Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A 2007 júniusában és decemberében negatív megfigyelési listára került Egyesült Királyság és Írország besorolását a Coface A2-re rontotta, a 2007 márciusában negatív megfigyelési listára került Izland minősítése pedig A1-ről A3-ra módosult. Olaszország, Franciaország és Hongkong negatív megfigyelési listára került – közölte a Coface hitelminősítő. A cég döntését az egyre mélyülő pénzügyi válság hatásával indokolta.
A hitelválság egyre mélyülő pénzügyi válság közepette söpör végig Európán, aminek eredményeképpen a bankok szűkítették hitelkínálatukat, a gazdasági szereplők egymás iránti bizalma zuhant, aktivitásuk pedig lassult.
A Coface jelentése szerint a jelenlegi krízis méreteit tekintve a 2001-es válsághoz hasonlítható, azonban elmarad három korábbi, az 1973-as, az 1982-es és az 1991-es krízisektől. A Coface által vezetett fizetésképtelenségi mutató értéke 36 százalékkal nőtt 2008 januárja és szeptembere között, a tavalyi év ugyanezen időszakához hasonlítva. A válság terjedése a feltörekvő országok rugalmassága miatt lassabb ugyan, mint a korábbi krízisek esetén, de a hitelszűke súlyosabb, mint akkor, mivel a válság alapvetően a pénzügyi szférából indult.
A Coface úgy látja, hogy akárcsak a korábbi válságok, a jelenlegi is körülbelül 1,5-2 évig tarthat, mert ha a globális gazdaság növekedése tovább lassul is, a vállalatok képesek lesznek ehhez alkalmazkodni. A kockázatok növekedése miatt számos ország hitelkockázati minősítésén rontani kellett. Az ingatlanválságot követő pénzügyi krízis érezhetően növelte a hitelkockázatok mértékét az Egyesült Királyságban, Írországban és Izlandon. A krízis mostanra elérte az eurózónát, és az olasz, valamint a francia gazdaságot is sújtja – mondta Dercze Zoltán, a Coface vezetője.
Az Egyesült Királyságban, Írországban és Izlandon az ingatlanpiac hanyatlása volt a válság legfőbb oka. Az amerikai és a spanyol ingatlanpiacon történt összeomlást követően az említett három országnak azzal kellett szembesülnie, hogy negatív megfigyelési lista melletti A1-es besorolásukat A2-re rontották.
A Coface elemzése szerint az Egyesült Királyságban a pénzügyi és ingatlanpiaci krízisnek közvetlen hatása van a háztartások és a cégek kiadásaira. A vállalati csődök aránya érezhetően, 14 százalékkal növekedett 2008 első félévében. Írországban viszont az ingatlanpiaci válság az egész gazdaságot magával rántotta és a recesszió szélére sodorta az országot. A vállalati csődök száma 75 százalékkal növekedett az első félévben.
Ami Izlandot illeti, az országnak az ingatlanpiac hanyatlása mellett bankrendszerének teljes összeomlásával is szembesülnie kellett. A krízis komolysága miatt a Coface a korábbi negatív megfigyelési A1-es besorolást A3-asra rontotta. A Coface arra számít, hogy a három ország vállalatai növekvő nehézségekkel nézhetnek szembe a jövőben.
A bizalom hanyatlása és a hitelválság már az olasz és a francia cégeket is fojtogatja – áll a jelentésben. Olaszországban a vállalatok hitelkockázatát a növekedés lassulása, az emelkedő költségek és a hitelek szűkössége rontja. Az ország A2-es besorolás mellett negatív megfigyelési listára került.
Franciaország A1-es besorolás mellett került negatív megfigyelési listára. A Coface tapasztalatai szerint a vállalati fizetésképtelenségi eljárások száma 2008 szeptemberében 75 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Az emelkedés mértéke még a nyári adatokhoz képest is jelentős.
Magyarországon 2005-2006 óta folyamatosan nő a fizetésképtelenségi eljárások száma, ez azonban a GDP-növekedés lassulását és a belső kereslet visszaesését eredményező megszorító intézkedéseknek a hatása. A Coface szerint a 2009-es év magyar vállalkozások számára nehéz lesz, hiszen a csökken a világpiaci növekedés. A magyar export domináns része az EU-országokba irányul, azon belül is magyar termékek legnagyobb felvevőpiaca Németország, ahol szintén visszaesés tapasztalható a gazdasági növekedésben.
További problémákat okoz az autógyárak leállása vagy kapacitáscsökkentése, amely a magyar autóipari beszállítóknál is hasonló gyakorlatot generált. Az építőiparra ugyancsak nehéz időszak vár, mert szemmel látható az állami megrendelések csökkenése, valamint a lakossági ingatlanvásárlások visszaesése is kezdi éreztetni a hatását. Emellett a szórakoztatóelektronikai termékeket előállító vagy árusító cégek is bajban lesznek, hiszen a banki hitelekből finanszírozott vásárlások egy időre leállnak. A növekvő munkanélküliség miatt további gondok várhatók, és 2010 előtt nem várható javulás – állítja Dercze Zoltán.
A Coface elemzése szerint a válságot aránylag jól átvészelhetik a gyógyszeripari, és energiaipari cégek. A mezőgazdaság bizonyos szegmensei is stabilabbak, mert keresletcsökkenés bekövetkezhet ugyan, de jellegükből adódóan ezek nem halasztható beszerzési tételek.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Ha elmaradt volna az alku annak komoly hatása lett volna az 1700 milliárd dollárt kitevő kétoldalú kereskedelemre.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.