szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Franciaország, Németországgal ellentétben, elkerülte a recessziót: a harmadik negyedévben 0,14 százalékos gazdasági növekedést sikerült elérnie az előző negyedhez képest, jelentette Christine Lagarde francia gazdasági miniszter pénteken.

Az elemzők újabb, 0,1 százalékos visszaesésre számítottak, miután a francia GDP 0,3 százalékkal csökkent a második negyedben az előző negyedhez képest.

Németország hazai összterméke a harmadik negyedévben 0,5 százalékkal csökkent az előző negyedhez képest szezonális és naptári kiigazítással, közölték a szövetségi statisztikai hivatalban csütörtökön előzetes becslésként. Az elemzők csak 0,2 százalékos visszaesésre számítottak.

A második negyedben 0,4 százalékos visszaesést mértek, szintén az előző negyedhez viszonyítva, szintén szezonális és naptári kiigazítással: két egymást követő negyedévi visszaesés technikailag recessziót jelent. Ilyen utoljára 2003 első félévében történt Németországban. A második negyedévi visszaesés adatát módosították, enyhítették a korábban közölt 0,5 százalékról. Az első negyedévben még kiugró, 1,4 százalékos volt a növekedés az előző negyedhez viszonyítva szezonális és naptári kiigazítással. Ezt most javították a korábban közölt 1,3 százalékról.

A harmadik negyedévben a lakossági és a közfogyasztás szerény növekedése nem ellensúlyozta, hogy a gyorsan bővülő import és a lassuló exportteljesítmény miatt a külkereskedelem negatívan befolyásolta a GDP alakulását, írta hivatal a friss adatokat magyarázva.

A csütörtökön megjelent előzetes becslés szerint Németországban éves összehasonlításban a GDP-növekedés a harmadik negyedévben 0,8 százalékra lassult a második negyedévi 1,9 százalékról és az első negyedévi 2,7 százalékról, rendre naptári, azaz munkanap-kiigazítással. Kiigazítás nélkül a tényleges növekedés 1,3 százalékos volt a második negyedévi 3,3 százalék és az első negyedévi 1,9 százalék után. Az előző negyedévek adatait most javították.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

A francia kormány 360 milliárd eurós mentőcsomagot fogadott el

Franciaország is felsorakozott azon államok mögé, amelyek hétfőn a válság leküzdésére a bankoknak mentőövet dobtak. Franciaország összesen és maximálisan 360 milliárd euróig támogatja a bankközi hitelforgalmat és erősíti meg a pénzügyi válságban meggyengült bankokat.

MTI Gazdaság

Franciaország is recesszió felé tart

Valós a kockázata a gazdasági visszaesésnek az ősszel, két egymást követő negyedévben lesz várhatóan negatív a növekedés – ismerte el pénteken közleményében Christine Lagarde francia gazdasági miniszter.

MTI Gazdaság

Megkezdődött a francia bankok megmentése

Franciaországban a gyakorlatban is megkezdődött a bankmentés: pénteken hét bank kért összesen 5 milliárd euró hitelt a kormány új refinanszírozási ügynökségétől.

MTI Gazdaság

A francia kormány 10,5 milliárd eurót ad a nagybankoknak

A francia kormány az év végéig 10,5 milliárd eurót ajánl fel az ország hat legjelentősebb bankjának a recesszióba került gazdaság finanszírozására. Az éjszakai bejelentést követően a banki részvények a keddi tőzsdenyitást követően 13 százalékkal emelkedtek.

MTI Gazdaság

Leáll a Renault és a Peugeot-Citroën Franciaországban

A pénzügyi válság elérte a francia autógyártókat: a piac visszaesése miatt a Renault és a Peugeot-Citroën is átmeneti időre hétfőn bezárta szinte valamennyi franciaországi telepét, a dolgozókat pedig "technikai munkanélküliségre" küldte.

MTI Gazdaság

EU: jóváhagyták a francia és holland mentőcsomagokat

Jóváhagyta pénteken az Európai Bizottság a francia és a holland kormány támogatási csomagját a pénzügyi válság miatt nehezebb helyzetbe került bankágazatnak, és kilátásba helyezte a jóváhagyást az olasz és a spanyol csomagra is.

MTI Gazdaság

A pénzügyi válságban feltámadt a francia társadalmi modell

A globális pénzügyi válság hatására feltámadni látszik az az általában csak francia modellként emlegetett ideológiai alapvetés a társadalmi berendezkedésről, amely a szociális piacgazdaság és erős politikai tekintély mellett a nemzeti kormányok elsőbbségét hirdeti a brüsszeli bürokrácia felett - véli Alain Duhamel politológus a Libération című francia baloldali napilapban csütörtökön közzétett elemzésében.