Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
Tizenkét ország részvételével július elsején útjára indul a Balkán új térségi szervezete, a Regionális Partnerségi Tanács, meggyorsítandó a térség közeledését az Európai Unióhoz. Céljai között több a gazdasági, mint a politikai, ezért a résztvevők több reményt fűznek hozzá, mint elődjéhez.
A Regionális Partnerségi Tanács fő dolga "erősíteni a térségben a kormányközi együttműködést, a tagországok kapcsolatait az EU-val és a nemzetközi pénzintézetekkel, a fejlődés meggyorsítása érdekében", mondta a tanács főtitkára, a horvát Hido Biscevic az AFP hírügynökségnek vasárnap. Hozzátette: a szarajevói székhelyű szervezetet a tagországok szakemberei irányítják, és erőfeszítéseiket a gazdasági fejlesztésre összpontosítják. A térség országainak többsége kicsi, szűk piaccal. Pusztán nemzeti stratégiákkal fölfegyverkezve nem tudnak szembenézni a globalizáció következményeivel - mondta Biscevic.
Tavaly a délkelet-európai országok gazdasága 5-7 százalék közötti ütemben bővült, ez az európai átlag kétszerese, de továbbra is nagy a lemaradásuk az EU-tól. A Regionális Partnerségi Tanács fejlesztési programjai elsősorban az energiaügyre és az infrastruktúrára irányulnak, térségi terv keretében, amelyet az EU-val együtt dolgoznak ki. „Céljaink azonosak, és ez nagyon fontos” - mondta a főtitkár.
A Regionális Partnerségi Tanács tagja Albánia, Bosznia, Horvátország, Macedónia, Montenegró, Szerbia, Törökország, és az EU tagjai közül Bulgária, Görögország, Magyarország, Románia és Szlovénia.
Az úthálózat, a vasút, a légi és a vízi közlekedés javítása nélkül a térség országai fizikailag távol maradnának az EU-tól, hiába teszi bárki a legjobb szándékú politikai nyilatkozatokat - magyarázta Szlovénia szarajevói nagykövete, Natasa Vodusek az AFP-nek. Működésének első évére a balkáni Regionális Partnerségi Tanács 3 millió eurós költségvetést kapott az EU-tól, a nemzetközi pénzintézetektől és tagországaitól.
A tanács az 1999-ben létrehozott Délkelet-európai Stabilitási Paktum utóda. Azt a szervezetet a volt Jugoszlávia békéjének megőrzésére alakította a nemzetközi közösség, de helyi elemzők szerint ez a "bürokratikus és üres szervezet nem bizonyult hatékonynak", írta a hírügynökség. „A Regionális Partnerségi Tanácsnak viszont van esélye a sikerre, ha a műszaki és a gazdasági kérdésekre koncentrál” - idézett a hírügynökség egy szarajevói politikai elemzőt. Mindazonáltal "meg kell mondani: nehéz házat építeni vihar idején", mondta a Tanács főtitkára, a Koszovó függetlensége miatt kialakult szerbiai helyzetre és bizonytalanságra célozva.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
2025. július 10-én lezárult a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” pályázat. Július 15-étől új forgóeszköz-finanszírozási lehetőség nyílt meg a feldolgozóipari mikro- és kisvállalkozások számára.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
Az Evergrande csődje óta tudhatjuk: elég nagy bajok vannak a kínai ingatlanszektorral. A fejlesztők most is abban reménykedtek, hogy az állam kisegíti őket, Peking azonban csalódást keltett. A kínaiak igazi problémáját azonban semmilyen tőkeinjekció nem tudná megoldani.
„Mindent megtettetek, hogy ártsatok a fiataloknak. Hoffmann Rózsától Balog Zoltánon át odáig, hogy bekúrtátok inkább az egész oktatást a rendőrség alá, mert más tervetek nem is volt, mint hogy kuss legyen.”