szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország a kisebbségi kormányzás felé tart, ám az SZDSZ döntése nyomán a Gyurcsány Ferenc vezette szocialista kormány valószínűleg nem tudja keresztülvinni az állami szektor "mélységesen népszerűtlen" átalakítását – áll a Financial Times keddi elemzésében.

A londoni gazdasági napilap szerint "gyenge kisebbségi kormány" esetén kérdésessé válna az is, hogy Magyarország képes-e fenntartani az euróövezeti csatlakozáshoz szükséges, az EU-bizottság és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által előírt reformokat.

Jóllehet Gyurcsány Ferenc kormánya fájdalmas és népszerűtlen lefaragásokat hajtott végre a közkiadásokban, és emelte az adókat az elmúlt két évben, elemzők szerint azonban csekély haladás történt az alapvető szerkezeti reformokban, és egy kisebbségi kormánynak még kevesebb esélye lenne e reformok keresztülvitelére – írja a Financial Times értékelésében.

A lapnak nyilatkozva a Citigroup egyik térségi közgazdásza úgy vélekedett: bár a kormánynak sikerült a költségvetési hiányt a 2006-os 10 százalékról mára 3 százalék közelébe csökkentenie, ennek jelentős része "nyirbálás" volt. A szakértő szerint a jelenlegi helyzet azt jelenti, hogy a fenntartható további kiadáscsökkentések nem fognak megtörténni, és az érintett költségvetési tételek könnyen ismét emelkedhetnek. Semmi nem történt annak érdekében, hogy a magyar makrogazdaságot hosszú távra biztos lábakra állítsák – tette hozzá.

A piacok már a márciusi népszavazás után beárazták a politikai kockázat zömét, és a forint kevesebb mint 1 százalékkal gyengült hétfőn az euróval szemben, bár a kötvényhozamok jelentősen emelkedtek. Az idézett Citigroup-elemző azt mondta a Financial Timesnak, hogy a forint "meglepően erős", részben azért, mert a forintkonstrukciókba már beárazták a kockázati prémiumot, részben a jegybank fél százalékpontos kamatemelése miatt.

Gyurcsány Ferenc keményebb politikai időszak elé néz parlamenti többség nélkül, kormánya azonban meg tudja tartani a hatalmat, a Fidesznek ugyanis nincs elég szavazata a miniszterelnök eltávolításához, a közvélemény-kutatási adatok pedig nem teszik vonzóvá az előrehozott választásokat egyik koalíciós párt számára sem – idézi elemzők véleményét a keddi Financial Times.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Megbénul-e a kisebbségi Gyurcsány-kormány? - forgatókönyvek

Ha az SZDSZ kilép a koalícióból, Gyurcsány Ferencnek három választása marad, de ezek közül a kisebbségi kormányzás most a legvalószínűbb. A Demos tavalyi tanulmánya - mintha a jövőt látta volna - a liberálisok kilépéséből kiindulva vázolta fel a kisebbségi kormányzás lehetséges forgatókönyveit.

MTI Itthon

Politikai instabilitást jósol Magyarországon a Reuters

A Magyarországot 2002 óta kormányzó koalíció vége ténylegesen a gazdasági reformok végét és a politikai instabilitás időszakát jelzi - írta a Reuters brit hírügynökség az SZDSZ-nek a koalícióból való kilépéséről szóló hétfői tudósításában.