Az MNB spórolós lépést tesz

Az MNB csökkenti a bankok által kötelezően nála parkoltatott tartalék rátáját 10 százalékról 8-ra. Ez egyrészt semleges, technikai intézkedés, az MNB-nek azért pozitív, hiszen a tartalék után a 6,5 százalékos alapkamatot fizeti, minél több a tartalék, annál nagyobbat bukik a jegybank.

Az MNB spórolós lépést tesz

A jegybanki helyzetértékelése és iránymutatása változatlan, „óvatos és türelmes” megközelítés szükséges, „a szigorú monetáris kondíciók fenntartása indokolt” az infláció letörése érdekében. Vagyis kamatcsökkentésre a következő hónapokban sem érdemes számítani – magyarázta a 6,5 százalékos alapkamat fenntartásáról hozott döntést Varga Mihály jegybankelnök a kamatdöntés utáni tájékoztatón.

A monetáris tanács egyetlen új, érdemi intézkedésről döntött: augusztus 1-től a bankok által a jegybankban kötelezően parkoltatott tartalék rátáját 10 százalékról 8-ra mérsékli. Varga Mihály elnök hangsúlyozta, hogy ez a monetáris szigort nem érintő technikai lépés, amelyet a banki likviditás (a rendszerben lévő szabad pénzmennyiség) alakulása indokolt. Ami összefügg az MNB által korábban működtetett kamattámogatott hitelkonstrukciók (például a Növekedési Hitelprogram) alatt nyújtott kölcsönök kifutásával.

Elemzők: a költségvetési hiány és a gyenge gazdaság is indokolja az MNB kamatdöntését

A jegybank keddi döntésével nem változtatott az alapkamaton. Elemzők reagáltak, mi várható az év végéig.

A kötelező tartalék jelenlegi rendszere és mértékei 2024 eleje óta élnek. A tartalékrendszert a jegybank arra használja, hogy lekösse vele a bankrendszerben lévő fölös likviditást. A rendszerben lévő túl sok pénz ugyanis gyengítené a monetáris transzmissziót, nem tudna érvényesülni a magas alapkamat.

Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) volt elnöke.
MTI / Szigetváry Zsolt

A jegybank szerint a tartalékráta csökkentése a monetáris transzmisszóra semleges, a rátacsökkentéssel a bankrendszer likviditása visszaáll a korábbi szintre. Ez alighanem így van, de azért tegyük hozzá: a tartalékráta mérséklése a jegybanki eredményre kedvező – az MNB ugyanis az alapkamatot fizeti a tartalék után.

Ha alacsonyabb a tartalékráta, akkor a bankok kevesebb pénzt kénytelenek az MNB-nél parkoltatni, így az MNB kamatfizetési kötelezettsége kisebb.

Mondhatni az elmúlt években a jegybank a brutális éves veszteségekkel, s végül a vaskosan negatívba fordult tőkéjével fizetett azért, hogy semlegesítse a bankrendszerben lévő fölös likviditást.

Amelyért egyébként részben ő maga volt felelős a rendszerbe pumpált több ezer milliárd forint kamattámogatott hitelen (elsősorban a növekedési hitelprogrammal) keresztül.

Varga Mihály rezzenéstelenül tartja az alapkamatot

Tartotta az alapkamatot az MNB MT, és a kamatfolyosón sem változtatott, így már szeptember óta nem módosultak a kondíciók.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.