szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz sajtóban élénk találgatás tárgya az augusztusi szahalini földrengés okozta károk helyreállítására szánt, s állítólag eltűnt egymilliárd rubel, amelynek "megkeresésére" Viktor Zubkov orosz kormányfő előző nap szólította fel pénzügyminiszterét, Alekszej Kudrint.

A Kommerszant című lap szerint Zubkov a helyszínre küldte az ügyészség embereit, hogy vizsgálják át a helyreállítási munkák pénzügyeit, az új épületek minőségét, s hogy keressék a milliárdot. Kudrin minisztériuma szerint a szahalini kormányzó követelésére a helyreállításra szánt összeg folyton-folyvást nőtt: végül 6,5 milliárd rubelről volt szó, egymilliárddal többről, mint amennyire a minisztérium felkészült. A Zubkov által keresett pénz terven felüli kiadás, amelynek a fedezetét még keresik.
 
Felmerült, hogy Zubkov megjegyzése a Kudrinra nehezedő nyomás fokozódását jelentheti. Helyettesét, Szergej Sztorcsakot novemberben őrizetbe vették több mint 43 millió dollár eltulajdonításának a gyanújával. Sztorcsakot Kudrin kezességvállalása ellenére sem engedték szabadon, a minisztert nem is engedték a közelébe.
 
Pénteken azonban bejelentették, Kudrin, aki egy hónapja hiába igyekezett találkozni helyettesével, ezt végre elérte, s úgymond a minisztérium hatáskörébe tartozó kérdésekről beszélt vele.
 
Sztorcsak őrizetbe vételét moszkvai megfigyelők eleve az úgynevezett szilovikok, a fegyveres testületek és a titkosszolgálatok klánjai közötti harcnak, valamint a szilovikok által a kormány utolsó liberális tagjának számító, miniszterelnök-helyettessé kinevezett Kudrin elleni hadjáratnak tudták be.
 
A klánok közötti harc felszínre törésének első jeleként októberben őrizetbe vették a kábitószer-ellenes szövetségi szolgálat több vezetőjét, ami ellen az ügyészség hevesen tiltakozott. Ezután fordult a nyilvánossághoz Viktor Cserkeszov, a szolgálat vezetője, aki a "csekista közösségen belüli klánharcokról" beszélt és békére szólított fel. A levél nem érte el célját: novemberben Szentpéterváron holtan találták a kábítószer-ellenes szolgálat két tisztjét, akiket ismeretlen szerrel mérgeztek meg.
 
Általános vélekedés szerint Alekszandr Basztrikin, a legfőbb ügyészség keretében működő Nyomozati Bizottság vezetője nem csupán Vlagyimir Putyin elnök régi ismerőse, hanem Igor Szecsinnek, az elnöki adminisztráció egyik vezetőjének, valamint Nyikolaj Patrusevnek, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) főnökének a köreihez tartozik. A velük szembenálló klánhoz többek között Viktor Cserkeszovot és Jurij Csajka főügyészt sorolják.

Az Eho Moszkvi rádióállomás kommentátora szerint Vlagyimir Putyin elnök politikájának egyik alapeleme a különböző csoportok közötti erőviszonyok kiegyensúlyozása, s a történtekből - többek között a liberális Dmitrij Medvegyev utóddá való kijelöléséből - úgy tűnik, hogy most éppen a Szecsin-féle klánt ítélte túl erősnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Oroszország: A demokrácia csecsemőhalála

Úgy tűnik, tudomásul kell vennünk: Moszkva véglegesen letért a nyugati pluralizmusfelfogás útjáról. Méghozzá úgy sorol le eme ösvényről, hogy igazából, őszintén rá se hágott. A brezsnyevizmust követő glasznosztyhoz és a posztszovjet jelcini elnökdemokráciához kapcsolt reményteljes illúziók szertefoszlani látszanak.

MTI Világ

Az oroszok támogatják a radarellenes mozgalmakat Csehországban?

Az orosz titkosszolgálatok állítólag megpróbálják befolyásolni és támogatni azokat a civil mozgalmakat, amelyek tiltakoznak a csehországi amerikai radarállomás létrehozása ellen - közölte hétfőn este a közszolgálati Cseh Televízió CT24 hírcsatornája. A civil mozgalmak képviselői a vádat visszautasították. Hasonlóan nyilatkoztak a prágai orosz nagykövetség diplomatái is.