szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország és Kína megszakította a kőolajszállításokról és hitelek folyósításáról szóló tárgyalásokat, tudatta az orosz küldöttséghez közelálló forrás Pekingben. A tényt azzal indokolta, hogy a kínai fél "abszurd feltételeket szab" a hitelek folyósításához.

Az október végén aláírt emlékeztető értelmében a Transznyefty (Transneft) 10 milliárd dolláros, a Rosznyefty (Rosneft) 15 milliárd dolláros hitelt venne föl a kínai féltől hosszú távú olajszállítások és a Kelet-Szibéria-Csendes-óceán kőolajvezeték Kínába tartó elágazásának megépítése fejében. Az orosz fél azt nehezményezi, hogy a kínai fél piaci feltételekkel szándékozik megadni a hitelt, LIBOR plusz 5 százalékért, és nem pedig rögzített kamatokkal.

A nyilatkozók szerint a kínai fél előre látta az orosz reagálást, mégis arra számít, hogy sikerül konszenzust elérni. Álláspontja - így a megemelt kamatok - mögött az áll, hogy a nemzetközi pénzügyi válságban a kínai bankok még nem határozták el, milyen forrásból merítik a pénzt. Emellett a kínai kormány döntése, hogy példátlan összeget, közel 600 milliárd dollárt fordít a belső piac fejlesztésére, szintén megnehezíti a hitelkihelyezést.

A kínai küldöttségnek november 25-én kell jelentést tennie a tárgyalások állásáról az ország vezetésének. A kínai oldal azt reméli, hogy addig sikerül megállapodást elérni, az orosz fél pedig ellenkezőleg, a vezetés beavatkozásától vár eredményt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az oroszok megvetették lábukat a szerb energiaágazatban

A szerb parlament kedden ratifikálta az Oroszországgal kötött energia-megállapodást, amely körül változatlanul rengeteg a bizonytalanság. Még nem tudni a Déli Áramlat pontos nyomvonalát és a NIS állami olajipari konszern értékesítésre felajánlott pakettjének végső árát sem. Csak az a biztos, hogy az oroszok megvetették a lábukat a szerb energetikai szektorban.

MTI Gazdaság

Jobban beleszólna az olajárakba Oroszország

Oroszország nagyobb befolyást szeretne a világpiaci olajárak alakításában, ezt pontosabb termelési előrejelzésekkel, és az olajmezők leállításával, majd későbbi kiaknázásával akarja elérni