szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kínai központi bank szerdán 0,27 százalékponttal csökkentette irányadó kamatait, az egyéves kölcsönkamatot 6,66 százalékra, az egyéves betéti kamatot 3,60 százalékra.

Ez a harmadik központi kamatcsökkentés Kínában másfél hónapon belül. Szeptember 15-én kezdték az enyhítést, és a második csökkentést, október 8-án, a világ mértékadó központi bankjainak aznapi, egyeztetett kamatmérsékléséhez időzítették.

A múlt heti, pekingi Európa-Ázsia csúcsértekezleten az európai résztvevők közül többen hangsúlyozták: jelenleg a kínai, az indiai és más, erős felzárkózó gazdaságok jelentik a világgazdasági növekedés "utolsó reményét", és kérték a kínai vezetőket, hogy ebbéli felelősségük tudatában is tegyenek meg mindent a kínai növekedés minél jobb fenntartásáért. - Ha fenntartjuk a kínai gazdaság egészségi állapotát, az önmagában fontos hozzájárulás a világ pénzügyi stabilitásához és gazdasági fejlődéséhez - mondta a kínai államfő, Hu Csin-tao (Hu Jintao) maga is a csúcstalálkozón. Azonban azt is megállapította, hogy a nemzetközi válság "egyértelműen növelte a kínai gazdaság fejlődésének bizonytalanságait és egyensúlytalansági tényezőit".

A kínai gazdaság bővülése, éves összehasonlításban, a harmadik negyedévben 9 százalékra lassult a második negyedévi 10,1 százalékról és az első negyedévi 10,6 százalékról. A korábban már-már túlhevültnek minősített, nagy inflációval kísért gazdasági növekedést a világkereslet lanyhulása és a hazai hitelfeltételek korábbi szigorítása fékezte.

Tavaly 11,9 százalékkal, 1994 óta a leggyorsabban nőtt a kínai GDP. A jövő év egészére a londoni Economist Intelligence Unit most 8,5 százalékos növekedést jósol Kínának, és 8,7 százalékosat 2010-re.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kína és japán vezetőit forródrót köti össze

Kína és Japán pénteken megállapodott abban, hogy a bizalom és a kétoldalú kapcsolatok elmélyítése érdekében közvetlen telefonvonalat létesítenek a két ország vezetői között. Elemzők szerint a két ázsiai export-nagyhatalom erőfeszítéseinek döntő szerepe van a világgazdaság megszilárdításában.

MTI Gazdaság

Újabb reformok a kínai értékpapírpiacon

A kínai értékpapír-felügyelet, a globális pénzügyi válság nyomán, szándéka szerint a kínai tőzsdepiacokat segítve, újabb tőzsdei reformlépésekre szánta rá magát, ezzel éppen ellentétesen haladva a világ más országainak tőzsdei akciókat korlátozó intézkedéseivel.

MTI Gazdaság

Már Kína is aggódik a válság miatt

Minden lehetséges eszközzel meg kell akadályozni, hogy a pénzügyi válság kihatással legyen a reálgazdaság növekedésére - jelentette ki szombaton a kínai kormányfő az Ázsia-Európa Tanácskozás (ASEM) kétnapos csúcstalálkozója után tartott sajtóértekezletén.