szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Grandiózus kínai tervek esetleges magyarországi megvalósításáról tárgyal Kínában Veres János – írja a Világgazdaság. A Pénzügyminisztériumban az MTI-vel annyit közöltek, hogy a miniszter hivatalos úton külföldön tartózkodik, és tárgyalásainak eredményeiről időben tájékoztatást adnak.

A Világgazdaság értesülése szerint egy összességében kétszázmilliárd dollár értékű, két nagyobb elemből álló projektről tárgyal Kínában a pénzügyminiszter. A lap úgy tudja, Kína ekkora összeget különített el arra a célra, hogy erőteljes jelenlétet teremtsen magának első lépésben a régióban, majd Nyugat-Európában is. Magyarországnak jó esélyei vannak arra, hogy mindezt innen kiindulva hajtsa végre.

Egyrészt a több mint 50 éve alapított, 1,3 milliárd jüan saját tőkéjű Shanghai Construction Group (SCG) szeretne üzletekhez jutni a régióban – s ehhez hozná a finanszírozást is. A 225 legnagyobb forgalmú építőipari cég világlistáján tavaly 57. társaság több vasútvonalat, hidat épített Kínában, s húsz országban vett részt főleg infrastrukturális beruházásokban. Másrészt a kínai fejlesztési bank szeretne aktív szerepet vállalni régiónkban. Úgy tudjuk, sokféle konstrukció érdekelné, beleértve a hitelkihelyezést és az alapkezelést is – írja a Világgazdaság.

A lap emlékeztet, hogy Kína többször is kinyilvánította: központi, akár elosztó szerepet szán Magyarországnak európai piacnyerésében. Itt él a térségben a legnagyobb lélekszámú kínai kolónia, több működőtőke-befektetést hajtottak már végre kínai cégek, s megtelepedett már Magyarországon – pilotprojektként – a Bank of China.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Újabb reformok a kínai értékpapírpiacon

A kínai értékpapír-felügyelet, a globális pénzügyi válság nyomán, szándéka szerint a kínai tőzsdepiacokat segítve, újabb tőzsdei reformlépésekre szánta rá magát, ezzel éppen ellentétesen haladva a világ más országainak tőzsdei akciókat korlátozó intézkedéseivel.

MTI Gazdaság

A pénzügyi válság közepette aktivizálják magukat a kínai bankok

Friss pénzek megszerzéséről tárgyal kínai illetékesekkel a Morgan Stanley amerikai pénzintézet - közölte csütörtökön az amerikai sajtó, amely szerint arról lenne szó, hogy egy kínai bank nagyobb részesedést szerezne az amerikai befektetési bankban. Egyes források a CITIC csoportot említik, mások a kínai fejlesztési bankot (CDB).

MTI Gazdaság

A kínai gazdasági nacionalizmus nyugtalanítja az európai befektetőket

A kínai gazdasági nacionalizmus erősödése nyugtalanítja az európai befektetőket, jóllehet a Kínában jelen lévő európai vállalatok többnyire optimisták az ázsiai országban lévő érdekeltségeiket tekintve – közölte kedden az EU Kínai Kereskedelmi Kamarája (European Union Chamber of Commerce in China, EUCCC).