szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"A magyar bankrendszer a pénzügyi válság következtében nem rendült meg, csak kijózanodott" a Scale Consulting Kft. ügyvezető partnerei, Bernáth Tamás és Chornitzer Péter szerint. A szakértők szerint a bővülés időszakának vége, a bankok saját ügyfélkörük felé fordulnak, a verseny erősödik, ami jó a megbízható hiteladósoknak.

Bernáth Tamás kedden Budapesten sajtótájékoztatón úgy vélekedett: az, hogy nem fogadta örömujjongás a bankmentő csomagot, azt jelenti, hogy a bankok kellő tartalékkal rendelkeznek. "Nem biztos, hogy a mentőcsónakba felkapaszkodnak a piaci szereplők" - mondta.

A válságból tehát nem kell kihúzni a hitelintézeteket, a szabályozás területén azonban Bernáth Tamás szerint vannak tennivalói az államnak. Ez azonban nem magyar sajátosság, a szabályozó hatóságok világszerte azon gondolkodnak, min, és hogyan kellene változtatni - fűzte hozzá. Magyarországon a felülvizsgálat érintheti például az önrész nélküli hitelezést, amiről a lízingcégek régóta tudják, hogy nem tartható, az erős verseny azonban nem engedte, hogy kiszálljanak.

Bernáth Tamás elmondta: Ukrajnában például az árfolyamkockázat kivédésére a devizahitel felvételéhez az ügyfélnek devizajövedelmet kell igazolnia; Romániában törlesztési plafont vezettek be; Szerbiában betét fedezete mellett adnak hitelt, és törlesztőrészlet-plafon érvényesül. Hozzátette: Szerbiában már régóta működik a teljes körű hitelnyilvántartás.

A szakértő rámutatott: a költséghatékonyság a tulajdonosok részéről erősebb kívánalom lesz, mint eddig. A fiókhálózat dinamikus bővítése véget ér, inkább azon gondolkodnak majd a bankok, hogyan lehetne a meglévőt megtölteni üzlettel, s ebbe belefér a racionalizálás is. Nagy valószínűséggel szerkezetátalakítások is lesznek. A bankok igyekeznek más területeken, például a keresztértékesítésben hasznosítani a munkaerőt, ugyanakkor az értékesítés csökkenése a létszám szűkítésével is járhat.

Koncentrációtól nem kell tartani Chornitzer Péter szerint. A szakértő úgy vélekedett, hogy a közép-kelet-európai piac még mindig vonzó a meglévő tartalékok és az árazás miatt. Az itteni bankok az eddiginél kevésbé profitábilisak lesznek, de még mindig bőven versenyképesek az anyabankok országaihoz képest - jelentette ki. "A baj nem akkora, s ezek nagy hajók, amelyek lassan fordulnak" - mondta. Hozzátette: a koncentrációhoz vevők is kellenek, vásárlókban azonban nem dúskál a piac.

Chornitzer Péter szerint a pénzügyi válság jelentősen hat majd a bankfejlesztési stratégiákra. A termékinnováció várhatóan visszaszorul, a termékkínálat szürkül. A hitelfeltételek szigorodnak. A bankok az eddigi erőteljes ügyfélakvizíció után meglévő ügyfélkörük felé fordulnak, jó értelemben vett korrekcióra kerülhet sor. Míg eddig a hitelezés területén szereztek új ügyfeleket a bankok, ezután meglévő - jól ismert - ügyfélkörüknek próbálnak majd minél több terméket eladni.

Korrekció várható a kockázatkezelés területén is, kifinomultabb módszereket alkalmaznak majd az ingatlanértékelés során vagy például a behajtási tevékenységben - mondta Chornitzer Péter. A szakértő arra számít, hogy a hitelintézetek az ügyfélbírálat során is új eljárásokat vezetnek be, amit nagyobb óvatosság jellemez majd, a saját ügyfelek pedig nagyobb kedvezményeket élveznek.

A Scale csoport magyar tulajdonosok vállalkozása, amely a pénzügyi szektorra koncentrálva üzletfejlesztési tanácsadással (Scale Consulting), informatikai fejlesztéssel (Scale Solutions Kft.) és piackutatással (Scale Research Kft.) foglalkozik. A csoport Magyarországon kívül Szerbiában, Romániában, Ukrajnában és Oroszországban tevékenykedik. Magyarországon ügyfélkörébe tartozik a tíz legnagyobb bank.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bajnai Gordon: Magyarország pénzügyi helyzete stabil

Magyarország finanszírozhatóságához kétség sem férhet – jelentette ki Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter szerdán. Szerinte indokolatlan hisztéria és rémhírterjesztés vesz körül bennünket a pénzügyi válság miatt.

MTI Gazdaság

Simor spórolást és rendszerszintű reformot sürget

"Túl önelégültek voltunk" címmel közölt interjút a Handelsblatt hétfőn Simor Andrással, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökével. Elvetette, hogy az országot Izlandhoz hasonlítsák, mert a legtöbb gazdasági mutató Magyarországon sokkal jobb, mint ott. De bérbefagyasztást, kiadáscsökkentést s a szociális rendszer reformját sürgeti.

hvg.hu Gazdaság

Szalay-Berzeviczy: a világ összeomlik, mi pedig nagy bajban vagyunk

Magyarországot a spekulánsok támadják, igyekeznek a gazdaság törékenységét kihasználva, minél nagyobb profitra szert tenni. Eközben a jegybank és a kormány vért izzadva próbálja visszaverni a támadásokat, de az eredmény egyelőre alig látszik. Az ádáz piaci küzdelmekről, a bejelentett intézkedések várható hatásairól és hazánk esélyeiről Szalay-Berzeviczy Attilával, a Budapesti Értéktőzsde volt elnökével beszélgettünk.

MTI Gazdaság

Simor: olyan megoldás nincs, ami senkinek nem kerül pénzbe

A jegybank Monetáris Tanácsa hétfői ülésén foglalkozott a pénzügyi válság magyarországi hatásaival - ismertette Simor András jegybankelnök, aki szerint a kiutat a közpénzügyi szabályozás elfogadása és a strukturális reformokkal a növekedés gyorsítása jelentheti.

MTI Gazdaság

Bamosz: az ingatlanalapok működése stabil

A magyarországi ingatlanalapok, alapkezelők működése stabil, a törvényi szabályokkal összhangban van, így a befektetők megtakarításai továbbra is biztonságban vannak - áll a Befektetési Alapkezelők- és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) hétvégi nyilatkozatában.