szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem látnak szükségesnek átfogó európai uniós gazdaságélénkítő programot az euróövezetet alkotó országok pénzügyminiszterei, de úgy ítélik meg, hogy uniós szinten összehangolt, nemzetre szabott intézkedésekre továbbra is szükség van, és nem csupán a pénzügyi ágazatban, hanem más gazdasági szektorokban is.

Jean-Claude Juncker, a miniszteri csoport luxemburgi elnöke, valamint Joaquín Almunia pénzügyi EU-biztos az eurót saját pénzként használó EU-tagállamok havi szokásos találkozója után tartott sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott, fel kell gyorsítani a legfontosabb reformokat egyes ágazatokban a munkahelyek és a befektetések megvédelmezése érdekében. A segítőcsomagoknál figyelembe kell venni szerintük az egyes tagállamok sajátosságait, de az is nagyon fontos, hogy az országok összehangolják lépéseiket, különösen az eurózónán belül.

Almunia arról is beszélt, hogy az Európai Bizottság már jelzett javaslatcsomagja ebbe a szellemiségbe illeszkedik majd. Brüsszel november végére állítja össze ajánlásait, amelyek elsősorban a reálgazdaság (ipar, szolgáltatások) segítését célozzák.

A hétfői találkozót követően mindkét magas rangú illetékes elvetette Nicolas Sarkozy francia elnök azon ötletét, hogy rendszeresítsék az euróövezeti országok állam- és kormányfőinek találkozóját. Úgy vélték, a zóna ügyeinek kezelésére a pénzügyminiszteri fórum a legmegfelelőbb.

Kitértek arra is, hogy a válságkezelés időszakában sem szabad figyelmen kívül hagyni azokat a kritériumokat, amelyek az övezet gazdaság stabilitását hivatottak biztosítani. Megismételték ugyanakkor, hogy ezeket – az úgynevezett maastrichti kritériumokat – ideiglenesen rugalmasan is lehet kezelni, azaz rövid időre meg lehet szegni rendkívüli nehézségek esetén.

Juncker azt is jelezte, hogy már nem tartják érvényesnek azt a korábbi – egyébként sem kötelező erejű – célkitűzést, hogy az évtized végére az övezet országai érjenek el a nullszaldós vagy pozitív államháztartási mérleghez.

Az euróövezeti miniszterek ülését követően kedden a teljes unió huszonhét tagállamának pénzügyminisztere is foglalkozik a pénzügyi válság témakörével. Korábbi jelzés szerint áttekintenek már egy sor javaslatot a nemzetközi pénzügyi rendszer lehetséges átalakításáról: ez lesz a témája pénteken a tagországok állam- és kormányfői találkozójának is, illetve a hónap közepén Washingtonban tartandó nemzetközi csúcstalálkozónak.

A miniszteri ülés napirendjén szerepel a csökkentett áfakulcsok kérdése is, de hétfői nyilatkozatok arról tanúskodnak, hogy ebben továbbra is kétséges a megegyezés. Elsősorban Németország ellenzi, hogy a rendszert bármilyen értelemben kiterjesszék.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az euróövezeti megtorpanás hatása látszik a magyar adatokon

Londoni elemzők szerint a felzárkózó piacok összességében jól teljesítenek az euróövezeti gazdaság megtorpanása közepette is, de Magyarország egyike a valutauniós kereslettől közvetlenül leginkább függő térségi gazdaságoknak, és az euróövezet gyengesége máris látszik a pénteken közzétett adatokon.

MTI Gazdaság

EU-államháztartás: tavaly tovább javítottak az euróövezeti országok

Tavaly is nagyot javítottak államháztartási helyzetükön az euróövezeti országok: összesített államháztartási hiányuk az összesített GDP 0,6 százalékával volt egyenértékű a 2006-os 1,3 százalék után, közölték az EU statisztikai hivatalában szerdán végleges adatként. Ehhez, igaz, az is hozzájárult, hogy az euróövezeti GDP tavaly még 2,6 százalékkal nőtt, a 2006-os 2,8 százalékos többlet után, amely hatéves rekord ütem volt.

MTI Gazdaság

Az OECD javította az amerikai, rontotta az euróövezeti előrejelzését

Az európai gazdaságok jobban lassulnak a korábban vártnál, a brit gazdaságot egyenest recesszió fenyegeti két negyedéven át negyedéves összehasonlításban, az Egyesült Államokban azonban a jövő valamivel biztatóbbnak tűnik a korábbi jóslatoknál, vélték a nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési szervezet (OECD) elemzői a kedden megjelent, legújabb időközi előrejelzésükben.

MTI Gazdaság

Euróövezet: tovább csökkent az infláció

Az euróövezetben októberben átlagosan 3,2 százalékra csökkent a tizenkét havi infláció a szeptemberi 3,6 százalékról, jelentették az EU statisztikai hivatalában pénteken előzetes becslésként.

MTI Gazdaság

Elemzők agresszív euróövezeti, majd magyar kamatvágást várnak

Már rövid távon agresszív euróövezeti kamatcsökkentési ciklus kezdetét jósolták pénteken londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint ezt – jóllehet a kockázatvállalási hajlam ingatagsága miatt jó eséllyel csak késleltetve – Magyarországon és a térségi gazdaságokban is jelentős pénzügypolitikai enyhítés követi.

MTI Gazdaság

Euróövezet: lassult a gazdasági növekedés

Az euróövezetben a második negyedévben 0,2 százalékkal csökkent a GDP az előző negyedhez viszonyítva, miután az első negyedévben a növekedés 0,7 százalékosra gyorsult a tavalyi utolsó negyedévi 0,4 százalékról, rendre negyedéves összehasonlításban, közölték az EU statisztikai hivatalában szerdán első becslésként, megerősítve az augusztus 14-én megjelent előzetes becslést.

MTI Gazdaság

Euróövezet: hét éves mélyponton az üzleti bizalom

Az euróövezet országaiban hét éves mélypontra csökkent az üzleti bizalom szeptemberben, bár a mutató jobb lett a vártnál. Ugyanakkor már az egymást követő második hónapban csökkent jelentősen az inflációs várakozás.