszniát, Bulgáriát, Horvátországot, Macedóniát, Romániát, Szerbiát és Montenegró. |
"Az európai uniós cukorrendtartás keretében Magyarország számára felajánlott 10 ezer tonna feldolgozási plusz-cukorkvóta egészét is megvásárolná a Magyar Cukor Rt - mondta Ficher Béla, a társaság vezérigazgatója. Meglévő 147 ezer tonnás kerete mellé vásárolna további cukortermelési kvótát a legnagyobb hazai gyártó. Az osztrák Agrana tulajdonában lévő 36-37 százalékos részesedésével piacvezető Magyar Cukor Rt. csak abban az esetben tudja felvásárolni a plusz kvótákat, ha a másik két hazai feldolgozói csoport, a német Nordzuckerhez tartozó Mátra Cukor Rt. és az angol Eastern Sugar érdekeltségeként működő kabai cukorgyár is lemond a vásárlási lehetőségéről.
A cukorrendtartás értelmében a cukortöbblet csak az unión kívül, az alacsony világpiaci árak miatt jóval olcsóbban értékesíthető. Ezt mutatják a szerződésekben meghatározott cukorrépa felvásárlási árak, amelyek a kvóta erejéig tonnánként 32,80 eurót tettek ki a legutóbbi évben. A főként Romániába, Bulgáriába és Szíriába irányuló export fedezésére szolgáló cukorrépa átvételi ára tonnánként 14 euró volt.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Büszkén hirdeti magát Budapest legelőkelőbb éttermei közt a Nobu, az étterem alapvetés a világsztárok között is. Most betekintést kaptunk arról, hogy az alapító Nobuyuki Matsuhisa szellemében hogyan készül náluk a japán konyha egyik legegyszerűbb, mégis legelőkelőbb fogása, a szasimi.
Ruszin-Szendi Romulusz korrupciógyanús ügyeinek felelőséről is kérdeztünk a hadügyminisztert.