szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) külön akciót nem indít a színlelt szerződések ellenőrzésére, csak akkor vizsgálódik, ha bejelentés érkezik, illetve a munkaügyi vizsgálatok során ellenőrzi ezen foglalkoztatási formákat is - mondta Papp István, a főfelügyelőség elnöke csütörtökön, az adóhivatallal közösen tartott sajtótájékoztatón.

Juhász István, az Adó és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) elnökhelyettese ezzel szemben úgy fogalmazott: "kell attól tartani, hogy az adóhatóság odafigyel erre". Elmondta, ellenőrei a következő hetekben vizsgálódni fognak azokon a területeken, amelyeken ez nagyobb számban jellemző. A következő egy-két hónapban pedig mindenképpen visszatérnek azokhoz a foglalkoztatókhoz, amelyeknél korábban szabálytalanságot találtak. A július 1. előtt átminősített szerződéseket azonban már nem vizsgálják utólag.

A színlelt szerződésekre adott moratórium június végén lejárt, vagyis ha ilyen szerződést talál az adóhatóság, visszamenőleg bekasszírozza az elmaradt adókat, járulékokat, sőt még bírságot is kiszab. Azon cégeknek, amelyeket már ellenőrzött az APEH és "megállapítást" tett, július 31-ig be kell jelenteniük az adóhatóságnak, hogy a színlelt jogviszonyokat június végéig megszüntették vagy átalakították, csak így mentesülhetnek a következmények alól.

A színlelt szerződések számát az APEH nemrég mintegy százezerre becsülte. Ez a jogviszony a közhiedelemmel ellentétben nem csak a sajtóban és az előadóművészi körben jellemző, jelentős a számuk az ipar és a kereskedelem területén is. Találkozni lehet ilyenekkel továbbá az áruszállítás, a vendéglátás, az egészségügy, az oktatás, a mezőgazdaság, a sport, sőt a pénzügyi és jogi területen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Színlelt szerződés miatt felmondtak 20 orvosnak

A zalaegerszegi megyei kórház 250 orvosának egyharmada eddig társas vállalkozásban végezte munkáját, de közreműködői szerződésüket felmondta az intézmény vezetése, mivel az úgynevezett színlelt szerződésekre megszabott moratórium lejárt; az orvosok közül 20-an nem fogadták el a felajánlott más foglalkoztatási jogviszonyt - tájékoztatta a főigazgató pénteken délután az MTI-t.

MTI Vállalkozás

Színlelt szerződések: elpártolnak a befektetők?

A befektetők általában nem vállalják a színlelt szerződésekkel kapcsolatos rizikót, ezért nem fektetnek be olyan kisvállalkozásba, amelynél fennáll ez a veszély. Az Amerikai Kereskedelmi és Iparkamara szerint azonban nics sok választása a kkv-knak,

Vállalkozás

Mire számíthatnak a július 1-e után színlelten szerződők?

Akár tízmilliós bírsággal is számolhatnak azok a vállalkozások, amelyek a moratórium után nem alakítják át, vagy szüntetik meg színlelt szerződéseiket. A hatóság a vizsgálat során ellenőrizheti a cég biztonsági kameráinak felvételeit, s összevetheti a szerződések tartalmával is, írja a Napi Gazdaság.

MTI Gazdaság

Mitől színlelt a szerződés?

A munkaügyi ellenőrök minden olyan vállalkozási szerződést átminősítenek munkaviszonnyá, amelynél a vállalkozót utasításokkal látja a szerződő partnere - hangzott el egyebek mellett a BKIK keddi budapesti rendezvényén, amelyet a munkajogi változások a témájában tartottak.

Vállalkozás

Színlelt szerződés: mégsem büntetik a munkavállalót?

Már csak tíz napjuk maradt a vállalkozásoknak arra, hogy átminősítsék munkatársaik színlelt vállalkozói szerződéseit munkaviszonnyá. A munkavállalók kiszolgáltatottságuk miatt mentességet kérhetnek az adóhivataltól, s ezáltal mentesülhetnek a terhek megfizetése alól, írja a Napi Gazdaság.