szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A csütörtökön bejelentett 600 milliárd forintos bankmentő csomag feltételei Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke szerint olyan kőkemények, hogy meglepő volna, ha ezen az áron sok jelentkező lenne a hitelkeretre.

Felcsúti Péter, a Bankszövetség elnöke és Veres János pénzügyminiszter. Nem rokonszenves feltételek
© MTI - Szigetváry Zsolt

Felcsuti Péter pénteken, a Pénzügyminisztériumban a devizahitelesek megsegítését célzó megállapodás ismertetésekor elmondta: nagy híve a normativitásnak, ezért a 200 milliárd forintos határ – a csomagból a 200 milliárd forint feletti szavatoló tőkéjű hitelintézetek részesedhetnek – egy kicsit önkényesnek tűnt számára, „nem volt rokonszenves”. Elfogadja azonban, hogy korlátozott összeg áll rendelkezésre e célra.

A bankmentő csomagból 300 milliárd forint a bankok tőkéjének megerősítését szolgálja úgynevezett tőkeerősítő alap formájában, további 300 milliárd forint pedig az előbbit igénybe vevő bankok számára a forrásbevonást könnyíti meg forrásgarancia alap működtetésével. A garancia ellentételeként tehát az állam átmenetileg tulajdont és irányítási jogokat szerezne az adott hitelintézetben.

Veres János pénzügyminiszter a tájékoztatón elmondta: az Európai Unió országaiban mindenütt a pénzügyi rendszerben meghatározó szerepet betöltő intézmények esetében történt hasonló beavatkozás. Megerősítette, hogy a CIB Bank jelezte: nem kíván élni a lehetőséggel. A maradék két érintett bank – az OTP és az MKB – vezetőivel erről csütörtökön nem egyeztettek.

Az MKB-nál tegnap még korainak tartották nyilatkozni, mert nem ismerték a részleteket. Az OTP Bank pedig azt közölte tegnap, hogy a bankszektor iránti bizalom erősítésére alkalmasnak ítéli a tervezett IMF-bankcsomagot. A BÉT honlapján megjelent közleményük szerint a 600 milliárd forint (mintegy 3 milliárd dollár) komoly stabilizáló erőt jelenthet a magyar bankszektor, s így az OTP Bank számára is. Ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy az OTP csoport tőkehelyzete stabil, jövedelmezősége magas, eszközportfoliója jó minőségű, likviditása menedzselhető.

A megvalósítást célzó törvények megszületése és a részletes feltételek áttekintése után a bank igazgatósága mérlegelni fogja a programban való részvétel célszerűségét. Minderről a bank közgyűlése jogosult dönteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Fidesz nem érti a bankmentő csomagot

A Fidesznek eddig nem volt tudomása arról, hogy bankmentőcsomag készül, ezért arra vár választ a kormánytól, hogy valóban a magyar adófizetők kontójára felvett IMF-hitelkeretből akarja-e megsegíteni a többségben külföldi tulajdonú, Magyarországon működő pénzintézeteket - mondta Varga Mihály, a Fidesz alelnöke.

hvg.hu Gazdaság

Surányi: a CIB nem kér a magyar bankmentő csomagból

Véletlen számviteli egybeesésnek minősítette kérdésünkre Surányi György a CIB Bank elnöke, hogy a pénzintézetet a pénzügyminiszter felsorolta a bankmentő csomag követelményének megfelelő hitelintézetek között.

MTI/hvg.hu Gazdaság

600 milliárdos magyar bankmentő csomag

Jövő héten írhatja alá a magyar kormány és az Európai Unió a 20 milliárd eurós finanszírozási csomag uniós részéről szóló megállapodást – mondta Veres János pénzügyminiszter, Simor András jegybankelnök pedig 600 milliárdos bankmentő csomagot jelentett be.

MTI Gazdaság

Bankmentőcsomag és költésgvetési pálya – összefoglaló

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az IMF megállapodás keretében 600 milliárd forintos pénzügyi támogatási csomagot dolgoz ki a magyar bankok számára, amelyből 300 milliárd a tőkejavítást szolgálja, 300 milliárd forint pedig garanciaalapként működik. Megváltozik a költségvetési pálya is – jelentette be Simor András jegybankelnök és Veres János pénzügyminiszter.