Tetszett a cikk?

Az Európai Kereskedelem Napja alkalmából tartottak szerdán konferenciát Budapesten a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége szervezésében, számos szakmai szervezet, kamara, szakszervezet részvételével. Szakmai kitüntetéseket adtak át. Többen az állami szerepvállalás erősödésének szükségességét hangsúlyozták.

A következő hetek vállalkozásélénkítő csomagjai segítségével két év alatt, részben uniós forrásokból egybillió forintot kaphatnak a vállalkozások – hangsúlyozta Bajnai Gordon. A nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter szerint az európai recesszió miatt a magyar exportlehetőségek szűkülnek, a gazdasági visszaesés elsők között érinti a kereskedelmet.

A válság nemcsak megszorítást, hanem lehetőséget is jelent. Tudunk olyan döntéseket hozni, amelyeket régóta halogatunk és amelyekkel Magyarország erősebben és gyorsabban kerülhet ki a válságból, mint mások – zárta gondolatait a miniszter.

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) államtitkára üdvözölte, hogy vita zajlik a szakképzésről, a kereskedelemről és a fogyasztóvédelemről. Simon Gábor hozzátette: a pénzügyi krízis megtorpanásra kényszeríti a fogyasztókat, a befektetőket és az államot. A szocialista politikus sürgette az állami szerepvállalást „a fogyasztó biztonsága” érdekében. Épp ezért módosult szeptemberben a fogyasztóvédelmi törvény: „a fogyasztóvédelem egy jól működő gazdaság elengedhetetlen föltétele”. Simon rámutatott: októberben a kormány, a kamarák, a kereskedelmi szövetségek, a fogyasztóvédelmi szervezetek és a szakszervezetek aláírtak egy, a fogyasztói jogok érvényesülését, az adminisztrációs terhek csökkenését és a fogyasztói érdekvédelem javítását elősegítő egyezményt.

Az államtitkár hozzátette: a foglalkoztatáspolitikának és a szakképzésnek összhangban kell lennie egymással. Az SZMM készül a gazdaság fejlesztésére, a munkaerőpiaci feszültségek kiküszöbölésére. Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) ügyvezető elnöke úgy fogalmazott: jó hír, hogy Magyarország elkerülte a pénzügyi összeomlást. Jöhetett volna a 420 forintos euró és az államcsőd, de nem jött. Azt mondta: a politikai hibák következményeit a lakosság és a munkavállalók kell, hogy megfizessék.

Bajnai Gordon és Demján Sándor
© MTI


A magyar kereskedelem minősége nagyot fejlődött az elmúlt években. Korszerű és sokszínű lett – vélte Demján. A mágnás szerint az államnak meg kell oldania, hogy a kisvállalkozások évi legfeljebb nyolc százalékos kamatra kaphassanak kölcsönt. Magyarország ne szégyelljen ütközni az Európai Unióval a kisvállalkozások védelme érdekében – hangsúlyozta. Demján szerint a kereskedők jövedelemcsökkenése elbocsátásokat von maga után. Az államnak bele kell szólna a gazdaság folyamataiba, akkor is, ha ezzel konfliktusba keveredik az Európai Unióval. A magyar kereskedők legyenek büszkék munkájukra. A politika, a nemzeti morál és az értelmiség fölzárkózhatna a kereskedőkhöz – zárta fölszólalását a VOSZ elnöke.
Liberális gazdaságok protekcionizmusa (Oldaltörés)

Parragh László
© Szegő Péter
Nem tudni még, hogy milyen mély lesz a mostani gazdasági válság, de akár gyorsan le is csenghet – hangsúlyozta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. Parragh szerint az elsődleges feladat a krízis minden eszközzel történő tompítása. Leszögezte: a válság a kereskedelmet sem fogja kímélni. Demjánhoz csatlakozva fölhívta a figyelmet a protekcionista gazdaságpolitika szükséges voltára. A gazdasági liberalizmust szerte a világon trónfosztották – fogalmazott. Az adócsökkentést sürgető Parragh hozzátette: ugyancsak csökkenteni kéne az adminisztrációval kapcsolatos költségeket.

„A válság egyúttal esély is. El is lehet szúrni, de nyerni is lehet rajta” – zárta mondandóját az MKIK elnöke. Átadták az idei európai kereskedelmi napi kitüntetetéseket. Klauzál Gábor-díjat kapott Berent Erzsébet, a Nógrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara titkára; Kozák Ákos, a GFK Hungária ügyvezető igazgatója; Makó András, a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetségének elnöke; Nyakasné Mohai Ágnes, az Orchidea Bt. ügyvezető igazgatója; Rédei István, a COOP Star ZRt. vezérigazgatója; Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke és Zwack Péter, a Zwack Unicum NyRt. elnöke. Magyar Kereskedelemért Nagydíjban részesült Kiss Lajos, a SoundCard Kft munkatársa; Polgár Zsuzsa, a Retz Bútoráruház munkatársa; Samu Károlyné, a COOP Szolnok Zrt. munkatársa és Staar Katalin, a Gablini Zrt. munkatársa. Miniszteri elismerést kapott Béni Mihály, a Szabolcs COOP ZRt. elnök vezérigazgatója; Erényi Balázs, a SHELL Hungary ZRt. igazgatósági tagja; Fábián Attila, az Europark fejlesztési igazgatója; Hossó Antal, a Hossó ABC Kft. ügyvezető igazgatója; Ivacs Lajos, a Hunguest Lillafüred Szálloda igazgatója; Kolosi Péter, az RTL Klub programigazgatója; Mátraházi István, a KASZ alelnöke és Vándor Béla, az MKIK jogtanácsosa.

