szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Orosz lapjelentések szerint nem kizárható, hogy Oroszország soha nem nyitja meg újra a megsérült Barátság-1 vezetéket Litvánia felé. A Moscow Times a Transneft orosz vezetékmonopólium vezetőjét idézte, aki elmondta: a vezeték 42 éves - a hasonló vezetékek élettartama általában 30 év - , és ráadásul annak idején olyan fémeket használtak fel benne, amelyek használata ma már tilos.

A vezeték napi 250 ezer hordónyi olajat szállított a litván Mazeikiu Nafta finomítóhoz és a Butinge exportterminálhoz. A Mazeikiu Nafta a helyzettel kapcsolatban korábban azt közölte, felkészült, hogy hosszabb távon is az orosz olaj nélkül működjön, a szállítmányokat a tenger felől, Butingén keresztüli olajimporttal pótolja.

Az ásványkincsekért felelős orosz minisztériumban korábban elmondták: utasították a Transneft vezetékmonopóliumot, csökkentse a nyomást a vezetékben. Ugyanakkor bejelentették, hogy akár egy évig is eltarthat a vezeték kijavítása, vagy új szakasz építése.
   
Ágazati elemzők nem zárják ki, hogy Oroszország meg akarja büntetni Litvániát a olajszállítási trükkökkel, mert a finomítót májusban a PKN Orlen lengyel olajcég vette meg. Moszkva azt remélte, hogy a létesítmény a Gazpromé, vagy a Rosnefté lehet. Utalnak arra, hogy a moszkvai vezetés hasonló taktikát követett a lett Ventspils olajterminálnál, miután Oroszország szerint Lettországban hátrányos megkülönböztetés érte az orosznyelvű kisebbséget.
   
Az orosz rendkívüli helyzetek minisztériumának korábbi nyilatkozata szerint a Barátság vezeték főága július 29-én sérült meg Krasznaja Szvoboda lakott település közelében. Mintegy 48 köbméter kőolaj jutott a szabadba, két olajfolt alakult ki, összesen mintegy 340 négyzetméternyi területen.
   
A környezetvédelmi hatóság közölte, hogy a közelmúltban lezajlott vizsgálat kimutatta, nem kevesebb, mint 487 " veszélyes hiányosságot" mutattak ki a vezetéken. Az olajkifolyás alig két hónappal azután történt, hogy a Transneft csővezeték üzemeltető társaság megállapodást kötött a helyi kormányzattal a társégben üzemelő vezeték "környezeti biztonságának garantálásáról".
   
A litván Mazeikiu Nafta olajfinomító volt a jelentések szerint az egyetlen, amely kevesebb nyersolajhoz jutott, Közép-Európát nem érintette az esemény, a lengyel, a német, a cseh, a szlovák, a magyar és az ukrán finomítók nem jelentettek fennakadást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Mégsem jön orosz olaj a budapesti tőzsdére?

Az orosz kormány szorosan együttműködik az olajipari cégekkel abból a célból, hogy helyi tőzsdét állítsanak fel az urali olajfajta kereskedésére és hogy ezt az olajfajtát irányadóként ismertessék el. German Gref orosz gazdasági miniszter azt mondta, hogy az ezzel kapcsolatos javaslatok novemberben készülnek el.

Gazdaság

Orosz olajipar: perek oda-vissza

Az orosz olajmulti Gazprom pert indított saját leányvállalata és egy amerikai befektető ellen, hogy megakadályozza egy kínai cég betörését az orosz olajkitermelésbe – írja a Financial Times.