Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Vlagyimir Putyin miniszterelnök-jelöltként csütörtökön a duma képviselői előtt kijelentette: Oroszországnak az elkövetkező 10-15 évben az életminőség szempontjából – a jövedelmek, a várható élettartam, az egészségügy, a környezetvédelmi helyzet és a lakásellátás terén – a világ vezető országai közé kell kerülni, erre képes és ez kötelessége is.
Vlagyimir Putyin újragombol. A hatodik legnagyobb kapitalista gazdaság © AP |
Hangsúlyozta, hogy az inflációnak – amely tavaly 11 százalék felett volt, de a kis jövedelműek által vásárolt cikkek terén közel 15 százalékot tett ki – néhány éven belül egyszámjegyűre kell csökkennie. Úgy vélte, hogy Oroszország jelentősen megnövekedett gazdasági potenciálja és tartalékai lehetővé teszik, hogy magabiztosan haladjon át a világgazdasági instabilitás időszakán.
A minimálbérnek 2009. január 1-re 4330 rubelre (mintegy 30300 forintra) kell növekednie, mondta, s hangsúlyozta, hogy az államnak van elegendő pénze a nyugdíjreformra. Adócsökkentéseket helyezett kilátásba azzal, hogy ennek stratégiáját kormánya augusztusra kidolgozza. Rámutatott: ezzel a gazdaság és a társadalom jelentős fejlesztési forrásokhoz jut. Felhozta, hogy a kőolajipari cégek bevételéből az állam adók és vámok útján 75-80 százalékot von el, s ez az oka annak, hogy sok kevéssé hatékony kitermelési helyet bezárnak, s lassú az új lelőhelyek feltárása. Azt mondta, az oktatásra, egészségügyre és lakásépítésre fordított összegek adóztatását a minimumra kell csökkenteni, s az értékpapírok piacán is kényelmes adófeltételeket kell teremteni. Ezzel kapcsolatban rámutatott: el kell érni, hogy kialakuljon a kisbefektetők tömeges osztálya és fontosnak mondta a magántőke bevonását az infrastruktúra fejlesztésébe.
Nyomatékosan hangsúlyozta, hogy szélesíteni kell a vállalkozói szabadságot, és kormánya nagy energiát fog fordítani arra, hogy elhárítsa a gazdaság útjában tornyosuló adminisztratív akadályokat, és csökkentse a felügyeleti szervek felhatalmazásait, értesítési kötelezettséget vezetve be az eddigi engedélyezési jog helyett. Állást foglalt az engedélyhez között tevékenységek számának csökkentése, s a felelősségbiztosítási rendszer kiterjesztése mellett.
Kilátásba helyezte, hogy az egészségügyre és az oktatásra fordított összegeket kormánya a jelenlegi többszörösére emeli: 2010-ben 2-2 ezer milliárd rubelt költenek e területekre. Hangsúlyozta, hogy a jelenlegi egészségügyi ellátás színvonala nem kielégítő, ezért ki kell dolgozni az egészségügyi biztosítás hatékony rendszerét és a finanszírozás korszerű mechanizmusait.
Szólt arról is, hogy meg kell határozni az állami szektor mértékét, céljait és struktúráját, probléma ugyanis, hogy a 100 százalékos állami tulajdonban lévő nem fejlődnek, kizárólag a költségvetési pénzekre támaszkodnak, rossz esetben évekig használhatatlan termékeket gyártanak.
Azt is elmondta: a költségvetési kiadások hatékonysága minden kritikán aluli: az építkezések Oroszországban például a nyugati átlag többszörösébe kerülnek, miközben az energia, a munkaerő, és általában minden olcsóbb. A teremből elhangzott közbeszólásra reagálva azt mondta: „Nem, nem csak ellopják, bár persze lopnak is”, s úgy vélte, többek között az elavult szabályozókkal is baj van. Hangsúlyozta: az utóbbi években sokat költöttek a fegyveres erőkre, de ez még nem elég: korszerű fegyverekre és haditechnikára, továbbá a katonák jövedelmének és szociális támogatásának javítására van szükség az ország szuverenitásának megbízható védelméhez.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Megtudtuk: az átláthatóságinak mondott törvény vitáját a frakciónak le kell folytatnia.
Érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon?
Bekapcsolt a kármentő üzemmód.
A Tisza Párt elnöke szerint a dolgozószobája helyéről a politikai közösség döntene.
Az Újpest ezzel szemben fittyet hány az ötmagyaros szabályra. Kezdődik az NB I.