Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Nicolas Sarkozy francia államfő és kormányának több tagja támadást intézett azon bankok ellen, amelyek a pénzügyi válságra hivatkozva az állami mentőháló védelmében sem folyósítanak hitelt a vállalkozásoknak és a lakosságnak.
Sarkozy tegnap esti beszédében a bankokat az adófizetőkkel kötött "erkölcsi paktumra" figyelmeztette, amelyet a pénzügyi rendszer összeomlásának elkerülésére rendelkezésre tartott, 360 milliárd eurónyi közpénzért - kisebb részt kölcsöntőkéért, nagyobb részt garanciákért - cserébe vállaltak, és arra kérte az általa a múlt héten kinevezett hitelközvetítőt, hogy a nyilvánosság előtt a sajtóban leplezzen le minden elfogadhatatlan hitelmegszorítást.
Az állami támogatásért cserébe ugyanis a bankok kötelezettséget vállaltak arra, hogy évente 3-4 százalékkal növelik hiteleik összegét. A pénzügyminisztérium számításai szerint így további 75 milliárd eurónyi hitel szabadulhat fel a gazdaság finanszírozására.
A hitelfolyósítások ellenőrzésére egy hitelközvetítői posztot hozott létre az állam. Az azt betöltő személy feladata megyéről megyére ellenőrizni, hogy a bankok miként és tényleg folyósítanak-e kölcsönt a vállalatoknak.
A posztra kinevezett René Ricol a France Info hírrádióban nem zárta ki, hogy az állam leállítja a hitelfolyósítást azon bankoknak, amelyek nem emelik meg hiteleik összegét: - Ha a bankok elzárják a hitelcsapot, mi el fogjuk zárni a csapot a bankok felé - hangoztatta a közvetítő. Véleménye szerint a bankoknak az eddigi hitelkonstrukciók megtartása mellett az állami támogatásért cserébe kockázatot kellene vállalniuk azért, hogy a gazdasági válságban ne álljon le a termelés. A közvetítő ugyanakkor úgy vélte, hogy a bankok többsége teljesíti a kötelezettségvállalásokat, és minden vállalkozás hitelhez juthat.
A francia kormány két héttel ezelőtt jelentette be, hogy 10,5 milliárd eurós közvetlen támogatás nyújt az ország hat legnagyobb bankjának. Az akció célja nem a bankok feltőkésítése, hanem a gazdaság finanszírozása és új hitelek elindítása volt. A tőkeinjekció a rossz követelések átvállalásával történt, vagyis az állam - a brit akciótól eltérően - nem lett részvényes a megsegített bankokban. Az összeget visszafizetendő kölcsönként folyósítja abból a 360 milliárd eurós mentőtervből, amelyről az európai akcióterv részeként a francia parlament döntött. A bankvezetők akkor üdvözölték ezt a pénzügyi és jogi konstrukciót, amely megfosztja az államot attól, hogy helyet kapjon a bankok igazgatótanácsaiban.
Sajtóhírek szerint viszont a támogatás ellenére a francia bankok az elmúlt hetekben egyoldalúan megszigorították minden tranzakciójuk feltételeit, a hitelfolyósítás mellett a mindennapi átutalásokra vonatkozókat is. Hervé Mariton kormánypárti képviselő úgy vélte: a francia bankmentő programnak nem érződik a hatása, a nagyvállalatok panaszkodnak, hogy továbbra sem jutnak hitelhez. A képviselő szerint felmerül a kérdés, nem lett volna-e mégis jobb megoldás a bankok részleges államosítása. Claude Goasguen szintén kormánypárti képviselő hasonlóan vélekedett. Az ellenzéki szocialisták vezetőjének kabinetfőnöke, Stéphane Le Foll pedig kijelentette: - Ha ellenőrizni akarjuk a bankokat, a bankokban kell az államnak jelen lenni.
Ariane Obolensky, a francia bankszövetség vezérigazgatója viszont a Le Parisien című napilapnak nyilatkozva azt hangsúlyozta, hogy minden pletykával ellentétben a bankok folytatják a hitelfolyósítást, teljesítik kötelezettségvállalásukat, és arról számot is adnak.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Ha elmaradt volna az alku annak komoly hatása lett volna az 1700 milliárd dollárt kitevő kétoldalú kereskedelemre.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.
Több ember életét vesztette egy Délnyugat-Németországban bekövetkezett vonatbalesetben.