Tetszett a cikk?

Termékértékesítéseknél az előleg után is kell áfát fizetni, a magyar szabályozás azonban itt sem egyszerű, más országok gyakorlatához képest pedig mondhatni sajátos. Az előlegek áfafizetési gyakorlatáról Csátaljai Zsuzsanna adószakértő tartott előadást a Penta Unió Adóegyetemen.

Az áfa törvény három olyan feltételt tartalmaz, amely az előleget adóztathatóvá teszi és ezáltal áfakötelezettséget ír elő. Eszerint a teljesítési időpont előtt átvett valamennyi pénzösszeg után áfát kell fizetni, mivel előleg címén adóköteles. Továbbá a teljesítés előtt viszont akárhányszor – egyszer, kétszer, tízszer – fizetett pénzösszeg után  is áfát fizetni – hívta fel a figyelmet Csátaljai Zsuzsanna adószakértő, a Penta Unió Adóegyetemen tartott előadásában.

Az előleg pénzforgalmi jellegű is, tehát az átvétel időpontjában adókötelezettség keletkezik. Ez technikai kötelezettséget jelent, ugyanis a törvény szerint az előleg átvétel napja teljesítési időpontnak minősül. Az előlegszámlára rá kell írni, hogy milyen értékesítésnek vagy szolgáltatásnak az előlege. Ez utóbbi teljesítési időpontja megegyezik az előleg átvételének napjával.

A teljes cikk itt olvasható!
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Felfüggesztett börtönbüntetést kapott az áfacsaló

Négy év próbaidőre és egy év 7 hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a bíróság azt a cégvezetőt, amelyik két év alatt több mint 3,7 millió áfát sikkasztott. Hiába volt könyvelője, a büntetést nem úszta meg. A jövőben büntetőeljárások száma megsokszorozódhat a vagyonosodási vizsgálatok miatt. Mire számíthatnak a sikkasztók?

Gazdaság

Áfacsalás: lohol az EU a pénze után

Hiába a nagy központi adatbázis, az Európai Uniót évente mintegy 50 milliárd euróval rövidítik meg az áfacsalók. Brüsszel egyre komolyabb erőfeszítéseket tesz ennek visszaszorítására, de vajon be lehet zárni a kiskapukat?