Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A pénzügyi világválság volt szerdán is a mértékadó európai napilapok vezető témája.
A The Guardian című brit lap kiemelten foglakozott a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországnak nyújtott pénzügyi mentőcsomagjával. "Ez a segítség az Európai Unió (EU) újabb tesztje. A mentőcsomag hivatalosan az IMF-től érkezik, de ennek nagy részét az EU fizeti, ami helyes is. Ha nem az EU lépne közbe elsőként, hogy segítségére siessen a pénzügyi nehézségekkel küzdő tagországoknak, akkor az uniónak nem volna értelme. Magyarország lehet az első több ország közül, amelyet elér a válság. A román államkötvényeket már visszaminősítették, és a balti államok is gyengélkednek. Jó látni, hogy az európai kormányfők szoros kapcsolatban állnak egymással. A valódi kérdés azonban az, vajon határozott vezetői képességet árulnak-e el, hogy az uniót biztonságban kormányozzák ezeken a háborgó vizeken" - írta a baloldali liberális brit újság.
A Corriere della Sera című milánói lap arra hívta fel a figyelmet, hogy a mostani válságot leginkább a környezetvédelem fogja megszenvedni. Mivel a pénzügyi megszorítások "elkerülhetetlenek, akár fogadni is lehetett volna arra, hogy ez mindenekelőtt a környezetvédelem rovására fog menni (...) Történik ez egy olyan időszakban, amikor hat és fél milliárdan élünk ezen a bolygón, amely már most is egy összeomlás határán álló, rogyadozó ház. Ilyen esetekben szokott beavatkozni a tűzoltóság. A Föld nevű bolygót azonban nem lehet így megmenteni. Nem áll rendelkezésünkre szomszédos bolygó, ahova menekülhetnénk. Ezért a környezetvédelmi politikának abszolút elsőbbséget kell adni, az nem szenvedhet késedelmet" - hangsúlyozta az olasz újság.
A Die Presse című bécsi lap kételyeit hangoztatta, hogy Csehország, az EU következő soros elnökeként meg tud majd birkózni az unióban előállt nehéz feladatokkal. "Pénzügyi válság, klímakatasztrófa, a lisszaboni szerződés körüli csőd és most még a közelgő cseh elnökség is. Ennél rosszabb aligha jöhet az EU-nak, sugallják most a franciák, akik Monsieur 10 000 Volt (Nicolas Sarkozy) soros elnökségének meghosszabbításával kacérkodnak. Valóban borúsabbak a január elsején kezdődő, következő soros EU-elnökség kilátásai.(...) Megroggyant (Miroslav) Topolánek miniszterelnök, akinek még belpolitikai túlélése is kérdéses a következő hónapokban, és ehhez jön még (Václav) Klaus elnök, aki tagadja az éghajlatváltozást, és akinek szemében vörös posztó az EU-zászló. Ezek bizony nem jó előfeltételek a hathónapos parancsnoksághoz egy olyan unió felett, amely viharos vizek kellős közepén" lavíroz - vélekedett a konzervatív osztrák újság.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Ha elmaradt volna az alku annak komoly hatása lett volna az 1700 milliárd dollárt kitevő kétoldalú kereskedelemre.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.