szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Barta György, a CIB Bank vezető elemzője úgy fogalmazott: kellemes meglepetés volt a GDP negyedik negyedéves növekedési üteme az ipari termelés decemberi, egyszeri visszaesése ellenére; az infláció januári csökkenése miatt valószínűleg elmarad a kamatemelés februárban.

A szakember szerint a negyedik negyedéves GDP-adat azt mutatja, hogy a korábbi óvatos fellendülés nem állt meg. 

A növekedés összetevőit még nem közölte ugyan a statisztikai hivatal, de az elemző szerint valószínűleg az ipar volt a fő húzóerő, annak ellenére, hogy decemberben az ipari termelésben nem várt és meglepően nagy visszaesés volt. Erre továbbra sincs meggyőző magyarázat, de Barta György úgy gondolja, hogy ez az egyedi rossz adat nem változtat a trenden, és az elkövetkező pár hónapban fennmaradhat a korábbi, a decemberit megelőző ipari növekedési dinamika. 

A nemzeti össztermék növekedésére az elemző szerint negatívan hatott a mezőgazdaság a rossz időjárás miatt, és negatívan befolyásolta a növekedést az építőipar is. A szolgáltatóiparban azonban már megmutatkozhatott egy kismértékű emelkedés, és lassulhatott a beruházások visszaesése is. A felhasználási oldalon valószínűleg a nettó export maradt a növekedés fő mozgatója, de úgy tűnik, hogy a belső kereslet is kezd magához térni. 

Az elemző úgy véli, hogy 2011-ben már valószínűleg a magánfogyasztás is nagyobb szerepet kap a növekedésben. Az adócsökkentések kedvező hatását viszont részben ellensúlyozhatja a válságadók hatása, részben pedig az, hogy a hitelezés markáns fellendülése az idén még nem várható. A CIB Bank 2011-re még mindig 3 százalék alatti növekedést vár, a jelenlegi előrejelzésük 2,6 százalék. Az infláció januárban 4 százalékra csökkent a decemberi 4,7 százalékról, ami Barta György véleménye szerint azt vetíti előre, hogy februárban valószínűleg nem lesz kamatemelés. 

Az árindex összetevői a várakozásoknak megfelelően alakultak - fejtette ki. Nem meglepő, hogy az élelmiszereknél és a jövedéki adóköteles termékeknél, üzemanyagoknál emelkedés volt, míg a ruházati cikkek ára csökkent, amit a szezonális leárazások magyaráznak. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra is, hogy a gáz- és energiaár emelése még nem jelent meg a januári adatban, ezek csak később, februárban-márciusban épülnek be az inflációs adatba. 

Várakozása szerint az év közepéig tovább csökkenhet év/év alapon a fogyasztói árindex. Az éves átlagos inflációt 4 százalék alá, 3,7 százalékra várja a CIB Bank vezető elemzője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!