szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az elmúlt napok diplomáciai tevékenysége után Magyarország diplomáciai offenzívát indított, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy az orosz-ukrán kereskedelmi vita áldozatai az európai gázfogyasztók legyenek - közölte Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára.

A diplomáciai lépéssorozat részleteiről a következő egy-két napban nem kívánnak részleteket közölni, mert nem akarják veszélyeztetni a tárgyalások sikerét.
   
A diplomáciai offenzíva lépéseiről kedden Fekszi Márta külügyi államtitkár, Banai Károly, a miniszterelnök külpolitikai tanácsadója és Molnár Csaba energiaügyekért felelős miniszter állapodott meg.

A diplomáciai offenzíva lépései között Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levelet írt Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnöknek, Julia Timosenko ukrán kormányfőnek, valamint Viktor Juscsenko ukrán elnöknek, amelyben jelzi: a magyar kormány számára elfogadhatatlan, hogy Oroszország és Ukrajna vitájának árát az európai fogyasztók fizessék meg. A magyar álláspont támogatását kérve ugyanilyen tartalommal levelet intézett a miniszterelnök az Európai Unió soros elnökségét betöltő cseh kormányfőhöz, Mirek Topolanekhez, valamint Manuel Barrosóhoz, az Európai Bizottság elnökéhez is, mellékelve tájékoztatásul az orosz és ukrán félnek írt levelének másolatát is - mondta Fekszi Márta. 
     
Tájékoztatása szerint a diplomáciai offenzíva következő lépéseként a csütörtökre Prágába összehívott informális európai miniszteri konferencián Göncz Kinga külügyminiszter, magyar küldöttségvezető ismerteti a magyar kormány álláspontját és javaslatát az európai cselekvési tervről, amelyet remélhetően a 27 tagállam el is fogad. A magyar álláspontot még kedden ismertetik az Európai Unió soros elnökségével, a bizottsággal, továbbá az érintett uniós tagállamokkal, valamint - megfelelő utasítással - Magyarország moszkvai és kijevi nagykövetségével. A magyar diplomatáknak szerdán délutánig kell jelentést tenniük a Külügyminisztériumnak a magyar kezdeményezés fogadtatásáról.
   
Az államtitkár elmondta: a lépéssorozat keretében  Magyarország, mint a térségben földgázt tranzitálló ország, kezdeményezi, hogy a prágai tanácskozás energiabiztonsági napirendi pontjára hívják meg Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Horvátország és Macedónia képviselőit is. 
   
A gázszállítás folyamatos biztosítása, a szerződések maradéktalan teljesítése érdekében a budapesti orosz és ukrán nagykövettel, valamint Moszkvában és Kijevben nagyköveti szintű konzultációt kezdeményezünk - közölte Fekszi Márta.
   
Tájékoztatása szerint a további lépések közé tartozik, hogy az Oroszországgal, valamint Ukrajnával kötött gazdasági megállapodások alapján Magyarország kezdeményezi a magyar-orosz gazdasági vegyes bizottság energetikai albizottsága, valamint a magyar-ukrán gazdasági vegyes bizottság soron kívüli összehívását. Az államtitkár asszony megjegyezte: ez időigényes folyamat. 
   
Továbbá Magyarország diplomáciai úton, írásban tájékoztatja Szerbiát és Bosznia-Hercegovinát a beérkező tranzitgáz mennyiségéről, és a szállításban mutatkozó zavarokról.
    
A diplomáciai offenzíva célja, hogy a gázszállítás folyamatossága, zavartalansága érdekében az érintett felek mielőbb egyezségre jussanak - hangsúlyozta Fekszi Márta. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Gázvita: az EU már követeli a gázszállítás helyreállítását

Az Európai Bizottság és az EU cseh elnöksége kedden közösen követelte Oroszországtól és Ukrajnától a gázszállítás azonnali helyreállítását. Az EU cseh elnöksége ugyanakkor azt is fontolgatja, hogy Oroszország, Ukrajna és az Európai Bizottság részvételével esetleg háromoldalú csúcstalálkozót kezdeményez a gázvitáról.

MTI Gazdaság

Teljesen leállhat az orosz gáztranzit

A Gazprom teljesen leállíthatja Európa részére tranzitra szánt gázának szállítását Ukrajnába - jelentette ki kedden délben az ukrán szállítóvállalat, a Naftogaz elnöke. Oleg Dubina később azt is bejelentette, hogy csütörtökön Moszkvában legmagasabb szinten újrakezdődhetnek a tárgyalások az orosz Gazprom gáztársaság és az ukrán állami Naftogaz gázvállalat között.

MTI Gazdaság

A Gazprom visszaköveteli az Ukrajna által ellopott gázt

A Gazprom azt követelte Kijevtől, hogy kedden délelőtt 10 óráig adja vissza a január 1-e és 4-e között ellopott 65 millió köbméter gázt, s már hétfőn este bejelentette, hogy Alekszej Miller vezérigazgató és Vlagyimir Putyin kormányfő döntése alapján ugyanennyivel csökkenti az Ukrajnán át küldött gáz mennyiségét, a hiányt pedig Kijevnek kell pótolnia.