szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormány a beterjesztett költségvetési javaslatban foglalt 1,2 százalékos növekedési prognózisához képest azzal a lehetőséggel is számol, hogy a GDP jövőre stagnál vagy csökken - mondta Veres János pénzügyminiszter kedden reggel egy televíziós műsorban.

A pénzügyminiszter az m1 Kereszttűz című műsorában elmondta, hogy nem szándékoznak új költségvetést beterjeszteni, a prognózisoknak megfelelő változtatásokat a parlamenti vita során módosító javaslatokkal megoldhatónak tartják.

A lehetséges kiadáscsökkentésekkel kapcsolatban mindössze annyit erősített meg, hogy a szocialista frakció "a 13. havi nyugdíj és köztisztviselői javadalmazás témakörét érintő" - a nemzeti csúcson is többek által felvetett - intézkedések több variációját is áttekintette, és felhatalmazta a kormányt, hogy az új makrogazdasági pályán szükséges kiadáscsökkentéseket ezen a területen hajtsa végre. Hangsúlyozta azonban, hogy a 13. havi nyugdíj idei második részének kifizetésére van fedezet és azt nem érintik az intézkedések.

Veres János nem erősített meg egyetlen a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folyó tárgyalásokkal kapcsolatos értesülést sem, de hangsúlyozta, hogy Magyarország egyszerre több szervezettel, köztük az IMF-fel és az EU-val is tárgyal. "Több szereplős megállapodásra törekszik Magyarország" - mondta.

A javasolt intézkedésekről a pénzügyminiszter azért sem kívánt beszélni, mert azokat először a keddi ötpárti egyeztetésen a parlamenti pártok képviselőivel kívánja megosztani a kormány. "Az ellenzék nem venné jó néven", ha a kormány nem vele osztaná meg elsőnek elképzeléseit" - mondta Veres.

Ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy egy 70 éve nem látott súlyú gazdasági válság idején nem lehetnek "tabu témák", minden felvetést hajlandóak legyenek megtárgyalni a politikusok, és az ésszerűeket fogadják el.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Szalay-Berzeviczy: a világ összeomlik, mi pedig nagy bajban vagyunk

Magyarországot a spekulánsok támadják, igyekeznek a gazdaság törékenységét kihasználva, minél nagyobb profitra szert tenni. Eközben a jegybank és a kormány vért izzadva próbálja visszaverni a támadásokat, de az eredmény egyelőre alig látszik. Az ádáz piaci küzdelmekről, a bejelentett intézkedések várható hatásairól és hazánk esélyeiről Szalay-Berzeviczy Attilával, a Budapesti Értéktőzsde volt elnökével beszélgettünk.