szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ázsia nyersolajigénye napi 20 millió hordóval lesz nagyobb 2030-ra – jósolta az OPEC legbefolyásosabb tagjának és vezető termelőjének, Szaúd-Arábiának az olajipari minisztere.

Ali Naimi szerint ez az addigi világkereslet-növekedés mintegy 60 százalékának felel majd meg. (A mostani napi világigény 86-87 millió hordó körül van.) Naimi úgy látja, hogy a kereslet növekedésének 80 százalékát a közel-keleti országoknak kell majd kielégíteniük.

A miniszter úgy becsülte, hogy a növekvő ázsiai kereslet miatt mintegy 150 milliárd dollár értékű beruházásra lesz szükség, elsősorban finomítókba és elsősorban az ázsiai és a közép-keleti térségben. Megjegyezte, hogy Szaúd-Arábia egymaga mintegy 90 milliárd dollárt fektet saját olajipari fejlesztéseibe az elkövetkezendő négy év során.

Szerinte az árak frontján csak egy dolog növelni a kapacitásokat és a beruházásokat a kitermelő és feldolgozó szektorban, a termelő- és felhasználó országokban. Ezen infrastrukturális tényezők mellett más tényezők is hatnak, amelyekkel a piaci egyensúlyt biztosítani lehet hosszabb távra. Úgy fogalmazott, hogy a drága alternatív energiaforrások utáni hirtelen hajsza is közrejátszik az olaj árának emelkedésében. Célzott még a pénzpiacok (és az árfolyamok) erős ingadozására, melyek jobban hatottak az olaj piaci árváltozásaira, mint az ott rendesen ható alapvető tényezők.

Az OPEC csütörtökön kiadott havi olajpiaci kitekintésében ugyanakkor az idei globális olajkereslet növekedését most alacsonyabbra várja, mint korábban, elsősorban a magas árak nyomán visszafogott fogyasztás miatt. Az OPEC-olaj iránti kereslet viszont napi 90 ezer hordóval nő az idén, 31,84 millió hordóra naponta, miközben az OPEC-en kívüli termelők olajára az igény csak 50,18 millió hordónyi lesz naponta, mintegy 100 ezer hordóval kevsebb, mint az előző előrejelzésben jósolták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

A száguldó olajár politikai és gazdasági következményei

Politikai hullámokat vetett, és gazdasági károkat okozhat az égbe emelkedett olajár, aminek alakításába a kereslet-kínálat törvényszerűsége mellett a spekuláció is belejátszik. Történelmi csúcson állnak az üzemanyagárak idehaza is: a gázolaj literenkénti átlagára 326 forintra, a 95-ös benziné pedig 308 forintra nőtt csütörtökön. A rendkívüli drágulás ismét figyelmeztetett az alig másfél évszázada használt energiahordozó mennyiségének végességére.

MTI Gazdaság

Hektikusan változik az olaj ára, de drága

Szerda reggel 125 dollár körüli szinten stabilizálódott a kőolaj ára a szabadpiacon, miután kedden nap közben megközelítette a 127 dollárt is amiatt, hogy Irán a termelés csökkentését fontolgatja.