szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Ördögi körbe" került a dollár, amely rövid távon jó eséllyel 1,60 fölé gyengül az euróval szemben, mivel az ördögi kör megtörésére alkalmas tényezők valószínűleg nem fognak működni, áll az egyik vezető londoni befektetési ház pénteken kiadott elemzésében.

A Barclays Capital szerint a dollár gyengesége is hajtja felfelé az energiaárakat, mivel az olajexportőrök az alacsony dollárárfolyam – és a várt további árfolyamesés – kompenzációjára törekszenek, a befektetők pedig a nyersanyagokba menekülnek az infláció elől, különös tekintettel arra, hogy az amerikai reálkamat-szint 1980 óta most a legalacsonyabb.

A magas olajár miatt az euróövezeti jegybank és más, inflációkövető jegybankok vonakodnak attól, hogy kövessék a Federal Reserve enyhítési kurzusát. Ráadásul a drága olaj korlátozza az amerikai kereskedelmi hiány csökkentésének lehetőségét, azzal együtt is, hogy az amerikai gazdaság lassul, mivel a romló olajegyenleg semlegesíti az olajon kívüli kereskedelem mérlegének javulását.

Mindezen tényezők még lejjebb nyomják a dollárt, és a visszahatási mechanizmus kezdődik elölről, áll a Barclays Capital pénteki londoni elemzésében, amely szerint a dollárgyengülés és az olajdrágulás egymást erősítő folyamattá vált.

A ház szerint az ördögi kör megtörésére alkalmas tényezők egyike lehetne például a kínai gazdasági növekedés meredek lassulása, ami olajár-korrekciót eredményezne. A kínai gazdaság lassulni látszik ugyan – az idei első negyedévi éves növekedési ütem valamelyes megtorpanással 10,6 százalékos volt –, azonban nincsenek jelei annak, hogy a lassulási ütem markánsabbá válna.

A Barclays Capital mindezek alapján egyhavi távlatban már 1,61, háromhavi távlatban 1,63 dolláros euróárfolyammal számol, és 12 havi árfolyam-előrejelzését is 1,50-re emelte az eddigi 1,45-ről.

Más nagy londoni házak is jelentősen gyengítették dollárárfolyam-prognózisaikat az utóbbi időben. Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza – májusra szóló, Londonban már e héten hozzáférhetővé tett havi világgazdasági előrejelzésében az eddigi 1,46 dollárról 1,54 dollárra módosította az euróval szembeni idei egész éves átlagos dollárárfolyam-előrejelzését, és 1,33 dollárról 1,48 dollárra a jövő évit.

A ház szerint továbbra sem látszik az amerikai lakóingatlan-piaci válság vége, és rövid távon valószínűtlennek tűnik a piaci helyzet normalizálódása.

A Barclays Capital, amely rendszeres olajpiaci előrejelzéseket is közzétesz, legutóbbi ilyen összeállításában azt írta: a nyugati féltekén irányadó amerikai nyersolajtípus, a West Texas Intermediate (WTI) átlagos árfolyama minden korábbi rekordot megdöntve 97,82 dollár volt hordónként az idei első negyedben, 39,60 dollárral magasabb a 2007 első három hónapjában mért árfolyamátlagnál.

A ház saját előrejelzése az idei második negyedévre még magasabb, 103,00 dolláros WTI-átlagot valószínűsít, és a harmadik negyedévre várt valamelyes visszaesés után – 98 dollár – az idei utolsó három hónapra már 104,00 dollár szerepel a legújabb prognózisban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

EIU: továbbra sem látszik a hitelválság vége

Rontotta az idei és a jövő évi euróövezeti növekedésre adott jóslatát az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház, amely szerint a dollár idei árfolyamátlaga 1,50 felett lesz az euróval szemben, a Fed-kamat 1 százalék alá is süllyedhet, de valószínűtlen a globális pénzpiaci normalizáció a közeljövőben. Az egyik vezető londoni befektetési bankcsoport szintén kedden kiadott elemzése szerint a jelenlegi válság valószínűleg egy teljes évtizedig érezteti hatását a piacokon.

MTI Gazdaság

London: hosszú távon az euró és a dollár helyet cserélhet

A hitelpiaci válság egyértelmű és jelen idejű kockázatot jelent a világgazdaságra, legfontosabb hosszú távú öröksége azonban geopolitikai léptékű lehet, mégpedig az, hogy az euró felválthatja a dollárt az első számú globális tartalékvaluta szerepében, áll a Financial Times hétfői elemzésében.