szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok továbbra is a Nabucco-program támogatására ösztönzi Magyarországot – közölte Matt Bryza amerikai helyettes külügyi államtitkár, aki az ügyben kedden folytatott megbeszéléseket a magyar kormány képviselőivel.

„Reméljük, hogy Magyarország egyértelműen állást foglal és kinyilvánítja: a Nabucco gázvezeték megvalósítása a legfontosabb” – mondta az európai energiaügyekért felelős szakértő, aki szerint a Nabucco szolgálja a magyar nemzeti érdekek védelmét. Matt Bryza és Dan Fried európai ügyekben illetékes államtitkár-helyettes Banai Károllyal, a miniszterelnök kül- és biztonságpolitikai főtanácsadójával és Kovács István külügyi kabinetfőnökkel egyeztetett Washingtonban. A fő téma a Nabucco-program és a Déli Áramlatról készülő magyar-orosz megállapodás volt. Bryza pozitív jelként értékelte, hogy a magyar kormány képviselői még a magyar-orosz megállapodás hivatalos megkötése előtt Washingtonba látogattak egyeztetés céljából. A találkozót a magyar fél kezdeményezte.

„Azt szeretnénk, ha a magyar kormány továbbra is fenntartaná a Nabucco iránti erős támogatását” – fejtette ki a szakértő, aki úgy látja, hogy a Nabucco a diverzifikációt erősíti, a Déli Áramlat viszont a függőséget mélyíti el.

Mint elmondta, az Egyesült Államok azt szeretné, ha szövetségesei felismernék: a valódi diverzifikáció szolgálja a fogyasztók érdekeit és a jobb tárgyalási pozíciót a világ legnagyobb, monopol helyzetű energiavállalatával,az orosz Gazprommal szemben. Európai költségszámítások alapján arról beszélt: a Nabuccónak nagy költségelőnye van a Déli Áramlattal szemben, amely a világ legdrágább vezetéke lesz. Előbbin keresztül 40-50 százalékkal olcsóbban juthatna el a gáz Európába.

Magyarázata szerint a források diverzifikációja több forrást jelent, nem pedig azt, hogy több cső vezet ugyanahhoz a forráshoz. A több forrás megléte a fogyasztók számára jótékony árversenyt teremt, a monopólium viszont nem. Szerinte Magyarország csak diverzifikált piacon tud tisztességes, kölcsönösen előnyös, piaci versenyen alapuló együttműködést kialakítania a Gazprommal.

„Nagyon fontos, hogy milyen sorrendben épülnek meg a vezetékek: a Nabuccónak kell az elsőnek lennie” – hangsúlyozta Matt Bryza. Szerinte előbb kell diverzifikálni, hogy jobb tárgyalási pozíciót lehessen elérni a fő beszállítóval szemben. Véleménye szerint a Déli Áramlatot eleve úgy tervezték meg, hogy blokkolja a Nabucco megvalósulását.

„Aki azt állítja, hogy nem a Nabucco a legelőnyösebb megoldás a Magyarországra vagy az Ausztriába történő gázszállítás terén, az nem veszi figyelembe a gazdasági realitásokat és a tárgyalási pozíciókat” – szögezte le a helyettes államtitkár.

Eltérő magyar álláspont
Somogyi Ferenc nagykövet csak annyit közölt, hogy a magyar kormány képviselői rutinjellegű kétoldalú konzultációkra érkeztek Washingtonba hétfőn, és kedden már el is hagyják az amerikai fővárost. A nagykövet azt sem volt hajlandó megerősíteni, hogy a tárgyalások alapvetően a gázvezetékekről szólnak. Banai Károly és Kovács István a nagyköveten keresztül tudatták, hogy semmilyen formában nem kívánnak nyilatkozni az egyeztetésekről.

Ugyanakkor Veres János pénzügyminiszter a Déli Áramlattal kapcsolatban közölte, hogy a magyar-orosz kormányközi megállapodásnak nincs olyan feltétele, amely a már meglévő, illetve a később megkötendő más szerződések tartalmát bármilyen módon befolyásolná vagy korlátozná.

A gazdasági és informatikai, a külügyi és az európai integrációs bizottság összevont ülésén a miniszter elmondta: Magyarország érdekelt a többoldalú gázellátásban, s a biztonságos ellátást az is segít, ha több vezetéken érkezik a gáz, s ha az ország növeli tárolókapacitásait. Ezt szolgálja a csütörtökön aláírandó kormányközi megállapodás.

Kákossy Csaba gazdasági miniszter a meghallgatáson kifejtette: az Európai Uniónak nem jelent problémát, ha Magyarország a Déli Áramlat megépítésben is részt vesz, csak az a fontos, hogy támogassa és segítse a Nabucco létrehozását is. A Déli Áramlat növeli Európa ellátásbiztonságát, s Magyarország továbbra is aktívan részt vesz a Nabaucco projekt megvalósításában - emelte ki.

Göncz Kinga külügyminiszter a meghallgatáson hangsúlyozta: a Déli Áramlat akkor is megvalósulna, ha Magyarország nem venne részt az építésében, csak akkor elesnénk a vezeték nyújtotta előnyöktől.  Az unió és az Egyesült Államok is tudomásul veszi, hogy Magyarország szuverén államként a saját nemzeti érdekei szerint dönt ebben az ügyben - szögezte le a miniszter.

Gyurcsány Ferenc egy reggeli tévéműsorban azzal indokolta szerződés megkötését, hogy biztonságban kell lennünk arra az esetre is, ha Ukrajna az oroszokkal folytatott gázviták miatt elzárná a csapokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bulgária betársult a Déli Áramlat gázvezetékbe

Immár biztosra vehető, hogy Bulgária részt vesz a Déli Áramlat gázvezeték-programban, miután az orosz elnök csütörtökön kezdődött szófiai látogatásán sikerült tisztázni a nézetkülönbségeket. A bolgár kormányfő pénteki bejelentése szerint az erről szóló megállapodást még pénteken aláírják Vlagyimir Putyinnal.

hvg.hu Gazdaság

Medvegyev és Gyurcsány: szabad út a Déli Áramlatnak?

Európának szüksége van a Kaszpikumból és a Közép-Keletről származó földgázra, mert oldania kell az Oroszországtól való energiafüggést. A Nabucco vezeték tervét ezért szorgalmazza oly’ erőteljesen az Európai Unió. Az oroszok ugyanakkor nem akarnak kimaradni az új európai gázüzletből, s több alternatívát is felvázoltak: Észak-Európának az Északi Áramlatot, Közép-Európának a Kék Áramlatot, Dél-Európának a Déli Áramlatot. Ez utóbbi áll legközelebb a megvalósuláshoz, ráadásul Magyarországot is érinti.

MTI Itthon

Rendkívüli ülés a Déli áramlat miatt

Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke szerda délelőttre összehívta a házbizottság ülését a Fidesz rendkívüli ülést kezdeményező indítványa miatt.