szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ötmilliárd forintos csomagot kapnak a költségvetéstől a fuvarozók, a szakmai szervezetek és a kormány képviselői előreláthatólag kedden a Parlamentben írják alá a megállapodást – értesült a Népszabadság.

A lap pénteki számában azt írja, hogy a már elkészült megállapodás tervezete szerint a legnagyobb, hozzávetőleg négymilliárd forintos tétel az lesz, hogy a kormány a jövőben kedvezményt adna a nehéz-tehergépjárművek gépjárműadójából. Alkudozás már csak arról folyik, hogy a kamionosoknak pontosan mennyit engedjenek el az adóból. A kormányzati javaslatok harminc, a szakmai szervezetek kérése negyven százalékról szól. Valószínű azonban, hogy 30-35 százalék adókedvezménnyel mindkét fél elégedett lesz.

A jövedéki adó visszatérítés nem szerepel a megállapodásban, ugyanakkor a magyarországi telephelyű tehergépkocsik a nyári hétvégi kamionstop idején is hazatérhetnek majd telephelyükre. A megállapodás a kormányzattal több adóügyi és munkaügyi szabályozásra is kitér, a kamionosok például csökkentett útdíjat fizethetnek az éjszakai áruszállításnál.

Megállapodás várható abban is, hogy a szakképzési járulékot fizető fuvarozó vállalkozások a C és D kategóriás jogosítványok megszerzését szolgáló képzésekre visszatarthatják majd a járulék egy részét.

A lap értékelése szerint a fuvarozók győzelme nem teljes: legfontosabb kérésük, a kereskedelmi céllal felhasznált gázolaj jövedéki adójára vonatkozó speciális szabályok bevezetése nem szerepelhet a keddi megállapodásban. Így a szakvállalkozások képviselői úgy írnak majd alá, hogy a kamionok által elfüstölt gázolaj jövedéki adójának visszatérítését továbbra sem kérhetik majd. Be kell érniük azzal, hogy a kormány a lépésre módot adó derogációt már megkérte Brüsszeltől. Azt azonban valószínűleg elutasítja majd az EU.

A kormány és a fuvarozók képviselői között május 20-án kezdődtek tárgyalások, miután a fuvarozók kormányzati lépéseket szorgalmaztak az üzemanyag jelentős áremelkedése miatt, azóta több szakértői találkozó is volt.

Veres János pénzügyminiszter akkor úgy nyilatkozott: nincs arra lehetőség, hogy a kormány közvetlen adócsökkentéssel kompenzálja a fuvarozók üzemanyag áremelkedésből származó veszteségeit, de fontos átfogóan megvizsgálni, elemezni, milyen intézkedésekkel javítható a fuvarozók vállalkozási környezete - áll a közleményben.

A fuvarozók képviselőit Veres János pénzügyminiszter fogadta, a megbeszélésen részt vett Puch László, a közlekedési tárca államtitkára, Karácsony Imréné, a Pénzügyminisztérium és Csepi Lajos, a közlekedési tárca szakállamtitkára.

A fuvarozókat Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára, Wáberer György, a legnagyobb fuvarozó cég tulajdonosa, a VOSZ soros elnöke, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesület (MKFE) elnöke, Peredi Péter, a FUVOSZ főtitkára, Dittel Gábor, a NiT Hungary ügyvezető főtitkára képviselte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Egyelőre nem emeli az üzemanyagárakat a Mol

Egyelőre nem emeli a Mol Nyrt. az üzemanyagok nagykereskedelmi árát. A Mol Nyrt. általában szerdán változtat az üzemanyagok, a gázolaj és a benzin literenkénti nagykereskedelmi árán, ami befolyásolja a kutaknál a kiskereskedelmi árakat.

MTI Gazdaság

Növekvő üzemanyagárak: az Európai Bizottság nem hátrál meg

Magyarország az Európai Bizottsághoz fordult, úgynevezett derogációt kérve, hogy csökkenteni lehessen a gázolaj jövedéki adóját. A testület továbbra sem ért egyet az adócsökkentéssel - mondta Kovács László adóügyi biztos. A PM megerősítette, hogy Magyarország kérte a derogációt, a fuvarozók kívánságának megfelelően.

MTI Tech

Vita kezdődött a bioüzemanyagról az Európai Parlamentben

Az Európai Unió nagyszabású energia- és klímacsomagja kapcsán újra a viták fókuszába kerültek a bioüzemanyagok, és az Európai Szocialista Párt parlamenti frakciója több napos vitában alakította ki álláspontját a megújuló energiaforrásokról - közölte Hegyi Gyula szocialista európai parlamenti (EP-) képviselő pénteken.

MTI Gazdaság

Üzemanyagárak: a németek adócsökkentést akarnak, még a zöldek is

A németek jelentős többsége az üzemanyag adójának csökkentését akarja, tekintettel a magas árakra. A Forsa közvélemény kutató felmérése szerint a megkérdezettek 82 százaléka voksolt az adócsökkentésre, s még a „zöld tudatú” állampolgárok 53 százaléka is csökkentené az adókat.