Kiknek érdemes pályázniuk képzési támogatásra?
A hazai vállalkozások számára továbbra is az egyik legnagyobb kihívás, hogyan tudnak lépést tartani a gyorsan változó munkaerőpiaci környezettel. Ebben nyújt támogatást a GINOP Plusz-3.2.1-21-2021-00001 számú program, amely a munkavállalók és a vállalatok alkalmazkodóképességének és termelékenységének javítását célozza munkahelyi képzések támogatásával – a témáról Papadimitropulosz Alex, a Caprica Consulting Kft. ügyvezető igazgatója ad áttekintést.
Innentől az kiadvány előfizetéshez kötött tartalmát olvassa.
A 2025. március 5-étől ismét elérhető pályázati lehetőségnek ez a negyedik hirdetményszakasza. A program feltételesen vissza nem térítendő támogatást kínál: ha a vállalat megfelel a feltételeknek és a projektet az előírások szerint valósítja meg, nem kell visszafizetnie az elnyert összeget.
Kinek érdemes pályázni?
A pályázat nyitott a mikro-, kis-, közép- és nagyvállalatok előtt is, tehát gyakorlatilag bármely, legalább egy lezárt üzleti évvel rendelkező cég indulhat. Fontos azonban, hogy nem mindenkinek éri meg egyformán élni a lehetőséggel.
A program leginkább azoknak a vállalkozásoknak kedvez,
- amelyeknek van legalább 5-7 munkavállalójuk, és ezeket a dolgozókat hosszabb távon szeretnék megtartani,
- ahol konkrét célja van a képzéseknek: új technológia bevezetése, hatékonyságjavítás, belső fejlődés stb., és
- ahol van kapacitás a pályázat miatt fellépő többletadminisztráció és az előkészítés feladatainak elvégzésére.
Nem javasolt ugyanakkor csak „a támogatás miatt” belevágni a képzésekbe: ezeknek hasznosnak kell lenniük, a részvételt dokumentálni kell, és az utólagos elszámolás idő- és erőforrásigényes.
Mire lehet pályázni?
Gyakorlatilag bármilyen típusú munkavállalói képzés támogatható, ha
- legalább 16 órás,
- tanúsítvánnyal vagy vizsgával zárul, és
- a vállalkozás saját dolgozóinak szól.
A támogatható képzések négy fő típusba sorolhatók: szakmai képzések (például raktárvezetői képzés), soft skill tréningek (például csapatmunka- vagy vezetőikészség-fejlesztés), információs és kommunikációs technológiákra (IKT) irányuló képzések (például irodai szoftverek vagy CNC programozás) és nyelvi képzések.
A képzések lehetnek belső (saját dolgozó által megtartott) vagy külső (képzőintézmény által nyújtott) képzések. Legalább 16 tanórás időtartam szükséges, és a képzéseknek tanúsítvánnyal vagy vizsgával kell zárulniuk.
Mekkora támogatás igényelhető?
A maximálisan elnyerhető összeg vállalatmérettől függ:
- mikro-, kis- és középvállalkozások esetén legfeljebb 100 millió forint,
- nagyvállalatoknál legfeljebb 150 millió forint.
A pályázat benyújtása már lehetséges a forrás kimerüléséig, de legkésőbb 2025. november 30-áig. A teljes keretösszeg 15 milliárd forint.
Mekkora a támogatási intenzitás?
A program egyik legnagyobb előnye, hogy a képzésekhez kapcsolódó költségek jelentős részét az állam átvállalja – de ennek aránya nem egységes, hanem a vállalat méretétől függ:
- mikro- és kisvállalkozásoknál a költség 70 százalékára,
- középvállalkozások esetén annak 60 százalékára,
- nagyvállalatoknál a kiadások 50 százalékára
nyújtható támogatás.
A támogatási intenzitástól függetlenül a támogatás mértéke egy főre vetítve is korlátozott. Alapesetben legfeljebb 250 ezer forint számolható el képzési költségként személyenként. Ez az összeg azonban 350 ezer forintra emelhető, ha például a pályázó kkv-nak minősül, vagy a munkavállaló hátrányos helyzetű, vagy a képzés hátrányos helyzetű régióban valósul meg, illetve, ha a képzések jelentős része IKT területhez kötődik.
Fontos, hogy belső költségek is elszámolhatók. Nem kell minden képzést kiszervezni külsősöknek, hanem belső erőforrások igénybevételével is elvégezhető, amire költségtérítés kapható!
Mire kell figyelni?
A pályázat előkészítése és lebonyolítása során több kulcstényezőre is figyelni kell. Ezek közé tartozik:
- a kötelező önerő: a támogatás nem fedezheti a teljes költséget, a különbözetet a vállalatnak kell állnia;
- a létszámminimum: mikro-, kis- és középvállalatok esetén legalább 3 fő, nagyvállalatoknál minimum 8 fő részvételét kell biztosítani;
- a támogatási intenzitás: nem minden költségtípus számolható el teljes mértékben, és vannak óradíjkorlátok is;
- a határidők betartása: a kérelem benyújtásától kezdve a képzések elindításán át a záró elszámolásig minden lépés határidőhöz kötött;
- a képzési partnerek kiválasztása: külső képzések esetén kötelező legalább három árajánlatot benyújtani, és ezeknek formai követelményeknek is meg kell felelniük.
Fontos, hogy minden dokumentációt (kérelmeket, tanúsítványokat, jelenléti íveket) a projekt után még több évig meg kell őrizni, mivel azok az ellenőrzések során kiemelt jelentőséggel bírnak.
Miért érdemes belevágni?
A program lehetőséget teremt arra, hogy a vállalat a saját üzleti céljaihoz igazodó, testreszabott képzéseket valósítson meg állami támogatással. Ez nemcsak a termelékenységet növeli, de hozzájárul a munkavállalók lojalitásához és fejlődési lehetőségeihez is. Ráadásul az elsajátított tudás azonnal beépíthető a mindennapi munkavégzésbe, így a képzés nem költség, hanem beruházás.
Hasznos volt a cikkünk? Iratkozzon fel az Útmutató cégvezetőknek hírösszefoglalóra, és rendszeresen küldünk hasonlóan értékes tartalmakat.