szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem romlott meg, sőt minden korábbinál jobb a kapcsolat az orosz Gazprom és az osztrák energiavállalat, az OMV között. A Kommerszant című orosz lap néhány napja a viszony megromlásáról adott hírt, ennek élő cáfolataként tartott csütörtök délután közös sajtóértekezletet Bécsben Alexander Medvegyev, a Gazprom második embere, s Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV vezetője.

Az apropót a két ország között 1968-ban megkötött első hosszújáratú gázszállítási szerződés negyvenedik évfordulója adta, lehetővé téve, hogy kölcsönösen hangoztassák az orosz gázszállítások megbízhatóságát, s emlékeztessenek a nemrég megkötött újabb 20 éves szerződésre. Medvegyev a híresztelésekkel szemben megerősítette, hogy a Gazprom kitart a baumgarteni gázkereskedést irányító CEGH ( Central European Gas Hub) nevű cég 50 százalékos tulajdona mellett, s szándékában áll növelni gázszállításait az itt vásárló közvetítő kereskedőknek.

A leendő orosz elnök azt mondta, hogy Európának olyan sok szénhidrogénre van szüksége a következő évtizedekben, hogy a Nabucco gázvezetékprojekt és az oroszok által szervezés alatt álló Déli Áramlat nem tekinthető egymás versenytársának. A HVG kérdésére, hogy a Déli Áramlat Magyarországot elhagyva Szlovénia vagy Ausztria felé veszi-e tovább az irányt, Medvegyev azt válaszolta, hogy a két vállalkozásnak nincs köze egymáshoz, Szlovéniában a gázvezeték fut majd, Ausztriában pedig a baumgarteni projekt. Ruttenstorfer ehhez hozzátette, hogy Ausztria várja az oroszok kivitelezhetőségi tanulmányát a Déli Áramlatról, s annak ismeretében döntik majd el, hogy részt akarnak-e venni benne. Hárította az orosz vezető a HVG kérdését, hogy mit szól a Gazprom az OMV-nak a magyar MOL megszerzésére irányuló törekvéseihez. „Ez belügy, mi nem szólunk bele, olyan kérdés, mintha más szép menyasszonya  felől érdeklődnénk” – így Medvegyev.


Földvári Zsuzsa
Bécs
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az OMV javaslatokat tesz a Mol igazgatótanácsa ellenében

Az osztrák OMV olajipari vállalat, amely a Mol legnagyobb részvényese, javaslatokat tesz a magyar cég részvényesi "érdekei kiterjedtebb érvényesítésére", szemben a Mol igazgatótanácsának befolyásával. Az osztrák társaság ezt éves jelentésében fejtette ki. Az OMV javaslatait a Mol április 24-én tartandó éves közgyűlése elé terjeszti.

Cégvilág

Az OMV-é a Mol egyötöde.

Az osztrák OMV AG öt leányvállalatán keresztül 20,26 százalékkal rendelkezik a 109,7 milliárd forint jegyzett tőkéjű...

Hét nap gazdaság

Az OMV folytatja

Hivatalosan is bejelentette a Mollal való összefonódási szándékát az osztrák OMV az Európai Bizottságnak (EB), amely...

Gazdaság

A Mol szerint az OMV potenciális vevőként és versenytársként bírál

Az osztrák OMV-nak a Mol és a CEZ ipari együttműködési és közös vállalkozási megállapodását érintő kritikájából a Mol megszerzésére irányuló szándék cseng ki, az OMV nem tud elvonatkoztatni bekebelezési vágyától és versenytársi alapállásától - mondta Ferencz I. Szabolcs, a Mol-csoport kommunikációs igazgatója.

MTI Gazdaság

Az OMV száz benzinkutat elad az év végéig

Az OMV osztrák kőolaj- és gázipari csoport hétfőn bejelentette, hogy ausztriai benzintöltő állomásai közül az idei év végéig mintegy százat elad a költségek és a hatékonyság optimalizálása céljából: ebből 50 saját OMV-benzinkút, 50 pedig Avanti-töltőállomás.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Román pénzből vásárolná fel az OMV a Molt?

Az Európai Bizottság részletes vizsgálatnak veti alá az OMV előzetes bejelentését arról, hogy szándékában áll ajánlatot tenni a Molra – jelentette a Reuters hírügynökség. Az osztrák cégnek körmére ég az ügylet, mert jelenlegi jó pénzügyi eredményei nem hatékonyságának, hanem főleg romániai üzleteinek (egyes vélemények szerint kizsákmányoló tevékenységének) köszönhetőek.