szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország októberben és novemberben lezárja a Nemzetközi Valutalappal (IMF) és az EU-val fennálló hitelszerződést, de új kölcsönszerződést nem kíván kötni − jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón.

Magyarország jövőre 3 százaléknál kisebb GDP-arányos államháztartási hiányt tervez, erről döntött a kormány szerdai ülésén − jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Ennek első feltétele az idei 3,8 százalékos hiány teljesülése, második a bankadó kiterjesztése 2011-re. Harmadik feltétel, hogy 2,5-3 százalékos gazdasági növekedés legyen a jövő évben, ami 150-200 milliárd forint többletbevételt hoz, negyedik feltétel az olcsóbb állam illetve olcsóbb közigazgatás megteremtése, míg az ötödik az állami vállalatok rendbetétele.

Matolcsy György elmondta: amennyiben a magyar költségvetés képes beszedni a 200 milliárd forint összegű bankadót és zárol 120 milliárd forintnyi kiadási összeget, akkor az idei GDP arányos 3,8 százalékos államháztartási hiány megvalósul.

A miniszter bejelentette azt is, hogy október 15-én feláll a Nemzeti Eszközkezelő Társaság, amelyhez azok az ingatlanok kerülnek, amelyek jelzáloggal terheltek, de az adósok nem képesek törleszteni a hiteleiket.

Nincs napirenden az euróbevezetés céldátumának kijelölése, de Magyarország 2004-ben vállalta az euró bevezetését így meg is fogja tenni − felelte egy kérdésre Matolcsy György.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Urbán szerint újabb megállapodást kellene kötni az IMF-fel

A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egy újabb megállapodást kellene kötni, mert annak segítségével a kormány hamarabb visszanyerheti hitelességét a nemzetközi pénzpiacok előtt, és ezzel a kamatfelárak is csökkennének − nyilatkozta Urbán László, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) magyarországi kiküldöttje a Magyar Nemzetnek.

MTI Gazdaság

IMF: mérsékelt fellendülés a világgazdaságban

A világgazdaság mérsékelt ütemben föllendül, habár vannak kockázatok a középtávú költségvetési konszolidáció szüksége miatt - így vélekedett a Nemzetközi Valutaalap (IMS) első vezérigazgató-helyettese, John Lipsky vasárnap.