szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jóváhagyták az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei kedden Brüsszelben azt a 6,5 milliárd eurós középtávú pénzügyi támogatást, amellyel az EU Magyarországot kívánja segíteni - közölték diplomáciai forrásból.

A keretet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank (IBRD) összesen 20 milliárd euróra egészíti ki korábbi közlés szerint.

Az Európai Bizottság múlt héten javasolta hivatalosan a tagállamoknak, hogy az unió biztosítson kölcsönkeretet Magyarországának a fizetési mérleg egyensúlyának támogatására. A bizottság akkori jelzése szerint a kölcsön legfeljebb öt részletben hívható le, az átlagos futamidő öt év lesz.

Az EU hivatalosan arra az uniós jogszabályra hivatkozik a kölcsönnél, amely az euróövezeten kívüli országok számára is lehetővé teszi a segítséget, ha váratlan külső problémák miatt fizetésimérleg-nehézségekkel kerülnek szembe.

Joaquín Almunia pénzügyi biztos a javaslat bejelentésekor leszögezte: a bizottság azt várja Magyarországtól, hogy tartsa magát ahhoz a tervhez, amelynek alapján csökkenti államháztartási hiányát, fokozza a banki szabályozást és felügyeletet, és szerkezeti lépéseket tesz a foglalkoztatás segítésére. Brüsszel emellett erős pénzügyi szabályokat és intézményeket kíván látni, amelyek lehetővé teszik, hogy a jövőben megelőzhetők legyenek az államháztartási elcsúszások - idézte a közlemény a spanyol biztost.

A kölcsönt egyébként a pénzpiacokról saját nevében felvett hitelből fedezi a Bizottság. Mivel ő mindig kedvező feltételekkel tud kölcsönhöz jutni (a vissza nem fizetés kockázata gyakorlatilag nem létezik), hazánk számára komoly kamatkiadás-csökkenést jelent, ha egy EU-s kölcsönt kell visszafizetnie, ahhoz képest, mint ha saját maga venne fel hitelt a pénzpiacokon, sokkal magasabb kamatszint mellett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szabó Zsuzsanna Gazdaság

László Csaba: az IMF-hiteltől még nem kell nagy reformokra számítani

Az IMF-hitelekkel kapcsolatban az az általános vélekedés, hogy a megszorult országgal szemben olyan szigorú követelményeket támaszt a szervezet, amelyek ára legtöbbször gazdasági és szociális regresszió. Nem véletlen, hogy ettől a pénzügyi mentőövtől sokan a már régóta szükségessé vált reformok beindítását várják. László Csaba szerint azonban a jelenlegi helyzetnek nincs ekkora kényszerítő hatása. A volt pénzügyminiszter, aki 1996-ban részt vett az utolsó IMF-megállapodásban, kommentálta a jelenlegi helyzetet.

MTI Gazdaság

Veres: a 20 milliárd euró készenléti hitel biztonságot ad

A nemzetközi pénzügyi szervezetek által rendelkezésre bocsátott 20 milliárd euró összegű készenléti hitel biztonságot ad, hiszen az állam jövő évi törlesztési kötelezettsége kevesebb, mint 3 milliárd euró, ugyanakkor a lakosságé és az üzleti szektoré közel 27 milliárd - mondta Veres János pénzügyminiszter pénteken az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) plenáris ülésén.