A gazdaság és a kereskedelem számos potentátja vett részt az ezt követő kerekasztal-beszélgetésen. „Minden elveszett munkahely forgalomkiesést jelent a kereskedelemnek, mert akinek nincs munkája, az kevesebbet fog vásárolni” – szögezte le Zs. Szőke Zoltán, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének elnöke. Feiner Péter, az Országos Kereskedelmi Szövetség elnöke a feketekereskedelem, például a kínai piacok visszaszorításának szükségességét hangsúlyozta. „Ebből a legálisan működő kereskedelem profitálna” – mondta. Hozzátette: a feketekereskedelemből az államnak nincs adóbevétele, a legálisból van. Hasonlóan érvelt Szikora János, az APEH elnöke is.

A hvg.hu azt kérdezte Parragh Lászlótól: nem lát-e ellenmondást abban, hogy egyfelől a gazdasági liberalizmus végéről beszélt, másfelől pedig a gazdasági liberalizmus egyik fő eszközét, az adócsökkentést sürgette. A MKIK elnöke szerint nincs ellentmondás. „A világ gazdasági értelemben legliberálisabb országai nagyon határozott protekcionista eszközökkel próbálják a válságot kezelni. […] A gazdasági folyamatokra az egyik leggyorsabban ható eszköz az adó. Adócsökkentéssel a foglalkoztatás fönntartását tudjuk segíteni.” A hvg.hu kérdésére Parragh azt mondta: az állam nemcsak pénzzel tud beavatkozni a gazdasági folyamatokba, hanem szabályozással is „és a szabályozás az elsődleges”.

Szegő Péter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Meddig lesz válságban a hazai ingatlanpiac?

A pénzügyi válság hatása a magyar ingatlanpiacra már nem kérdés, az elemzők inkább azt figyelik, hogy meddig tart a válság, és az ingatlanpiaci szereplők mely csoportja sínyli meg a leginkább.

Trend

Kreditválság

A több generáció oktatásában tapasztalatot szerzett tanárok többsége szerint a természettudományos és műszaki oktatás színvonala erősen hanyatlik. A HVG megkérdezte őket az okokról is.

Vélemény

Mózer András: felveszünk hiteles, koncepciózus válságmenedzsert

Magyarország nemcsak a Gyurcsány és Orbán által vezetett két csapatból áll. Rajtuk kívül is, sőt, igazából rajtuk kívül vannak csak igazán szellemi műhelyek, fiatal értelmiségiek és üzletemberek, gondolkodó emberek, akik megfogalmaznak vitára alkalmas válaszokat Magyarország jövőjéről. Az országot eddig vezető politikai elitet ők fogják felváltani. Most már csak az a kérdés, meddig kell várni?

MTI Gazdaság

Összehangolt, de nemzeti válságkezelő lépések kellenek

Nem látnak szükségesnek átfogó európai uniós gazdaságélénkítő programot az euróövezetet alkotó országok pénzügyminiszterei, de úgy ítélik meg, hogy uniós szinten összehangolt, nemzetre szabott intézkedésekre továbbra is szükség van, és nem csupán a pénzügyi ágazatban, hanem más gazdasági szektorokban is.

MTI Gazdaság

Leállhat a Skoda pozsonyi üzeme a válság miatt

A szlovák pénzügyminisztérium 7,7 százalékról 7,0 százalékra fogta vissza az idei szlovák gazdaságnövekedésre vonatkozó előrejelzését. A minisztérium egyidejűleg 6,5 százalékról 4,6 százalékra módosította a jövő évi GDP bővüléssel kapcsolatos várakozását.

MTI Gazdaság

Elérte a válság a hazai autópiacot

Többször átkalkulált árak, nehezebb hitelfeltételek és emelkedő kamatok jellemzik a magyar autópiacot, ahol októberben 16,5 százalékkal estek az eladások. A szakma most egy nagykoalícióval akar magán segíteni - írta a keddi Népszabadság.

Lengyel László Vélemény

Lengyel László: Válságban az elhülyített társadalom

Hogyan lehet kellő tartalommal kitölteni a Magyarországnak felajánlott mentőcsomagot, mielőtt bezúdul a reálgazdasági recesszió? A kormányzati előjelek nem túlságosan biztatóak. De ennél is szomorúbb a nem értés, a nem tudás, az egymásra nem gondolás: a társadalom szellemi válsága.