szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Sorra szabadulnak meg a külföldiek magyar állampapírjaiktól. Ha e tendencia jövő tavaszig is kitart, elkerülhetetlenné válhat a 20 milliárd eurós hitelcsomag megújítása.

Négy és fél éve nem látott mélységbe, 2352 milliárd forintra esett múlt hétfőn a külföldiek által birtokolt magyar állampapírok értéke. Ez alig több mint kétharmada a 2008. január 23-ai 3470 milliárdos eddigi rekordnak. A külföldiek magyar állampapír-eladásai tavaly őszig összességében még csak 100-200 milliárdra rúgtak. Tőkekivonásuk a forint és az OTP-részvények elleni 2008. októberi spekulációs rohamot követően gyorsult fel, s ez a keresletcsökkenés árfolyamesést, valamint – annak inverzeként – a hozamok meglódulását okozta.

A mostani hozamcsökkenés ugyanakkor nem annak a következménye, hogy Magyarország vonzóbbá vált a külföldi befektetők számára, s már kevésbé tartják kockázatosnak, mint korábban, hanem pusztán annak tudható be, hogy az alacsony forgalomban most kisebb tételekkel is elmozdíthatók az állampapír-árfolyamok és -hozamok. Nem véletlen tehát, hogy több államadósság-kezelő is rugalmasan reagál a beszűkült külföldi pénzügyi forráshelyzetre és egyre inkább törekszik a belföldi megtakarításokhoz való fokozottabb hozzáférésre.

A cikket teljes egészében megtalálja a legfrissebb HVG-ben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Jelentősen csökkent a 12 hónapos DKJ hozama

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) csütörtöki 12 hónapos diszkont kincstárjegy-aukcióján magas érdeklődés mellett 149 bázisponttal 12,43 százalékról 10,94 százalékra csökkent az átlaghozam.

hvg.hu Gazdaság

Generali Alapkezelő: ismét nehéz helyzetben a jegybank

A jegybank az előttünk álló változások folytán ismét nehéz helyzetbe kerül, elsősorban az áfa emelése miatt. Az inflációs cél közelébe emelkedő drágulás a forgalmi adó emelése miatt ismét erősödik majd, s a jegybank előtt ismét ott áll majd a feladat, hogy mérlegelje: mekkora is a tényleges inflációs hatása az adminisztratív intézkedésnek – írja a makrogazdasági folyamatok kevésbé szem előtt lévő mozzanataira is kitekintő elemzésében Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.