szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fel kell tennünk a kérdést, hogy mégis miképpen lehetne úgy az ország kiszolgáltatottságával szemben és a függetlenség érdekében harcolni, ha a harc célja megint olyan adósságok felhalmozása, ami éppen kiszolgáltatottabbá és függőbbé tenne mindannyiunkat – írja a Bajnai-kormány pénzügyminisztere, Oszkó Péter blogjában.

Oszkó Péter szerint a kormány kifejezett célja nem más, mint azzal növelni saját politikai mozgásterét, hogy engedményt kapjon az ország külső adósságállományának csökkentéséből, azaz jövőre s később is több hitelt vehessen fel. „Ha viszont próbálunk átlátni a színpadias külsőségeken, hamar felismerhetjük, hogy az ország éppen akkor válik egyre kevésbé kiszolgáltatottá, ha egyre csökken a külső eladósodottsága, azaz egyre kevesebb hiteltartozásba veri magát. Márpedig az IMF és az EU éppen erre akarná rávenni a kormányt, aki szabadságharcként és a függetlenségért folytatott küzdelemként próbálja eladni a politikai célú eladósodás érdekében velük gerjesztett mesterséges konfliktusokat” – írja. Szerinte a pénzügyi és gazdasági függetlenségünket jóval nagyobb arányban segítette elő „az az elmúlt kormányzati időszak, amikor a folyó fizetési mérleg tartósan pozitívvá vált, a költségvetés strukturális egyenlege pedig oly mértékben javult, hogy azt még a jelenlegi miniszterelnök is világbajnok teljesítménynek nevezte”.

Úgy véli, az elmúlt néhány hónap hirtelen rögtönzései nem ésszerű gazdaságpolitikára utalnak, hiszen „azok visszaköszönő eleme a költségvetési hiányemelés, azaz az adósságnövelés, illetve az adóelvonások, az adócentralizáció növekedése, amely tehát olyan sajátos gazdaságpolitikai egyveleget alkot, amely egyszerre képes visszafogni a gazdaság növekedését és rontani a pénzügyi stabilitást, s így összességében jelentősen növelheti az ország pénzügyi kiszolgáltatottságát, bár ettől még politikailag lehet könnyen eladható”. Szerinte mindezek kedvezőtlen hatásait is csak a kedvező nemzetközi környezetnek köszönhetően, illetve azért tudjuk átvészelni, mert az ország pénzügyi helyzete az elmúlt évben jelentős mértékben stabilizálódott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!