szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A termelékenység növekedéséből keletkező többletet nem szabad teljes egészében érvényesíteni a béremelésben, hangsúlyozta Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke pénteken a Brüsszeli Gazdasági Fórum elnevezésű nemzetközi tanácskozáson.

Fontos, hogy a béremelések ne merítsék ki teljesen a termelékenység növekedését – jelentette ki, és hangsúlyozta a munkapiaci szerkezeti reformok fontosságát, megállapítva, hogy a munkanélküliség túl nagy.

Elmondta, hogy a bank igazgatótanácsa különösen szoros figyelemmel kíséri az euróövezetbeli bértárgyalásokat, és úgy vélekedett, hogy el kell kerülni a nominális béreknek a fogyasztói árindexhez való igazítását is.

Az EKB elnöke szerint az elmúlt években a likviditás erősen nőtt, és azt a veszélyes jelenséget lehetett megfigyelni, hogy a tőke kereste a beruházási lehetőségeket, ahelyett, hogy a beruházások keresték volna a tőkét. A most tapasztalható inflációs nyomás ennek is betudható, tette hozzá. Felhívta a figyelmet az energia és az élelmiszerek áremelkedésében rejlő veszélyekre is.

Trichet szerint középtávon törekedni kell az árstabilitásra, mert az az előfeltétele a fenntartható növekedésnek és munkahelyteremtésnek. Miután az infláció elleni küzdelem fő terhét a bérből és fizetésből élők vállára "rakta", ismét értésre adta, hogy a gazdasági növekedés lassulása nem indítja meg az EKB szívét - emiatt nem lehet tőle kamatenyhítésre számítani -, mert a fő cél továbbra is az árstabilitás. - Nem hiszem, hogy létezhet bármiféle alku, amelyben a mérleg egyik serpenyőjében az árstabilitás és az infláció, a másikban a közép- és hosszú távú gazdasági növekedés van - mondta Trichet, hangsúlyozva azt is, hogy bármiféle engedékenység az inflációval szemben aláásná a bank pénzügypolitikájának hitelességét.

A tanácskozáson Joaquin Almunia, az EU pénzügyi biztosa erőteljesen szorgalmazta azoknak a külső "sokkhatásoknak" a semlegesítését, amelyek inflációs nyomást okoznak az unióban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Euróövezet: 3,3 százalékos tizenkét havi infláció áprilisban

Az euróövezetben az első negyedévben 0,7 százalékkal volt nagyobb az összesített GDP, mint a tavalyi utolsó negyedévben, és 2,2 százalékkal nagyobb, mint a tavalyi első negyedévben, jelentették az EU statisztikai hivatalában előzetes becslésként. Az elemzők 0,5 százalékos negyedéven belüli, és 1,9 százalékos éves növekedést vártak.

MTI Gazdaság

Euróövezet: tovább romlott a gazdasági hangulat

Az euróövezetben áprilisban az átlag szintjén romlott a gazdasági bizakodás, az Európai Bizottság hétfőn megjelent felmérésében az átfogó hangulatmutató 97,1 pontra csökkent a márciusi 99,6 pontról. Februárra 100,2 pont volt ez a mutató.

MTI Gazdaság

EKB: elhúzódhat a hitelválság az euróövezetben

Az euróövezetben a vártnál tovább tarthat a pénzügyi válság és rövid távon erőteljes lesz az inflációs nyomás - állapította meg a gazdasági kilátásokat elemző áprilisi bulletinjében az Európai Központi Bank (EKB). Ezért az EKB-nak változatlanul az a legfőbb törekvése, hogy féken tartsa a közép- és hosszú távú inflációs várakozásokat.

MTI Gazdaság

A Fed és az EKB növeli a rendkívüli árverések keretösszegét

Az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) növeli a kereskedelmi bankok számára a rendkívüli refinanszírozási keretösszeget, enyhítendő a bankközi piacon még mindig meglévő likviditásszűkét. Egyszersmind emeli a hitelcserére rendelkezésre álló keretet is az Európai Központi Bank (EKB) és a Svájci Nemzeti Bank számára.