Kunmadaras új lehetőségeket keres a volt szovjet légibázison

A kunmadarasi önkormányzat több vállalkozással is felbontotta a volt szovjet katonai repülőtér hasznosítására kötött szerződést, mert azok nem tartották be a megállapodásban rögzített határidőket; a helyhatóság most új lehetőségeket keres a terület fejlesztésére – közölte a polgármester.

  • MTI/hvg.hu MTI/hvg.hu
Kunmadaras új lehetőségeket keres a volt szovjet légibázison

A kunmadarasi reptér és szovjet használói. Csak a beton és a kosz maradt
© kunmadaras.hu
Márki Sándor elmondta, hogy az önkormányzat a volt repülőtér hasznosítására két lehetőség közül választhat, vagy bérbe adja hosszú távra, vagy értékesíti az egész objektumot.

Az önkormányzat nem mondott le végleg a repülőtér eredeti funkciója szerinti üzemeltetéséről sem, bár ennek megvalósítását nehezíti, hogy a Hortobágy közelsége miatt a területet környezetvédelmi légtérré nyilvánították.

Emellett elhúzódik a környezeti kárelhárítás is, mert az állam az eredetileg vállalt 2005-ös befejezést 2011-re módosította. A 1,5 milliárd forint költségű munka során 80 hektárnyi földet mentesítenek a kerozintól és más szennyező anyagoktól.

A kunmadarasi reptér ma. Természetvédelmi légtér
© kunmadaras.hu
Az egykori légitámaszpont 2003 elején került a kunmadarasi önkormányzat tulajdonába kormánydöntés alapján. A település azzal a kikötéssel kapta meg a repülőteret, hogy azt öt évig nem idegenítheti el, vagy ha mégis értékesíti, akkor a vételár 70 százalékát be kell fizetnie a költségvetésbe. A bázis hasznosítására az önkormányzat KunAirport Kft. néven saját tulajdonú céget hozott létre.

A most felbontott megállapodások alapján az önkormányzat azzal számolt, hogy a tervezett mezőgazdasági és energetikai beruházásoknak köszönhetően legalább 300 ember jut munkához.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.