Az uniós csúcson a nemzetközi pénzpiaci felügyelet és riasztási rendszer

A nemzetközi pénzügyi rendszer reformját célzó európai javaslatokról tárgyalnak pénteken az európai uniós tagországok állam- és kormányfői, várhatóan sürgetve egyebek között a befektetési alapok, jelzálog-hitelezők és hitelminősítők fokozottabb felügyeletét, valamint pénzpiaci problémák esetére egy gyorsabb riasztási rendszer létrehozását.

  • MTI MTI
Az uniós csúcson a nemzetközi pénzpiaci felügyelet és riasztási rendszer

A jelenleg zajló nemzetközi pénzpiaci válság arra a meggyőződésre juttatta a nemzetközi gazdaság meghatározó szereplőit, hogy kezdjenek tárgyalásokat a pénzügyi rendszer átalakításáról. Az erről folytatandó egyeztetéseket készítik elő az uniós vezetők a brüsszeli kötetlen találkozón, hogy aztán a jövő hét végén szélesebb körben, más földrészekről érkező tárgyalókat is bevonva Washingtonban folytatódjanak a tárgyalások.

Az előkészítő uniós megbeszéléseken az derült ki, hogy az EU-tagállamok nagy általánosságban támogatják azokat a javaslatokat, amelyeket az EU soros elnöksége, Franciaország állított össze. Nem minden javaslatot és nem egyforma lelkesedéssel fogadtak azonban el a tagállamok, amelyek egy része - közel a várható amerikai állásponthoz - azt a nézetet vallja, hogy ügyelni kell a piac szabadságára, elejét kell venni a túlszabályozás legkisebb kockázatának is.

A nemzetközi tárgyalók közti egyik nézeteltérésnek ígérkezik az, hogy mennyire kell sietni az átfogó reformok kidolgozásával. Az uniós államok jelentős része gyors és a lehetőségek szerint konkrétumokra épülő előrelépést vár, míg például az Egyesült Államok egyelőre inkább csak rövid távú intézkedésekben gondolkodik, és hosszabb időtávot hagyna az átfogó, tartós érvényű reformok kidolgozására.

A felvetődött – és pénteken is várhatóan asztalra kerülő – javaslatok között szerepel, hogy hozzanak létre gyorsabb riasztási rendszert, amely pénzpiaci problémák esetén azonnal tájékoztatást adna a politikai döntéshozóknak.

Szintén fontosnak tartaná az uniós elnökség, hogy a legfejlettebb államok a jövőben vegyék jobban figyelembe a kevésbé fejlett országok helyzetét és véleményét, különös tekintettel az úgynevezett felzárkózó piacú országokra.

A francia elképzelések fokoznák a nemzetközi méretekben is számottevő befektetési alapok, jelzálog-hitelezők és hitelminősítők tevékenységének felügyeletét. Várhatóan külön javaslatot tesz az unió azon nagybankok ellenőrzésének továbbfejlesztésére, amelyeknek kulcsszerepük van egy-egy nemzeti piacon. A tipikusan több országban dolgozó pénzintézetek számára Brüsszelben új típusú felügyelőszervek létrehozását tartják szükségesnek, amelyek külön tekintettel tudnak lenni az esetleges váratlan nemzetközi pénzügyi fejleményekre.

Az uniós javaslat biztonsági intézkedéseket építene a pénzintézetek működésébe a túlzott kockázatok vállalásának megakadályozására, és kordában tartaná a bankvezetők javadalmazását. A Brüsszelben most kialakuló pozíciót képviselik majd a washingtoni csúcstalálkozón részt vevő uniós tagállamok, azaz Franciaország, Németország, Nagy-Britannia és Olaszország.

A pénteki EU-csúcstalálkozó a francia elnökség döntésének értelmében egy kötetlen munkaebéd formáját ölti. Az állam- és kormányfők, köztük Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kora délután ülnek asztalhoz, és a megbeszélés várhatóan kora estére be is fejeződik.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.