Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 82,19 pontos, 0,36 százalékos csökkenéssel, 22.899,45 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 17,94 milliárd forint volt pénteken, a vezető részvények vegyesen fejezték be a kereskedést az előző napi záráshoz képest.
Némileg felülteljesítő volt pénteken a BUX a nemzetközi piacokhoz képest, a külföldi piacokon tapasztalt esésnél kevésbé csökkent a magyar index. Kovács Roland, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint a világban pénteken nem alakultak ki markáns befektetői várakozások. Ezt mutatta a kereskedések korai szakaszában kialakult pozitív hangulat, majd az amerikai makroadat nyilvánosságra kerülését követően a várakozások negatívba billentek. Így az elemző szerint nehéz a mostani befektetői hangulatot meghatározni. A piacokat meglepte, hogy a nyilvánosságra hozott havi amerikai munkanélküliségi adat gyengébb lett a vártnál. Ez negatív hatással volt a tőzsdeindexekre mindenütt a világon. Kovács Roland szerint a BÉT-en az átlagosnál kisebb indexcsökkenése a Mol és a Richter jobb teljesítményének köszönhető.
Izbéki Ottó, a Buda-Cash Brókerház Zrt. üzletkötője hasonlóan vélekedett. Hozzátette: a befektetői hangulatot nagymértékben a FED jövő heti kamatdöntő ülése befolyásolhatja. Megemlítette, hogy jelentős likvid források vannak a piacon, s ez szintén piacbefolyásoló tényező lehet.
A Mol 150 forinttal, 0,73 százalékkal 20 650 forintra erősödött, 1,4 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 122 forinttal, 2,26 százalékkal 5278 forintra csökkent, forgalmuk 13,0 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 6 forinttal, 0,88 százalékkal 674 forintra esett, forgalma 508,5 millió forint volt.
A Richter papírok árfolyama 150 forinttal, 0,32 százalékkal 46 500 forintra nőtt, a részvények forgalma 1,4 milliárd forintot ért el. Az Egis 1,40 milliárd forintos forgalom mellett 150 forinttal, 0,72 százalékkal 21 000 forintra emelkedett.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 2.050,66 ponton zárt pénteken, ez 5,38 pontos, 0,26 százalékos növekedés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.
Egy drón segítségével sikerült megtalálni.
Egy helyi büfés szerint az oltásban többen segítettek, de sokan inkább csak fotózták a lángokat.
Hétfőn kettészakadhat az ország.