szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nyersolaj-kontraktusok árfolyama a hitelpiaci felfordulás miatt jó eséllyel elszakadt az alapszintű kínálati-keresleti viszonytól, de az is tény, hogy a dollárgyengülés miatt a termelőknek nem érdekük a kínálat emelése, áll a Moody's Investors Service Londonban kiadott elemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő európai hitelfolyamat-elemzéseinek legújabb összeállítása szerint nem zárható ki, hogy a felzárkózó piacok növekvő olajkereslete nagyobb árfelhajtó hatást gyakorol, mint amekkora lefelé mutató nyomást "a 2008 első felében recesszióban lévő" amerikai gazdaság kifejt az árfolyamra. A felzárkózó piacok jellemzően kevésbé hatékony energia-felhasználók, ami még nagyítja is olajigényük kihatását, áll a Moody's elemzésében.

A ház szerint azonban a jelenlegi árszinteket magyarázhatja az is, hogy az árfolyam a globális hitelpiaci megroppanás teremtette bizonytalanság miatt "lekapcsolódott" a kínálati-keresleti helyzetről. A jelenlegi környezetben ugyanis a nyersanyagpiaci befektetési konstrukciók – így az olaj is – vonzóbbá váltak a nemzetközi befektetők számára, annál is inkább, mivel az olaj alapvető fontosságú termék a gazdaságok működésben tartásához, áll az elemzésben.

A Moody's megjegyzi ugyanakkor, hogy a kínálat növelése nem szolgálná jól az exportáló országok, köztük az OPEC-tagállamok érdekét. A dollár értékvesztése ugyanis máris csökkenti ezeknek az országoknak a bevételeit, és a kínálat emelésétől várható árcsökkenés még tovább erodálná jövedelmeiket.

A meredeken emelkedő olajárak és a dollárgyengeség közötti egyenes összefüggést más nagy londoni házak is feltételezik.

Ördögi kör (Oldaltörés)


A Barclays Capital minap kiadott londoni elemzése szerint a dollár "ördögi körbe került". Árfolyam-gyengülése ugyanis önmagában hajtja felfelé az energiaárakat, mivel az olajexportőrök az alacsony dollárárfolyam – és a várt további árfolyamesés – kompenzációjára törekszenek, a befektetők pedig a nyersanyagokba menekülnek az infláció elől, különös tekintettel arra, hogy az amerikai reálkamat-szint 1980 óta most a legalacsonyabb.

A magas olajár miatt az euróövezeti jegybank és más, inflációkövető jegybankok vonakodnak attól, hogy kövessék az amerikai Federal Reserve enyhítési kurzusát. Ráadásul a drága olaj korlátozza az amerikai kereskedelmi hiány csökkentésének lehetőségét, azzal együtt is, hogy az amerikai gazdaság lassul, mivel a romló olajegyenleg semlegesíti az olajon kívüli kereskedelem mérlegének javulását.

Mindezen tényezők még lejjebb nyomják a dollárt, és a visszahatási mechanizmus kezdődik elölről, állt a Barclays Capital minapi londoni elemzésében, amely szerint a dollárgyengülés és az olajdrágulás most már egymást erősítő folyamattá vált.

A cég, amely rendszeres olajpiaci előrejelzéseket is közzétesz, legutóbbi ilyen összeállításában azt írta: a nyugati féltekén irányadó amerikai nyersolajtípus, a West Texas Intermediate (WTI) átlagos árfolyama minden korábbi rekordot megdöntve 97,82 dollár volt hordónként az idei első negyedévben, 39,60 dollárral magasabb a 2007 első három hónapjában mért árfolyamátlagnál.

A ház saját előrejelzése az idei második negyedévre még magasabb, 103,00 dolláros WTI-átlagot valószínűsít, és a harmadik negyedévre várt valamelyes visszaesés után - 98 dollár - az idei utolsó három hónapra már 104,00 dollár szerepel a legújabb prognózisban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Rekordot döntött az olajár

Hétfőn délelőtt rekord szintre nőtt a kőolaj ára az ellátás biztonságával kapcsolatos aggodalmakra, illetve az OPEC vezetőinek arra a kijelentésére, hogy nincs szükség a termelés bővítésére.

MTI Gazdaság

Barclays: ördögi körben a dollár

"Ördögi körbe" került a dollár, amely rövid távon jó eséllyel 1,60 fölé gyengül az euróval szemben, mivel az ördögi kör megtörésére alkalmas tényezők valószínűleg nem fognak működni, áll az egyik vezető londoni befektetési ház pénteken kiadott elemzésében.