szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több német napilap egyaránt vezető tudósításban számolt be kedden a magyarországi pénzügyi helyzetről, illetve a magyar kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) közötti megállapodásról.

Az IMF-nek Izland után Magyarországot és Ukrajnát is meg kell segítenie - emelte ki a Die Welt. Az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mentőcsomagot nyújt Magyarországnak - írta a Handelsblatt, míg a Berliner Zeitung tudósításának címében azt emelte ki, hogy Magyarország és Ukrajna "felszabadító segélyhez" jut.

A konzervatív Die Welt úgy vélekedett, hogy Európában egyre több ország küzd likviditási gondokkal, s - mint írta - az euróövezet egyes államaira is nagy nyomás nehezedik. Magyarországgal kapcsolatban az újság arra mutatott rá, hogy a pénzügyi válság mindenekelőtt magas külföldi adósságai miatt sújtja az országot. Ennek alapján úgy vélte, hogy az IMF a felajánlott hitelkeretet minden bizonnyal szigorú feltételekhez köti, egyebek között az állami kiadások drasztikus csökkentésétre való kötelezettségvállaláshoz. A lap szerint a hitelcsomagban az Európai Unió, egyes európai kormányok, valamint különböző szervezetek is részt vesznek.

A Handelsblatt című tekintélyes üzleti és politikai napilap szerint az Európai Unió több milliárdos hitellel kívánja támogatni Magyarországot, hogy megakadályozza az ország összeomlását. Az újság idézte Joaquín Almunia pénzügyi biztos szóvivőjét, aki szerint az Európai Bizottság pénzügyi mentőcsomagot készít elő Magyarország számára. A lap bizottsági körökből származó információkra hivatkozva arról írt, hogy a brüsszeli hatóság tőkét vesz fel a pénzpiacon, s azt több részletben juttatja majd a budapesti kormánynak. Az újság emlékeztetett arra is, hogy a Nemzetközi Valutaalap már hétfőre virradó éjjel segélycsomagot jelentett be Magyarország számára.

A Handelsblatt szerint a pénzügyi válság Magyarországot erősebben sújtja mint bármelyik más európai uniós tagállamot. Ha egy tagország ilyen fokú nehézségekkel küszködik, az EU-nak az uniós alkotmány 119 cikkelye szerint alacsony kamatú és visszafizethető hitel formájában kölcsönt kell nyújtania az adott országnak - idézte fel a lap, emlékeztetve, hogy ilyen jellegű támogatásra utoljára 1993-ban került sor, amikor Olaszország kapott több milliárdos fizetésimérleg-segélyt. A megsegítendő országnak kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy javítja gazdaságpolitikáját és az államháztartás helyzetét - írta a Handelsblatt. "Magyarország ugyanakkor e tekintetben már haladást ért el" - vélekedtek a lap által idézett európai bizottsági források.

A Handelsblatt meg nem nevezett Kelet-Európa-szakértőket is idézett, akik szerint arra lehet számítani, hogy Magyarországon a helyzet már az elkövetkező napokban jelentősen javul, s a csőd szinte teljesen kizárt.
A baloldali Berliner Zeitung arra mutatott rá, hogy Magyarország számos problémával küszködik. Az újság szerint az irányadó kamat 3 százalékos emelése nem hozta meg a várt eredményt, s az Európai Központi Bank által bejelentett 5 milliárd eurós segély sem hatott megnyugtatóan.

Az újság szerint a kialakult válságos helyzet politikai következményei egyelőre beláthatatlanok. Kelet-Európa-szakértőket idézve a Berliner Zeitung nem zárta ki, hogy a jelenlegi helyzet a magyarországi "nacionalista populisták" malmára hajthatja a vizet.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Az IMF-hitel véget vethet a "szociális rendszerváltásnak"

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) „jelentős pénzügyi csomagot” jelent be a következő napokban Magyarország javára – közölte Dominique Strauss-Kahn, a szervezet vezérigazgatója. Alighanem igen kemény feltételeket szabnak a pénzhez jutás lehetőségéért cserébe, ami talán elég lesz, hogy észhez térítse az országot és vezetőit.

hvg.hu Gazdaság

Szalay-Berzeviczy: a világ összeomlik, mi pedig nagy bajban vagyunk

Magyarországot a spekulánsok támadják, igyekeznek a gazdaság törékenységét kihasználva, minél nagyobb profitra szert tenni. Eközben a jegybank és a kormány vért izzadva próbálja visszaverni a támadásokat, de az eredmény egyelőre alig látszik. Az ádáz piaci küzdelmekről, a bejelentett intézkedések várható hatásairól és hazánk esélyeiről Szalay-Berzeviczy Attilával, a Budapesti Értéktőzsde volt elnökével beszélgettünk.

MTI Gazdaság

Veres: jövőre GDP-csökkenéssel is számol a kormány

A kormány a beterjesztett költségvetési javaslatban foglalt 1,2 százalékos növekedési prognózisához képest azzal a lehetőséggel is számol, hogy a GDP jövőre stagnál vagy csökken - mondta Veres János pénzügyminiszter kedden reggel egy televíziós műsorban.

MTI Gazdaság

EBRD: a magyar IMF megállapodás jó a bizalomnak

Erőteljesen alátámasztja a magyar pénzügyi rendszerbe vetett bizalmat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) létrejött megállapodás a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) hétfői állásfoglalása szerint. Londoni feltörekvő piaci elemzők hétfőn az MTI-nek megerősítették: 12 milliárd dollár körüli IMF-keretet várnak.