szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország elengedte Líbia 4 milliárd dollárt meghaladó, még a szovjet időkből öröklött adósságát az orosz vállalatoknak adott több milliárd dolláros üzleti szerződések fejében - jelentette be az orosz pénzügyminiszter csütörtökön Tripoliban.

Alekszej Kudrin a nyélbe ütött szerződések részleteiről nem nyilatkozott, csak annyit mondott, hogy a most leírt adósság kizárólag hadiipari szállításokhoz kapcsolódott.

"A teljes adósságállomány 4,6 milliárd dollár volt, de a tárgyalások során az összeg 4,5 milliárd dollárra csökkent a különböző banki kötelezettségek miatt" - mondta.

Az orosz pénzügyminiszter Vlagyimir Putyin elnök kíséretében tartózkodik a líbiai fővárosban. Az orosz államfő üzletemberekből álló népes küldöttség élén szerdán érkezett 24 órás látogatásra Tripoliba, ahol orosz médiaértesülések szerint egyebek mellett fegyvereladásokról, gáz- és olajipari beruházásokról tárgyalt.

Az ITAR-TASZSZ jelentése szerint Putyin és Kadhafi jelenlétében csütörtökön kereskedelmi, gazdasági és pénzügyi megállapodások sorozatát, valamint "néhány" haditechnikai szerződést írtak alá.

Megállapodás született az orosz Gazprom energiakonszern és a líbiai nemzeti kőolaj- és gázipari vállalat közötti együttműködésről, és a két ország 2 milliárd euró értékben szerződést kötött a Szirt és Bengázi közötti, 500 kilométeres vasútvonal négy év alatt történő megépítéséről. "Ez a vasútvonal gyakorlatilag összeköttetést létesít Egyiptom és Tunézia között" - méltatta a szerződést Vlagyimir Jakunyin, az orosz államvasutak elnöke.

Orosz tisztségviselők korábban úgy nyilatkoztak, hogy az aláírásra előkészített szerződések összértéke mintegy 10 milliárd dollárra rúg.

Puyin látogatását, akinek személyében 1985 óta először jár Kreml-vezető, történelmi és stratégiai jelentőségűnek nevezte Moammer el-Kadhafi líbiai vezető.

"Orosz elnök most jár először Líbiában. Ez egy történelmi, stratégiai és nagyon fontos látogatás" - mondta a líbiai forradalom vezetője a Putyin tiszteletére adott szerda esti díszvacsorán. "Ez a látogatás megvetheti az együttműködés alapjait, annál is inkább, mivel mindkét ország a gáz- és olajkitermelők közé tartozik" - fűzte hozzá a líbiai közszolgálati televízió csütörtöki beszámolója szerint.

Kadhafi beszédében kitért arra is, hogy szükség van az ENSZ reformjára, hogy meg tudjon birkózni az "erőegyensúly hiányával" a világban. A Szovjetunió széthullását éppen olyan sajnálatosnak nevezte, mint Jugoszlávia felbomlását. Egy olyan világban, amelyben egyetlen szuperhatalom dominál, a "hatalom törvénye váltja fel a törvények hatalmát" - mondta.

Az első, szerda esti megbeszéléseken Kadhafi Oroszország támogatását kérte a líbiai atomenergiai programhoz, míg az orosz fél a szorosabb gáz- és olajipari együttműködés lehetőségeiről érdeklődött - közölte Mohamed Abder-Rahmán líbiai külügyminiszter.

Az orosz Gazprom és Tafneft már eddig is hat földgáz- és olajlelőhelyet aknáz ki az Afrika legnagyobb olajkészletével rendelkező országban. A Gazprom múlt héten jelentette be, hogy az olasz Eni céggel közös gázberuházásra készül Líbiában. Az orosz Stroitransgaz pedig egy gázvezeték-hálózat megépítésére pályázik Líbia földközi-tengeri partvidékén.

Tripoli látogatása után Putyin Szardíniára utazik tovább, ahol az olasz parlamenti választásokon győztes Silvio Berlusconival találkozik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Növekszik a német-líbiai kiképzési botrány

Egyre nagyobb méreteket ölt a német rendőrök, illetve katonák líbiai kiképzési botránya, amely vasárnapi értesülések szerint immár a Bundeswehr legmagasabb köreit is elérte.

Hét nap

Líbiai-francia üzletek

Több mint tízmilliárd euró értékben írt alá kereskedelmi szerződéseket és szándéknyilatkozatokat hétfőn a 34 év után...

hvg.hu Gazdaság

Líbia 255 milliárd dollárt akar elkölteni

Líbia 100 milliárd dollárt tett félre, hogy külföldi befektetéseket hajtson végre. Erről az észak-afrikai ország miniszterelnöke, Baghdadi Mahmudi beszélt a Bloomberg hírügynökségnek. Mindezen túl a legnagyobb afrikai olajtartalékokkal rendelkező országa belföldön további 155 milliárd dollárt akar befektetni.

MTI Világ

Bűnbandák miatt járőrözik együtt Olaszország és Líbia

Az olasz és a líbiai kormány szombaton megállapodott arról, hogy a két ország közös járőrszolgálatot indít a Földközi-tengeren, így akarva megakadályozni az Európába irányuló embercsempészést - közölte a római belügyminisztérium.