Ingatlanfejlesztők a belvárosban

Három, egymással és politikusokkal is kapcsolatban álló cégcsoport terjeszkedik a Belváros tervezett új főutcája mentén, amelyet az uniós támogatást remélő Budapest szíve program keretében alakítanak ki.

  • HVG HVG
Ingatlanfejlesztők a belvárosban

Szisztematikusan építkezik
© Szaka József
Másfél évtizede vendéglátósként még csak a Vörösmarty tér egyik kiülős terasza volt az övé, mára viszont a Deák Ferenc és a Bécsi utcai ingatlanoknak is meghatározó tulajdonosa: a 37 éves Csipak Péter jelenleg a pesti Belváros egyik legnagyobb beruházója. A szisztematikus építkezést az ezredforduló után kezdte meg, miután kötött egy jó üzletet az ING Magyarország Ingatlanfejlesztő Kft.-vel. A holland pénzintézet cége éppen annak a Vörösmarty téri ingatlannak, a volt Országos Rendező Iroda épületének a helyén tervezett új üzlet- és irodaházat, ahol Csipak egyik étterme üzemelt, mázlijára meglehetősen hosszú, 17 évre szóló bérleti szerződéssel.

Ekkor kezdte el kamatoztatni helyismeretét a kilencvenes évek végére már nyolc belvárosi helyszínen vendéglátóskodó Csipak, méghozzá a Millennium Immobilia Ingatlanfejlesztő és -hasznosító Kft. megalapításával. A kapcsolati tőke nemcsak abból adódott, hogy éttermei és fagylaltüzletei révén rálátása volt a terület több ingatlanának bérleti és tulajdonosi viszonyaira, hanem abból is, hogy jó viszonyt ápolt a helyi önkormányzattal. Csipak 1995-ben alapított Belvárosi Parkoló Kft.-je még abban az évben megbízást kapott a közterületi parkolás üzemeltetésére az V. kerületben, és a jelenleg Belváros-Lipótváros Parkolásszervező és -üzemeltető Zrt. elnevezésű cég a mai napig ezt teszi - immár a Fővárosi Közterületi Parkolási Társaság megbízásából. Ingatlanfejlesztő cégcsoportja pedig az éppen aktuális polgármester pártállásától függetlenül évek óta a belváros-lipótvárosi önkormányzat egyik fontos üzleti partnere.

Csipak elsőként, még 2001-ben az Anno kávéház épületét vásárolta fel. A Bécsi utca és Deák Ferenc utca sarkán álló Deák-palota felújításáért cége rögvest el is nyerte a Nemzetközi Ingatlanszakmai Szövetség, a Fiabci különdíját. Az A+ kategóriás irodaház azonban csak az első lépés volt a nagy álom megvalósítása, a plázák miatt kiürült Belváros kiskereskedelmének fellendítése felé. A befektető sorra szerezte meg a Deák Ferenc utca épületeit, legalábbis azok kereskedelmi hasznosításra alkalmas szintjeit. Így alakult ki - a Csipak Acquisition névre keresztelt cégcsoport közlése szerint - 15 milliárd forintból a Fashion Street, amelynek 16 üzlete csupa prémiummárkának ad otthont. A vendéglátóipar után az ingatlanbizniszben is felnőtté vált üzletember tavaly ősszel azzal koronázta meg diadalát, hogy alig készült el az ingatlanos pályafutását elindító Vörösmarty téri beruházás, máris átcsábította az ING-től a szakmában nagy elismertségnek örvendő Elekes Andrást, aki ma már az Immobilia Zrt. vezérigazgatója.

Csipak 2005 óta mintegy 1,6 milliárd forintért vett ingatlanokat a kerülettől, amivel az önkormányzat legjelentősebb ingatlanos partnere. A második legnagyobb üzletet ugyanezen időszak alatt az osztrák tulajdonú Ablon-csoport kötötte meg, amely 912 millió forintot fizetett az önkormányzatnak, igaz, egyetlen Hold utcai épületért, ahol szállodát húz fel. A hírek szerint a kilencvenes évek végén a Fideszbe is belépett Csipak és az önkormányzat adásvételi szerződései különösen az elmúlt egy évben szaporodtak meg, jóllehet a kerület irányelvként fogalmazza meg az uniós támogatások elnyeréséhez kidolgozott városfejlesztési stratégiájában, hogy a fejlesztéseket követő ingatlanpiaci felértékelődésig a közösségi tulajdont érdemes önkormányzati kézben tartani, mivel "csak így lehet megfelelően realizálni az értéknövekedést". Csipak újabb, egyébként hitelből fedezett befektetéseinek célterülete ugyanakkor éppen az a Bécsi utca, amely az új főutca része lesz a júniusban kiemelt uniós projektnek minősített Budapest szíve program keretében (lásd Felhőt karcolók című írásunkat).

