Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az Európai Kereskedelem Napja alkalmából tartottak szerdán konferenciát Budapesten a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége szervezésében, számos szakmai szervezet, kamara, szakszervezet részvételével. Szakmai kitüntetéseket adtak át. Többen az állami szerepvállalás erősödésének szükségességét hangsúlyozták.
A következő hetek vállalkozásélénkítő csomagjai segítségével két év alatt, részben uniós forrásokból egybillió forintot kaphatnak a vállalkozások – hangsúlyozta Bajnai Gordon. A nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter szerint az európai recesszió miatt a magyar exportlehetőségek szűkülnek, a gazdasági visszaesés elsők között érinti a kereskedelmet.
A válság nemcsak megszorítást, hanem lehetőséget is jelent. Tudunk olyan döntéseket hozni, amelyeket régóta halogatunk és amelyekkel Magyarország erősebben és gyorsabban kerülhet ki a válságból, mint mások – zárta gondolatait a miniszter.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) államtitkára üdvözölte, hogy vita zajlik a szakképzésről, a kereskedelemről és a fogyasztóvédelemről. Simon Gábor hozzátette: a pénzügyi krízis megtorpanásra kényszeríti a fogyasztókat, a befektetőket és az államot. A szocialista politikus sürgette az állami szerepvállalást „a fogyasztó biztonsága” érdekében. Épp ezért módosult szeptemberben a fogyasztóvédelmi törvény: „a fogyasztóvédelem egy jól működő gazdaság elengedhetetlen föltétele”. Simon rámutatott: októberben a kormány, a kamarák, a kereskedelmi szövetségek, a fogyasztóvédelmi szervezetek és a szakszervezetek aláírtak egy, a fogyasztói jogok érvényesülését, az adminisztrációs terhek csökkenését és a fogyasztói érdekvédelem javítását elősegítő egyezményt.
Az államtitkár hozzátette: a foglalkoztatáspolitikának és a szakképzésnek összhangban kell lennie egymással. Az SZMM készül a gazdaság fejlesztésére, a munkaerőpiaci feszültségek kiküszöbölésére. Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) ügyvezető elnöke úgy fogalmazott: jó hír, hogy Magyarország elkerülte a pénzügyi összeomlást. Jöhetett volna a 420 forintos euró és az államcsőd, de nem jött. Azt mondta: a politikai hibák következményeit a lakosság és a munkavállalók kell, hogy megfizessék.
Bajnai Gordon és Demján Sándor © MTI |
Parragh László © Szegő Péter |
Szegő Péter
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.