szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A felzárkózó európai gazdaságoknak még szigorúbb monetáris politikát kell követniük – olvasható egyebek között a Nemzetközi Valutaalap (IMF) friss jelentésében.

Ennek értelmében a térségbeli kormányoknak fékezniük kell a belső fogyasztás növekedését és csökkenteni a gazdaságban fennálló egyensúlyi hiányokat, mert ezzel lehet mérsékelni az élelmiszerek drágulásának inflatorikus hatását.

Az IMF hangsúlyozza, hogy az élelmiszerárak emelkedésének inflációt fokozó hatása jobban érezhető Európa keleti felében, mint a nyugatiban, mivel a fogyasztói kosárban Keleten jóval nagyobb az élelmiszerek súlya: 22 százalék körüli a nyugat-európai 14 százalékkal szemben.

Ezért, javasolja az IMF, olyan politikát kell a keleti államokban folytatni, amely fontosnak tekinti a hirtelen drágulások okozta másodlagos hatások fékezését. Az infláció ütemének mérséklődésére a második félévben lehet számítani. A térségben a monetáris szigort fokozni kell, ezt fejezték ki a jegybanki kamatemelések. Az IMF szerint a kelet-európai országok exportjuk miatt – és a tőkemozgások okán is – nyitottabbak, ennek következtében sérülékenyebbek a globális gazdaság gyengélkedéseitől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Szlovákiában tovább gyorsul az infláció

Szlovákiában márciusban EU-szabvány szerint számolva 3,6 százalékra gyorsult a tizenkét havi fogyasztóiár-infláció a februári 3,4 százalékról és a januári 3,2 százalékról, jelentették a szlovák statisztikai hivatalban szerdán.

MTI Gazdaság

Ukrajna: 20-22 százalékos infláció

A Nemzetközi Valutalap (IMF) szerint Ukrajnában az idén 20-22 százalékot érhet el az éves infláció üteme. Az IMF szerdán ismertette az adatokat, megjegyezve, hogy 2008 decemberére az áremelkedés 17 százalékos lehet az egy évvel korábbi szinthez képest.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Lassuló inflációt vár a román jegybank elnöke

A Román Nemzeti Bank eddig kamatemelései nyomán várhatóan a cél közelébe csökken az infláció, a második félévben 5-6 százalék között várható a tizenkét havi drágulás, mondta a bank elnöke, Mugur Isarescu szerdán újságíróknak.

Sorkövető Gazdaság

Videót az inflációs rátának, de sebesen!

A magyarok felettébb szkeptikusak az állami statisztikai adatokat illetően. De nem csak mi. A XIX. században létrehozott központi intézetek megújulásra szorulnak. Próbálkozások már vannak.

MTI Gazdaság

Magas a szlovéniai infláció

Már 6,6 százalékos a szlovéniai infláció: februárban és januárban még 6,4 százalékos volt, márciusban februárhoz képest a fogyasztói árszínvonal 1,3 százalékkal emelkedett.