Diktálják a divatot
© Marton Szilvia

A belvárosi divatot diktáló üzletember ráadásul nem elszigetelten mozog a piacon, a területen két másik cégcsoporttal is fel-feltűnnek üzleti kapcsolatai. A Berlington Hungary Kft. maga is a belvárosi vendéglátóiparból fejlődött ki, ma már elsősorban a szerencsejáték-üzletben tevékenykedő cég, amellyel többször volt közös érdekeltsége Csipaknak, 2004-2005-ben a Deák-Holding Vagyonkezelő Kft.-ben, 2007 márciusától idén februárig pedig a Budai-Projekt 2007 Kft.-ben. A Berlington tulajdonosa, Válint Tibor érdekelt abban a Moons Kft.-ben, amely három évvel ezelőtt 4 milliárd forintért megvásárolta a Vigadó, Dorottya, Szende Pál és Apáczai Csere János utca által határolt teljes tömböt a Kincstári Vagyoni Igazgatóságtól (HVG, 2005. augusztus 13.). Az épületben két kaszinó is üzemel, az emeletekre pedig luxusszállodát terveznek. Az állami tulajdon megvásárlása után, 2006 tavaszán a sajtó hosszasan taglalta, hogy az MDF választási listáján előkelő helyet foglalt el az a Rózsa István György, aki a Moons Kft.-ben 2005 júniusáig tulajdonos volt, és ekként üzleti kapcsolatban állt az MSZP-hez közeli Leisztinger Tamással.

Szocialista politikussal, Horváth Csaba országgyűlési képviselővel (azóta már főpolgármester-helyettessel) paroláztak tavaly februárban egy partnerpartin a Mellow Mood Group szállodalánc tulajdonosai is, akikkel ugyancsak vannak üzleti kapcsolatai a Csipak-csoportnak. A budapesti közgazdaság-tudományi egyetem egykori hallgatója, a jordániai Sameer Hamdan és társa, Zuhair Awad ifjúsági szálláshelyek üzemeltetésével kezdte pályafutását a kilencvenes évek közepén, és cégcsoportjuk ma már 15 hotelt tudhat a magáénak Budapesten. Ezek közül négy a szűkebb Belvárosban üzemel, van, amelyik saját tulajdonban, van, amelyik csak bérleményként. A két arab üzletemberé volt 2006. június 20-áig a Bécsi utca 8. Kft., amelynek azóta Csipak a tulajdonosa, a szállodalánc egyik tagja, a Central Hostel Budapest pedig Csipak egyik ingatlanában, a Bécsi utca 2. szám alatt működik. Az ugyancsak szállodaláncot, a Hunguestet üzemeltető Leisztingerrel egyébként a Mellow Moodnak is volt már üzleti kapcsolata: a jordánok a Hunguest franchise-tagjává váltak, amikor tulajdonosai lettek a Hotel Európa Zrt.-nek (HVG, 2006. július 1.)

Budapest szívének megújulása persze más befektetőket is vonz, akiknek egy-egy beruházása eléri vagy akár meg is haladja ugyan a 10 milliárd forintot, de egymástól elszigetelt fejlesztés, egyik sem gondolkozik olyan összefüggő tömbben, mint Csipakék. Az olasz Fingen-csoport 12 milliárd forintból luxus-lakóingatlanná varázsolja a Palazzo Dorottyát, a Biggeorge's-NV Zrt. a Váci utca és a Kígyó utca sarkán várja a startot, a Gerbeaud-ház tulajdonosa, a német Immo-Müller Kft. a Váci utcai Fontana helyén tervez új építkezést. Igazán elemükben azonban a szállodások vannak: a következő két-három évben a tervek szerint megkétszereződik az V. kerületi szálláshelyek száma, és így megközelíti majd a 20 ezret. Hotelt épít a spanyol HI Grupo a Szabadság tér sarkán, és szállodát tervez a Petőfi Sándor utcai postaépületet felvásárló, luxemburgi székhelyű Gestim Group S.A. magyarországi cége is. A nagy tülekedés nem riasztja el a fejlesztésektől a Mellow Moodot sem, egy éven belül ez a cégcsoport is duplázásra készül a Belvárosban: a Klotild-palotában olasz beruházó kivitelezésében már készül az ötcsillagos Buddha-Bar Hotel Budapest, a Nádor utcában pedig a négycsillagos Alta Moda Hotel, amelyek együtt újabb ötszáz ággyal várják a vendégeket.

SZABÓ YVETTE

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.