szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Továbbra sincs előrelépés a Jas-39-Gripen vadászgépek csehországi beszerzése ügyében felmerült korrupció gyanújának kivizsgálásában – írta szerdán a Hospodárské Noviny című cseh politikai és gazdasági napilap.

A tekintélyes újság kiderítette: bár Renata Vesecká főügyész maga rendelte el idén márciusban az ügy új kivizsgálását, a jelek szerint mégsem tett meg mindent a háttér tisztázása érdekében.

Vesecká korábban azt közölte, hogy előbb Nagy-Britanniát, majd az Egyesült Államokat kérte fel, hogy segítsenek a bonyolult ügy felderítésében. A Hospodárské Noviny azt állítja, hogy Vesecká – legalábbis a britek esetében – ködösít. Az újság szerint Vesecká nem mondott igazat, amikor nemrégiben azt állította, hogy a brit főügyészség állítólag még februárban elküldött kéréseire nem is reagált.

„Ilyen kérés nem érkezett hozzánk” – közölte a lappal Russell Hayes, a brit főügyészség képviselője. Egy másik forrás szerint Vesecká ugyan küldött egy levelet Londonba, de csak általános adatokat kért az ügyről.

„A fontos dokumentumokra való várakozás a hivatalok munkáját is befolyásolta. Ennek következtében Prága hivatalosan csak egy hónapja kérte ki a britektől azokat a dokumentumokat, amelyek a csehországi korrupciót érintik” – húzza alá a lap. Rámutat, hogy a cseh főügyész máig nem magyarázta meg kellőképpen lépéseit, amelyek legalábbis „furcsák”. A Hospodárské Noviny szerint ez is hozzájárult ahhoz, hogy az új cseh kormány le akarja váltani a főügyészt.

A cseh rendőrség bizonyítékok hiányára hivatkozva a múltban már két alkalommal is lezárta az ügyet, de a főügyész úgy látja, hogy újabb vizsgálatokra van szükség, ezért a témát márciusban újra napirendre tűzte. Vesecká tavaly ősszel ellenőrzést rendelt el, amely megállapította, hogy a cseh rendőrség túl korán, s nagy valószínűséggel törvényellenesen zárta le az ügyet.

Az államügyész ezért elrendelte a bizonyítási eljárás teljes megismétlését. Különösen azt kifogásolja, hogy a cseh rendőrök – állítólag – nem kellő mértékben működtek együtt külföldi kollégáikkal, és senki sem vizsgálta meg a hatalmas összegek „vándorlásának” útját.

A Gripen vadászgépek beszerzéséről első ízben 2002 áprilisában a Milos Zeman vezette szociáldemokrata kormány döntött. A 60,2 milliárd koronás vételárat azonban a parlament nem hagyta jóvá. A 2002-es nagy nyári árvizek után az immár Vladimír Spidla vezette szociáldemokrata többségű kabinet először elhalasztotta, majd elővette az ügyet. A kormány végül úgy döntött, hogy mintegy 20 milliárd koronáért tíz évre 14 gépet fog bérelni. A bérleti szerződést 2004-ben írták alá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Nyilvános lehet a svéd Gripen-akta

Megtörtént az első diplomáciai lépés a külügyi tárca részéről annak érdekében, hogy a svéd hatóságok elküldjék Budapestre az úgynevezett Gripen-ügyben összegyűjtött nyomozati anyagokat – értesült a Népszabadság.

Szegő Iván Miklós Itthon

Nem emlékszik a Gripen-grófra a Jobbik-politikus

A Jobbik pártaktivistái és országgyűlési képviselőjelöltjei között számos olyan személyiség akad, akinek feltűnően jók az üzleti kapcsolatai. A hvg.hu utánanézett néhány prominens és kevésbé ismert jobbikosnak, akiknek cégei, valamint cégekben vállalt tisztségei és gazdasági kapcsolatai alighanem jól jönnek magának a pártnak is.

hvg.hu Gazdaság

Üzleti korrupció: a Strabagtól a Daimlerig

Nem a Daimler-ügy az első nemzetközi korrupciós botrány, amelyben felmerül a gyanú, hogy magyar kormánytisztviselők vagy politikai pártok kenőpénzeket fogadtak el. Az is előfordult, hogy magyar cégvezetők keveredtek külföldön vesztegetés gyanújába. A felidézett ügyekből kiderül: a vállalatvezetők belebukhatnak ugyan, és a cégek gyakran vaskos büntetéseket kénytelenek fizetni, ám az sohasem derül ki, hogy kinek a zsebében landoltak a csúszópénzek.

MTI Világ

Lapszemle: a svédek nem akarják kiadni a Gripen-ügy aktáit

Nincs lehetősége a svéd hatóságoknak Magyarországnak átadni a Gripen vadászgép-beszerzésekkel kapcsolatos nyomozás Magyarországra vonatkozó iratait, még jogsegély keretében sem - olvasható a Népszabadság szombati számában.

Gazdaság

Mit tudhatott Mensdorff, hogy a BAe konszern 87 milliárd forintot fizetett?

Vasárnap este hazatért Ausztriába a korrupció vádjával múlt héten Londonban letartóztatott, majd váratlanul szabadon engedett burgenlandi gróf, aki otthon be akarja bizonyítani ártatlanságát. Alfons Mensdorff-Pouillyt azután engedték el, hogy a BAe hadiipari vállalat 280 millió fontos (kábé 87 milliárd forintos) bánatpénzzel vezekelte le vesztegetéseit, amelyek máig sem bizonyítottan a magyar Gripen-vásárlásokra is kiterjedtek.