Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A piaci konszenzust több mint kétszeresen meghaladó, akár 4 százalék feletti idei GDP-növekedést is eredményezhet Magyarországon a várt, rendkívül jó termés, jósolja az egyik vezető londoni gazdasági előrejelző cég.
Egy kéve búza. Megdobja a növekedést © PLT |
A 4cast nevű, pénzügyi intézményeknek – köztük jegybankoknak – makro-előrejelzésekkel szolgáló londoni elemző csoport pénteken kiadott prognózisa szerint Magyarországon már tavaly sem csupán a költségvetési kiigazítás okozta az igen lanyha növekedést: az okok között voltak a tavaly tavaszi fagyok és a nyári aszály, amelyek hozzávetőleg 20 százalékkal csökkentették a mezőgazdasági hozamokat éves összevetésben.
A legfontosabb két haszonnövényből, a búzából és a kukoricából mindössze 8 millió tonnát takarítottak be 2007-ben az előző évi 12,7 millió tonna után; a tavalyi hozam e két terményféléből 30 százalékkal maradt el a megelőző évtized átlagától. Mindez önmagában 0,6-0,8 százalékpontot faragott le a 2007-es GDP-növekedési ütemből, áll a 4cast pénteki elemzésében.
A ház szerint azonban az idei év kilátásai gyökeresen különböznek ettől: az előrejelzések „elképesztő”, 16 millió tonnás gabonatermést valószínűsítenek, ami 43 százalékkal haladná meg az évtizedes átlagot, és csaknem a kétszerese lenne a tavalyi hozamnak.
Jóllehet a mezőgazdaságnak viszonylag csekély – 4-5 százalékos – súlya van a magyar GDP-értékben, az ilyen mértékű éves termésmegugrásnak azonban így is jelentős hatása lenne a növekedési ütemre. Elég visszaidézni a 2004-es évet, amikor a hazai össztermék-érték 4,8 százalékkal növekedett, ám a mezőgazdaság hozzájárulása nélkül a növekedés „nagyon közel lett volna a 2 százalékhoz”, áll az elemzésben.
A 4cast londoni elemzői a 2008-as agrár-előrejelzések alapján 3 százalékra emelték magyarországi GDP-növekedési prognózisukat, megjegyezve, hogy a valós ütem ennél lényegesen magasabb is lehet.
A várt növekedési gyorsulás természetesen attól függ, hogy a jelenlegi termés-előrejelzések „legalább részben igaznak bizonyulnak”. Ha azonban a hozam valóban eléri a becslésekben szereplő 16 millió tonnát, a magyar GDP-növekedés 2008-ban a 4-5 százalékot is elérheti, áll a 4cast pénteki londoni előrejelzésében.
A ház mindazonáltal hangsúlyozza, hogy a mezőgazdaság kiszűrésével a növekedés továbbra is igen lanyha, várhatóan 2 százalék körüli lesz az idén, a belső kereslet élénkülésének lassúsága és a külső kereslet hűlése miatt. Más londoni elemzők ez utóbbi jelenség miatt az infláció meredek csökkenésével és a pénzügypolitikai szigor ezt kísérő enyhülésével számolnak már a második félévtől.
A Merrill Lynch pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlegének pénteki előrejelzése szerint áprilisban jó eséllyel folytatódott az infláció lassulása; a cég a múlt hónapra – amelynek hivatalos árnövekedési adatait a jövő héten teszik közzé – 6,6 százalékos, teljes kosárra számolt éves fogyasztóiár-inflációt jósol.
A Merrill Lynch előrejelzése szerint az idei első negyedévi, éves összevetésű GDP-növekedés valószínűleg 1,0 százalék fölé gyorsult a tavalyi negyedik negyedévi 0,8 százalékról, ám a magyar gazdaság „továbbra is a stagflációval flörtöl”. A cég előrejelzése szerint az idei egész éves növekedés nem fogja meghaladni az 1,2 százalékot a tavalyi 1,3 százalék után.
Az inflációt jelenleg egyszeri sokkok és torzító hatások tartják magasan, ám a „példátlanul széles” – a GDP-érték arányában számolva mínusz 3 százalékos – negatív kibocsátási rés, valamint a kedvező bázishatások belépése nyomán 2008 végére 4-4,5 százalékra, 2009-ben 3-3,5 százalékra „omlik össze” a drágulási ütem, áll az elemzésben.
A Merrill Lynch londoni elemzői szerint a ciklikus gazdasági lassulás a magyar ikerdeficit további csökkentéséhez is hozzájárul: a cég azzal számol, hogy 2008 végén mind az államháztartás, mint a folyómérleg hiánya a GDP 4-4,5 százalékára szűkül.
Mindezek alapján a ház szerint fokozatosan fel kell számolni a pénzügypolitikai szigort, amint a piacok stabilizálódnak és a dezinfláció folytatódik. A Merrill Lynch prognózisa szerint az MNB alapkamata 2008 végén 8,0 százalék, 2009 végén 6,5 százalék lesz. A meredek monetáris enyhítés valószínűségével nem minden londoni elemző ért egyet.
A további agresszív emeléseket jósló nagy házak között van a Goldman Sachs, amely 9,0 százalékon várja a magyar jegybanki kamat idei tetőzését, és még a mérsékeltebb cégek közé tartozó JP Morgan is további negyed százalékpontos emelést valószínűsít, 8,50 százalékra. A szigorító ciklus folytatódását prognosztizáló londoni házak azzal érvelnek, hogy az MNB az inflációkövető politika hitelességének megőrzésére törekszik.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Megtudtuk: az átláthatóságinak mondott törvény vitáját a frakciónak le kell folytatnia.
Érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon?
Bekapcsolt a kármentő üzemmód.
A Tisza Párt elnöke szerint a dolgozószobája helyéről a politikai közösség döntene.
Az Újpest ezzel szemben fittyet hány az ötmagyaros szabályra. Kezdődik az NB I.