Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Az elmúlt napok diplomáciai tevékenysége után Magyarország diplomáciai offenzívát indított, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy az orosz-ukrán kereskedelmi vita áldozatai az európai gázfogyasztók legyenek - közölte Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára.
A diplomáciai lépéssorozat részleteiről a következő egy-két napban nem kívánnak részleteket közölni, mert nem akarják veszélyeztetni a tárgyalások sikerét.
A diplomáciai offenzíva lépéseiről kedden Fekszi Márta külügyi államtitkár, Banai Károly, a miniszterelnök külpolitikai tanácsadója és Molnár Csaba energiaügyekért felelős miniszter állapodott meg.
A diplomáciai offenzíva lépései között Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levelet írt Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnöknek, Julia Timosenko ukrán kormányfőnek, valamint Viktor Juscsenko ukrán elnöknek, amelyben jelzi: a magyar kormány számára elfogadhatatlan, hogy Oroszország és Ukrajna vitájának árát az európai fogyasztók fizessék meg. A magyar álláspont támogatását kérve ugyanilyen tartalommal levelet intézett a miniszterelnök az Európai Unió soros elnökségét betöltő cseh kormányfőhöz, Mirek Topolanekhez, valamint Manuel Barrosóhoz, az Európai Bizottság elnökéhez is, mellékelve tájékoztatásul az orosz és ukrán félnek írt levelének másolatát is - mondta Fekszi Márta.
Tájékoztatása szerint a diplomáciai offenzíva következő lépéseként a csütörtökre Prágába összehívott informális európai miniszteri konferencián Göncz Kinga külügyminiszter, magyar küldöttségvezető ismerteti a magyar kormány álláspontját és javaslatát az európai cselekvési tervről, amelyet remélhetően a 27 tagállam el is fogad. A magyar álláspontot még kedden ismertetik az Európai Unió soros elnökségével, a bizottsággal, továbbá az érintett uniós tagállamokkal, valamint - megfelelő utasítással - Magyarország moszkvai és kijevi nagykövetségével. A magyar diplomatáknak szerdán délutánig kell jelentést tenniük a Külügyminisztériumnak a magyar kezdeményezés fogadtatásáról.
Az államtitkár elmondta: a lépéssorozat keretében Magyarország, mint a térségben földgázt tranzitálló ország, kezdeményezi, hogy a prágai tanácskozás energiabiztonsági napirendi pontjára hívják meg Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Horvátország és Macedónia képviselőit is.
A gázszállítás folyamatos biztosítása, a szerződések maradéktalan teljesítése érdekében a budapesti orosz és ukrán nagykövettel, valamint Moszkvában és Kijevben nagyköveti szintű konzultációt kezdeményezünk - közölte Fekszi Márta.
Tájékoztatása szerint a további lépések közé tartozik, hogy az Oroszországgal, valamint Ukrajnával kötött gazdasági megállapodások alapján Magyarország kezdeményezi a magyar-orosz gazdasági vegyes bizottság energetikai albizottsága, valamint a magyar-ukrán gazdasági vegyes bizottság soron kívüli összehívását. Az államtitkár asszony megjegyezte: ez időigényes folyamat.
Továbbá Magyarország diplomáciai úton, írásban tájékoztatja Szerbiát és Bosznia-Hercegovinát a beérkező tranzitgáz mennyiségéről, és a szállításban mutatkozó zavarokról.
A diplomáciai offenzíva célja, hogy a gázszállítás folyamatossága, zavartalansága érdekében az érintett felek mielőbb egyezségre jussanak - hangsúlyozta Fekszi Márta.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Később biciklivel, motorral, vonattal és gyalog folytatja az ország bejárását.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.