Az EKB fél százalékponttal csökkentette alapkamatát

Az Európai Központi Bank (EKB) csütörtökön fél százalékponttal 3,25 százalékra csökkentette irányadó rátáját, a kéthetes refinanszírozási kamatminimumot.

  • MTI MTI
Az EKB fél százalékponttal csökkentette alapkamatát

A döntés megfelelt az elemzői várakozások többségének, és a bizonytalan, romló gazdasági helyzetnek. Indokolta a kibontakozó kamatverseny is: az EKB is részt vett a mértékadó központi bankok október 8-i, egyeztetett, egyformán fél százalékpontos kamatcsökkentésében, de azóta az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) további fél százalékponttal 1,00 százalékra csökkentette alapkamatát, ismét beállítva a 2003. június és 2004. június között érvényes szintet. Előzőleg a Bank of England is meredeken enyhített, a piaci várakozást meghaladó másfél százalékponttal 3,00 százalékra csökkentve alapkamatát, a kéthetes repót.

A nemzetközi irányzattal szembeszállva, az EKB júliusban még kamatemeléssel kísérletezett, a rekord méretű inflációt fékezendő. A hitelezés drágulása és szűkülése miatt a tizenkét havi infláció az előzetes adat szerint októberben 3,2 százalékra csökkent az euróövezetben a szeptemberi 3,6 százalékról, egyre távolabb kerülve a júniusi-júliusi 4,0-4,0 százalékos rekordtól. De még mindig messze van az EKB legfeljebb 2 százalékos folyamatos céljától is.

Az EKB bízik az infláció további lassulásában. Erre elég biztos esélyt ad, hogy az euróövezetben a kiskereskedelmi forgalom idén eddig majdnem minden hónapban 1,5-3,0 százalék közötti mértékben elmaradt az egy évvel korábbitól, az EU statisztikai hivatalában szerdán megjelent adatsor tanúsága szerint.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.