Tusk: jövőre irány az ERM-II

Lengyelországnak legkésőbb a jövő májusban vagy júniusban be kell lépnie az euróövezet előszobájának számító ERM-II árfolyamrendszerbe, ahhoz, hogy 2011 végéig, vagy 2012-ig az euróövezet tagja lehessen - jelentette ki Donald Tusk lengyel kormányfő hétfőn.

  • MTI MTI
Tusk: jövőre irány az ERM-II

Lengyelország a jövő év első negyedének végére szeretné biztosítani a feltételeket a belépéshez az euróövezeti tagság előszobájának mondott ERM-II rendszerbe, majd 2012. január 1-től válna az eurózóna tagjává - nyilatkozott a lengyel kormányzat euróövezeti tagsági tervezetéről a kabinet egyik illetékese nemrégiben. 
 
Korábban a lengyel pénzügyminiszter-helyettes megerősítette, hogy a tervezet elkészült és kormányzati jóváhagyására október végéig sor kerülhet. Mihelyt ez megtörténik, a lengyel kormány megkezdi tárgyalásait az ügyben az Európai Bizottsággal - derült ki nyilatkozatából. Azt is jelezte, hogy az ERM-II árfolyamrendszerbe az ország a jövő év első felében lépne, hogy az euróövezeti belépés feltételei létrejöhessenek 2011 közepére.
 
A kabinet illetékese szólt arról is, hogy a lehetőség szerint a kormány még ebben a hónapban szeretné a zloty euró középárfolyamát rögzíteni. Azt is elmondta, hogy az euróövezeti inflációs feltételt Lengyelország még az ERM-II-be történő belépése előtt szeretné teljesíteni.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.