szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amíg a következő években a magyarországi cégek külföldre irányuló tőkeexportjában nominálisan visszaesés lesz megfigyelhető, hosszabb távon egyre több cég, egyre nagyobb volumennel dönt majd a külföldi befektetések mellett – mondta Rétfalvi György, az ITD Hungary Zrt. vezérigazgatója, a Develor Tanácsadó Zrt. által szervezett „Magyar Multik” konferencián szerdán Budapesten.

Rétfalvi György hangsúlyozta, hogy Magyarországon a tőkeexport 80 százalékát mintegy 10 nagy magyar cég adja (az összes tőkét exportáló cégek száma eléri a hét ezret), 10-15 év múlva elképzelhető, hogy a teljes volumen 80 százalékát, a cégek 20 százaléka adja majd.

A várható kezdeti nominális visszaesést, annak tulajdonítja Rétfalvi György, hogy a nagy magyar cégek jórészt kihasználták a nagy volumenű beruházási lehetőségeiket külföldön. Ugyanakkor úgy véli, hogy a beruházások összvolumene emelkedni fog a tőkeexpanzióban résztvevő cégek számának növekedésével. A teljes tőkeexport volumene 1995 óta 9,6 milliárd euró volt, tavaly az első háromnegyed évben ez a szám 1,2 milliárd euró volt – tette hozzá.

A magyarországi cégek elsődleges célországai az elmúlt években Szlovákia (32 százalék), illetve Hollandia (19 százalék) voltak, a legnagyobb arányban a pénzügyi tevékenységgel (33 százalék), kőolaj feldolgozással (29 százalék) és kereskedelemmel, illetve javítással (15 százalék) léptek be a külföldi piacokra a cégek.

Rétfalvi György kifejtette, hogy a magyar cégek elsősorban a versenyképesség növelése és az új piacok megszerzése miatt lépnek külföldi piacokra, a sikert a piac és a nyelv ismerete, a megfelelő menedzsment és a kockázatvállalási képesség hozhatja meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Tőkevonzás: bizakodó tárca, gyenge számok

Erre az évre és a következőkre átlagosan négymilliárd euró működő tőke érkezését jósolja a gazdasági tárca, ami optimista várakozásnak tűnik a 2007-es adathoz képest - írta kedden a Magyar Hírlap.

Gazdaság

Bizalom és javuló tőkevonzó képesség nélkül nehéz lesz

A magyar gazdaság az utóbbi hónapokban egyre több válságjelet mutat. Ezek nyomán hazai és külföldi elemzői körökben is megjelentek olyan vélemények, hogy a minden vártnál kisebb növekedés és magasabb infláció már stagflációval fenyeget, s a felívelésre rövidtávon nincs remény. Karsai Gábort, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgató-helyettesét kérdeztük e folyamatok természetéről, s azt is megtudakoltuk, hogy szerinte a népszavazási eredmények okozhatnak-e gazdasági változásokat.

MTI Gazdaság

Oroszország: több mint 20 százalékkal nőtt a tőkeberuházás

Oroszországban az első negyedévben a tőkeberuházás több mint 20 százalékkal, a mezőgazdasági termelés 4,5 százalékkal, és a lakosság reáljövedelme 7,8 százalékkal nőtt, a munkanélküliség 0,2 százalékkal csökkent - derül ki az orosz statisztikai hivatal (Roszsztat) hétfőn kiadott gyorsjelentéséből.

MTI Gazdaság

ITDH: nagyobb hangsúly a magyar tőkekivitelen

A Magyar Befektetésösztönzési és Kereskedelemfejlesztési Kht. (ITDH) az elmúlt pár évben egyre nagyobb hangsúlyt helyez a magyar cégek külpiaci tevékenységének bővítésére – közölte Rétfalvi György, a szervezet vezérigazgatója.

MTI Gazdaság

Hatmilliárd euró tőkebefektetés is jöhet

Az idén a nem adóssággeneráló külföldi közvetlen tőkebefektetések értéke kedvező esetben 5,5 milliárd euró körül lehet, ehhez hozzáadódik a legnehezebben előre jelezhető, adóssággeneráló tranzakciók értéke. A teljes működőtőke-bevonás ezzel mintegy hatmilliárd euróra rúghat – írta kedden Világgazdaság.