szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kétévi csökkenés után az idei második negyedévben ismét növekedett az amerikai családok vagyona, főként a részvényárfolyamok és az ingatlanárak emelkedésének hatására.

Az Egyesült Államokban 2007 decemberében megindult recesszió minden korábbinál nagyobb mértékben apasztotta a háztartások vagyonát. A zuhanó ingatlanárak és a tőzsdei mélyrepülés keltette vihar összesen 11 ezer milliárd dollárt sepert ki a családi kasszákból.

A válságot megelőző négy jó év vagyongyarapodási eredményei mind odavesztek, idén április és június között viszont 2 ezer milliárd dollárral 53,1 ezer milliárd dollárra emelkedett a háztartások összesített vagyona, amely azonban még így is 19 százalékkal kisebb, mint a csúcsévben, 2007-ben.

A családok elsősorban a Wall Street javuló hangulatából profitálnak; a New York-i értéktőzsdék a márciusban elért mélyponthoz képest több mint 50 százalékot erősödtek, ami igen jót tett a vagyonuk jelentős részét jellemzően - és az európai szokásoktól eltérően - részvényekben tartó amerikai háztartásoknak.

A másik kedvező hatás, hogy lassan magára talál az ingatlanpiac, és bár nem sokkal, de mégis többet értek a lakóingatlanok a második negyedben, mint a január és március közti időszakban - írta pénteken a jegybank szerepét betöltő Fed új jelentésére hivatkozva online kiadásában a The Washington Post.

A vagyongyarapodással párhuzamosan csökken a háztartások adósságállománya. A csökkenés éves összevetésben 1,7 százalékos volt a második negyedévben, amely már sorban a negyedik adósságzsugorodást hozó negyed volt. A jelzáloghitelek állománya 1,4 százalékkal, a fogyasztási hiteleké 6,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

Elemzők szerint az adatokban nemcsak a fegyelmezetten törlesztő adósok erőfeszítései tükröződnek, hanem az is, hogy a bankok leírják a hitelkártya-üzletág behajthatatlannak tartott kinnlevőségeit és szigorítják a hitelfeltételeket.

A Fed jelentése, "mint minden elemzés mostanában, kedvezőbb képet mutat, mint a néhány hónappal korábbiak" - mondta a Mark Vitner, a Wachovia bank szakértője a The Washington Postnak. "Ha azonban magukat az amerikai családokat kérdezzük, azt tapasztaljuk, hogy sokkal rosszabbnak érzik most a pénzügyi helyzetüket, mint bármikor az utóbbi években."
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!