szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A következő években 13 millió négyzetméter új logisztikai területre lesz szükség a közép-kelet-európai régióban, elsősorban a bevásárlóközpontok kiszolgálása miatt.

A CB Richard Ellis (CBRE) budapesti csütörtöki prezentációján elhangzottak szerint a fejlesztés Szerbiában lesz a legnagyobb ütemű, de dinamikus növekedés várható a visegrádi négyek országaiban, valamint Romániában és Bulgáriában is.

Nyugat-európában 80 millió, Skandináviában 30 millió, míg Angliában és Írországban 23 millió négyzetméter logisztikai létesítmény található. Ezek 25-30 százaléka szolgál kereskedelmi célokat. Ezzel szemben Közép-Európában csaknem 10 millió, míg Kelet-Európában 1 millió négyzetméter körüli a jelenlegi kínálat. A kereskedelmi cél aránya 27, illetve 20 százalék.

Budapesten 1,1 millió, míg Prágában 1,2 millió négyzetméter logisztikai terület található. Építés alatt a magyar fővárosban 200 ezer, míg Prágában 165 ezer négyzetméter áll. Míg Csehországban a fővároson kívüli logisztikai kínálat 1,1 millió négyzetméter, addig Magyarországon mindössze 100 ezer.

A CBRE felmérése szerint a budapesti irodapiacon az első negyedévben 11,8 százalék volt a kihasználatlansági ráta, ez fél százalékponttal több, mint egy évvel korábban. Idén március végéig 77 ezer négyzetméter logisztikai felületet adtak ki az üzemeltetők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Logisztikai fejlesztésre 850 milliárd forint jut

Logisztikai fejlesztésre 2007 és 2013 között mintegy 850 milliárd forint jut. Az európai uniós támogatások és a hozzákapcsolódó magyar költségvetési önrész mintegy 100 milliárd forintot tehet ki, és további mintegy 750 milliárd forint várható a magánszféra befektetéseiből.

MTI Vállalkozás

Közel kétmilliárd forint logisztikai fejlesztésekre

Az Új Magyarország Fejlesztési Tervben 2007-2013. között a Gazdaságfejlesztés Operatív Program (GOP), a Közlekedési Operatív Program (KözOP) és a 7 Regionális Operatív Program (ROP) közvetlenül érintik a logisztikai fejlesztéseket - közölte a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) az MTI-vel.