szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nőtt a hazai vállalati összeolvadások és felvásárlások (Mergers & Acquisitions – M&A) száma 2011 első félévében az előző év azonos időszakához viszonyítva – derül ki az Ernst & Young legújabb felméréséből. A tranzakciók számát tekintve régiós szinten a harmadikak vagyunk Lengyelország és Törökország után.

Közép- és Délkelet-Európa, a CSE-térség országainak (Bulgária, Horvátország, a Csehország, Görögország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia és Törökország) többségével összhangban a magyarországi fúziók és felvásárlások piacán 2011 első felében az előző év azonos időszakához viszonyítva növekedés volt tapasztalható.

Bár a vizsgált országok mérete, háttere és gazdasági növekedése eltérő, többségükben az M&A tevékenység volumene növekedett, a piac csak 4 országban zsugorodott. A CSE-térségben a teljes tranzakciószám 2011 első felében 2010 első feléhez képest 5 százalékkal bővült.

Többségben maradtak a belföldi tranzakciók és a stratégiai befektetők, és a legvonzóbb ágazatnak a szolgáltató szektor bizonyult. Magyarországon leginkább amerikai, cseh, lengyel és holland cégek fektettek be, míg a magyar cégek Szlovéniát és Lengyelországot vették célba felvásárlásaikkal.

Az M&A tranzakciók száma Magyarországon

Idén az első félévében a tranzakciók száma Magyarországon 69 volt. Ez önmagában 35 százalékos növekedés az egy évvel ezelőtti 51 ügylethez képest. Ez az ütem jelentősen meghaladta a CSE országokban tapasztalt átlagos 5 százalékos tranzakciószám-emelkedést.

Mol benzinkút. A magyar olajtársaság részvnyeinek visszavásárlását nem számítva is nagyot élénkült a cégpiac
Stiller Ákos

A tranzakciók értékét az ügyletek 46 százalékában hozták nyilvánosságra. Ez az arány jelentősen magasabb, mint az egy évvel ezelőtti 27 százalék. A nyilvánosan hozzáférhető adatok alapján a magyarországi M&A piac becsült mérete 2010 első féléve és 2011 első féléve között 21,3 százalékkal, 1,1 milliárd dollárról 1,4 milliárd dollárra nőtt. Ugyanakkor ebben az időszakban a 100 millió dollárt meghaladó, nagy értékű ügyletek száma 2-ről 1-re csökkent. A 100 millió dollárnál kisebb tranzakciók átlagos értéke 9 millió dollár volt 2011 első felében, ami 6 millió dolláros csökkenést jelent 2010 első feléhez viszonyítva. Ez elsősorban a kisvállalkozásoknak szóló uniós Jeremie program részeként létrejött tranzakciók számának emelkedésével magyarázható. (A piacméret becslésekor nem vették figyelembe a MOL Nyrt. 21,2 százalékos részvénycsomagjának visszavásárlását a Szurgutnyeftyegaztól).

Stratégiai és pénzügyi befektetők

Az ügyletek túlnyomó többségét minden országban stratégiai befektetők kötötték, a régiót tekintve 76 százalékos összesített arányban. A pénzügyi befektetők aránya Magyarországon volt a legnagyobb, utána Románia, Szlovénia és a Csehország következett. A magyar tranzakciók 39 százalékában szerepeltek pénzügyi befektetők, szemben az előző időszak 29 százalékával, ami szintén a Jeremie program sikeres elindulásával kapcsolható össze.

Idén az első félévében a magyar tranzakciós piacot a belföldi ügyletek uralták (az összes ügylet 67 százaléka). A külföldre irányuló ügyletek száma 2011 első félévében a tranzakciók összesített számához viszonyítva alacsony maradt, de az első félévében az összes ügylet csak 3 százaléka irányult külföldre, a MOL felvásárolta a TUS Oil üzemanyagtöltő állomásokat Szlovéniában, az E-Star pedig felvásárolta az EETEK csoportot.

A régióban a legaktívabb célágazat (a tranzakciók száma szerint) a gyártó szektor volt, amelyben 2011 első felében 86 ügyletre került sor. Ezt a szolgáltató ágazat, valamint az energia és bányászat követte.

Érték alapján a legnagyobb tranzakciók a telekommunikációs- és média szektorban, a vegyiparban, valamint a banki és a pénzügyi szolgáltatások terén zajlottak le. Minden országnak megvolt a legnépszerűbb ágazata, de a gyártás, illetve az energia és bányászat a legtöbb országban az első helyen szerepelt.

Hazánkban az ügyletek száma alapján a szolgáltató szektor volt a legvonzóbb, 2011 első felében 12, tavaly az első félévben pedig 10 ügylettel. Ezt a telekommunikációs- és a médiaszektor, valamint az informatika követte, utóbbi részesedése 2011 első félévében nőtt az előző évhez viszonyítva. A tranzakciók értéke 2011 első felében a vegyipari szektorban volt a legnagyobb, utána pedig a gyártás következett.

„A 2010-es felmérésünkben bemutatott csökkenést követően, az idei év első féléves eredményei a piac növekedésére utalnak. Amennyiben ez a tendencia az év második felében is folytatódik, akkor 2011 aktívabb év lehet az M&A piacán, amely a már régóta várt trendforduló egyik jele. Az ügyletek számának növekedésében érezhető a Jeremie program pozitív hatása. E befektetések remélhetőleg középtávon további tranzakciókat generálnak” – mondta Dezse Margaret, az Ernst & Young Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatásainak vezető partnere.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az év elején fellendült az M&A piac

Az elmúlt napokban egymást érték a milliárd eurós/dolláros nagyságrendű akvizíciókról szóló hírek és bejelentések. Az M&A piacon, amely globálisan az év első (bő) két hónapjában több mint 14 százalékkal nőtt, az EMEA régióban különösen erős bővülésre lehet számítani 2011-ben.